Belgia dostaje diamenty z sankcji nałożonych na Rosję

Belgia dostaje diamenty z sankcji nałożonych na Rosję

Diamenty w sklepie jubilerskim w Antwerpii (Belgia).


  • Sektor oblicza, że ​​straci 10 000 bezpośrednich miejsc pracy w Antwerpii


  • Belgijskie miasto jest największym rynkiem diamentów na świecie, a Rosja jest największym eksporterem surowca diamentowego


  • Diamenty są trzecim najbardziej dochodowym produktem eksportowym do Rosji po ropie i gazie

the Europejskie sankcje wobec Rosji za agresję militarną na Ukrainę już wpływają, Po 10 pakietach środków karnych, dla prawie wszystkich głównych sektorów gospodarki. Między innymi europejskie firmy i rządy przestały importować rosyjskie węglowodory pomimo swojej zależności.

Sankcje, które obejmują również środki takie jak Konfiskata ponad 300 miliardów dolarów aktywów Banku Centralnego Rosji zdeponowanych na rachunkach bankowych za granicąDążą do maksymalnego osłabienia rosyjskiej gospodarki, aby uniemożliwić jej finansowanie wojny i jednocześnie jak najmniej zaszkodzić gospodarce europejskiej.

Ten ostatni argument jest tym, którego belgijski rząd wielokrotnie używał, aby zapobiec włączeniu handlu diamentami do pakietów sankcji. A dziesiątego, który został zatwierdzony w piątek i który oznaczał pierwszą rocznicę agresji zbrojnej, diamenty również nie zostały uwzględnione. Alexandre de Croo, belgijski premier, został mistrzem sektora diamentów.

Diamenty są trzecim najbardziej dochodowym produktem eksportowym do Rosji po ropie naftowej i gazie, a zatem należą do kategorii produktów, które Pomagam ci finansować wojnę, ale Komisja Europejska nigdy nie proponowała włączenia jej do sankcji.

Rząd belgijski broni, że nie miałoby to ekonomicznego sensu i zaszkodziłoby Belgii, ale nie Rosji. Wyjaśnia, że ​​Rosja będzie szukać innych miejsc docelowych dla surowca diamentowego, który jest jej głównym źródłem na planecie, a to, co sprzedaje na rynku w Antwerpii, może być sprzedawane w innych miejscach, takich jak Tel Awiw, Bombaj, Dubaj czy Nowy Jork . Jork. Rosyjska Alrosa współpracuje z południowoafrykańskim De Beers, największym na świecie producentem nieoszlifowanych diamentów. Państwo rosyjskie jest właścicielem dwóch trzecich udziałów Alrosy.

Rząd belgijski argumentuje też, że o ile Rosja nie będzie miała nic do stracenia, bo będzie szukać innych nabywców, o tyle Antwerpia straci swój globalny prymat. Pierwszy rynek diamentów Według raportów z sektora diamentów we flamandzkim mieście, 30% jego sprzedaży i 10 000 bezpośrednich miejsc pracy. Sektor diamentów w Belgii reprezentuje 38 000 milionów euro i 1600 firm.

W marcu 2022 r. na wideokonferencji z belgijskim parlamentem prezydent Rosji Wołodymyr Zełenski powiedział: „Pokój jest ważniejszy niż rosyjskie diamenty sprzedawane w Antwerpii. Pomóż nam!” Kończy przemówienie, które zostało oklaskiwane przez parlamentarzystów. Wygląda na to, że diamentowa część słyszała tylko neonazistów w Vlaams Belang. Antysemityzm może.

RównieżInne kraje europejskie (Polska i kraje bałtyckie) domagają się objęcia sankcjami diamentów Rząd belgijski argumentuje jednak, że należy to zrobić na poziomie międzynarodowym, przynajmniej na poziomie G7 lub G20. W rezultacie inne duże rynki diamentów również zastosują sankcje, a Antwerpia nie będzie jedyną, której to dotknie.

Spotkanie G7 24 lutego, które miało upamiętnić pierwszą rocznicę agresji zbrojnej, włączyło diament do swojego oświadczenia.: „Biorąc pod uwagę duże dochody, jakie Rosja otrzymuje z eksportu diamentów”, zbadane zostaną „przyszłe środki dotyczące nieoszlifowanych i oszlifowanych diamentów”. Zero konkretów, zero historii.

Sektor ten, reprezentowany przez Antwerp World Diamond Center, twierdzi, że diamenty to nie ropa naftowa, że ​​setki milionów euro diamentów można przewozić w walizce, a objęcie ich sankcjami tylko rozpętuje czarny rynek. Belgia potępia import rosyjskiego surowca diamentowego do Bombajusą polerowane i reeksportowane z etykietą „Made in India”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *