Białoruś grozi odcięciem gazu ziemnego od Europy, jeśli sankcje będą kontynuowane

Białoruski prezydent Aleksander Łukaszenko zagroził w czwartek 11 listopada odcięciem dostaw gazu ziemnego do Europy w odpowiedzi na sankcje Unii Europejskiej.

„Ogrzewamy Europę, ale grożą nam zamknięciem granic. A jeśli odetniemy gaz ziemny” – pytał Łukaszenka podczas spotkania ze swoim rządem w stolicy Mińsku.

„Co się stanie, jeśli zamkniemy także szlaki transportowe przez Białoruś?”, dodał Łukaszenka.

Nie można przekroczyć Ukrainy, bo granica z Rosją jest zamknięta. Przez kraje bałtyckie nie ma dróg. Przez Białoruś przebiega również gazociąg Jamał-Europa, a ilość rosyjskiego gazu przepływającego tą trasą na zachód znacznie wzrosła.

Białoruski prezydent odniósł się do prób przesłania broni do migrantów na granicy z Polską z regionu Donbasu (Zagłębia Donieckiego) we wschodniej Ukrainie.

Zobacz też: Białoruś twierdzi, że jest „gotowa” do dialogu z Unią Europejską w sprawie imigracji na granicy z Polską

„W jakim celu używa się tej broni? Próbują sprowokować prowokację, chcą postawić naszych żołnierzy przeciwko sobie. Dlatego musimy zapobiegać dostawom broni dla migrantów, utrzymując kontrolę wokół naszych granic” – powiedział Łukaszenka. …

Białoruski prezydent potępił także działania polskiej armii i NATO na granicy białoruskiej i powiedział, że działania te powinny być ściśle monitorowane.

„15 000 żołnierzy, czołgów, pojazdów opancerzonych, helikopterów i samolotów arogancko zatrzymało się przed naszymi granicami, nie powiadamiając nikogo. Musimy ich śledzić i przygotować plan kontrataku” – powiedział prezydent.

Łukaszenka podkreślił, że białoruskie władze powinny pomagać migrantom na granicy, zwłaszcza kobietom i dzieciom.

Białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej powiedział w środę, że jego kraj jest gotowy do prowadzenia dialogu z Unią Europejską na temat ostatnich ruchów migracyjnych, które miały miejsce na granicy jego kraju z Polską.

Premier Polski Mateusz Morawiecki oskarżył prezydenta Rosji Władimira Putina o zorganizowanie kryzysu migracyjnego, który dotyka oba kraje.

Zobacz też: NATO wyraziło poparcie dla Polski w obliczu fali imigracji, jaką otrzymuje z Białorusi”

Od października ubiegłego roku Unia Europejska nałożyła sankcje na 166 osób i 15 podmiotów na Białorusi za naruszenia praw człowieka związane z tłumieniem protestów przeciwko domniemanym fałszerstwom wyborczym 9 sierpnia 2020 r.

W sierpniu kraje UE graniczące z Białorusią (Litwa, Łotwa i Polska) odnotowały znaczny wzrost liczby przekraczania granic nielegalnych imigrantów.

Według najnowszych szacunków ponad 6000 migrantów, głównie z Iraku, Afganistanu i Syrii, próbowało w zeszłym miesiącu przedostać się do bloku europejskiego przez granicę między Białorusią a Unią Europejską, w porównaniu do 150 w zeszłym roku.

* Przetłumaczone przez Daniela Gallego.

Strona internetowa agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości prezentowanych subskrybentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS) oraz w skrócie.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *