Nowy prezydent Gwatemali Bernardo Arevalo złożył przysięgę w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych przed przewodniczącym Kongresu Republiki Samuelem Pérezem podczas ceremonii, która odbyła się z ponad 10-godzinnym opóźnieniem ze względu na opóźnienie wybory. Rutynowe procedury
Nowy prezydent Gwatemali Bernardo Arevalo i nowa wiceprezydent Karen Herrera pozdrawiają swoich zwolenników z balkonu Narodowego Pałacu Kultury w Gwatemali po ceremonii inauguracji. (Zdjęcie: Internet).
Nowy prezydent Gwatemali Bernardo Arevalo złożył przysięgę w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych przed przewodniczącym Kongresu Republiki Samuelem Pérezem podczas ceremonii, która odbyła się z ponad 10-godzinnym opóźnieniem ze względu na opóźnienie wybory. Biurokracja ustępującego Kongresu mająca na celu udaremnienie procesu inauguracji.
Była to kolejna próba byłej oficjalnej partii, mająca na celu udaremnienie przejęcia władzy przez Arevalo po miesiącach prześladowań sądowych prowadzonych przez Ministerstwo Publiczne, które spotkały się z potępieniem społeczności międzynarodowej.
Ceremonia inauguracji Arevalo, ikony walki z korupcją, i jego zastępcy, Karen Herrery, odbyła się w Centrum Kultury Miguel Angel Asturias w stolicy Gwatemali.
Naukowiec wygrał wybory prezydenckie w 2023 r. wraz z postępową partią Movimiento Semilla, zrodzoną z antykorupcyjnych demonstracji, które wybuchły w Gwatemali w 2015 r. i zastąpi u władzy Alejandro Giammattei.
Arevalo zdecydowaną większością wygrał wybory prezydenckie w Gwatemali w sierpniu i stawił czoła lawinie ataków prawnych ze strony prokuratorów, sędziów i przywódców politycznych, których celem było uniemożliwienie mu objęcia urzędu, co wywołało powszechną dezaprobatę społeczności międzynarodowej.
Po inauguracji Arevalo wygłosił swoje pierwsze przemówienie jako prezydent, podkreślając siłę gwatemalskiej demokracji, która „poprzez jedność i zaufanie” stawiała opór podejmowanym przez różne sektory polityczne kraju próbom uniemożliwienia mu objęcia urzędu.
„Nigdy więcej tyranii, nigdy więcej przemocy i arbitralności w celu utrzymania określonych programów. Arevalo wskazał, że instytucje nigdy więcej nie ulegną korupcji i bezkarności, odnosząc się do swoich głównych obietnic rządu w kraju borykającym się z głębokimi problemami korupcyjnymi, które pozostawiły rząd w stanie niepewności na kilka miesięcy, co podkreśliło ONZ i inne organizacje międzynarodowe.
Prezydent wyraził wdzięczność ogółowi obywateli, a w szczególności ludności tubylczej, która po raz kolejny wypowiadała się na jego korzyść pomimo trudności, jakie napotkali podczas dokończenia jego inauguracji.
Powiedział: „Moją osobistą wdzięczność i naszą wdzięczność jako narodu, kierujemy do przodków, rdzennych przywódców, za ich odważną walkę o demokrację i ich wybitną rolę w mobilizowaniu czterech narodów do jej obrony”.
„W tym ważnym dniu posuwamy się naprzód drogą, którą wielu z nas tak ciężko obrało, ustanawiając ważny kamień milowy dzięki praktykom demokratycznym. To dla mnie wielki zaszczyt przyjąć na siebie tak dużą odpowiedzialność, pokazując, że nasza demokracja ma siłę stawić opór oraz że dzięki jedności i zaufaniu możemy zmienić krajobraz polityczny w Gwatemali.
Dodał: „Ta chwila stanowi nie tylko osobiste osiągnięcie, ale zdecydowany krok w kierunku przyszłości, w której dominuje udział obywateli i pozytywne zmiany”.
Nowy przywódca Gwatemali potwierdził swoje główne projekty rządowe. Wśród nich wskazał na prawa człowieka, migrację i zmiany klimatyczne.
Lider ruchu Similla obiecał działać na rzecz poprawy jakości życia obywateli kraju Ameryki Środkowej. Dodał: „Państwo przejmie swoją historyczną rolę w zapewnianiu rozwoju w podstawowych obszarach, takich jak energia elektryczna, higiena środowiska i edukacja, a jego wytwarzanie doprowadzi do stworzenia tysięcy nowych miejsc pracy na całym terytorium kraju”.
W tym sensie obiecał podjęcie działań promujących inwestycje krajowe i zagraniczne w celu rozszerzenia struktury produkcyjnej kraju.
„Propozycja naszego rządu zawiera się w prostej formule: nie ma demokracji bez sprawiedliwości społecznej i nie ma demokracji bez demokracji. Pomimo swojej prostoty, formuła ta była wyraźnie nieobecna w administracji rządowej przez większą część naszej historii.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”