Biden chce ograniczyć inwestycje USA w Chinach – DW – 11.08.2023

Biden chce ograniczyć inwestycje USA w Chinach – DW – 11.08.2023

On Dekret prezydencki Joe Bidena Nie było to zupełnym zaskoczeniem nawet dla Chin. Już podczas wizyty w Pekinie sekretarz skarbu USA, Żaneta YellenSwoim chińskim rozmówcom wielkimi pociągnięciami ogłaszał działania rządu USA. Zdaniem ekspertów inicjatywa Bidena może jednak zaostrzyć napięcia między dwoma największymi gospodarkami świata.

Chiny Chce się bronić przed deklarowanymi ograniczeniami. Rzecznik MSZ powiedział telewizji CCTV, że będzie uważnie monitorować sytuację i „zdecydowanie będzie bronić swoich praw i interesów”. Mówili, że celem Amerykanów jest pozbawienie Chin ich praw i utrzymanie amerykańskiej hegemonii na świecie.

Technologie wrażliwe na czerwoną linię

Dekret prezydencki dotyczy obszarów najpotężniejszych półprzewodników oferowanych obecnie przez Stany Zjednoczone, a także informatyki kwantowej i technologii sztucznej inteligencji (AI). the Inwestycje w sektorze high-tech w Chinach Zostaną one zakazane lub zatwierdzone w przyszłości, jeśli rząd USA uzna, że ​​wpływają one na bezpieczeństwo narodowe kraju.

Najnowocześniejsze procesory firm takich jak Nvidia są tak samo ważne dla zastosowań w sztucznej inteligencji, jak i dla przyszłych technologii, takich jak jazda autonomiczna. Komputery kwantowe mogą wykonywać znacznie więcej obliczeń niż konwencjonalne komputery, co przenosi technologię kryptograficzną na nowy poziom. Obejmuje to możliwość łamania kodów, których konwencjonalne komputery nie będą w stanie złamać nawet za lata lub dekady.

Stoisko firmy Nvidia zajmującej się sztuczną inteligencją na konferencji komputerowej w Hangzhou w październiku 2021 r.Zdjęcie: Long Wei Alliance/Costfoto/picture

Środki bezpieczeństwa narodowego

Dla amerykańskich decydentów ds. bezpieczeństwa, firm zajmujących się technologiami obronnymi i wojska byłby to koszmar, gdyby chińskie komputery kwantowe mogły penetrować wrażliwe obszary architektury bezpieczeństwa narodowego. Na Kapitolu, gdzie mieszczą się obie izby parlamentu USA, istnieją obawy, że z pomocą stolicy USA Chiny mogą stworzyć nową inteligentną broń cyfrową lub nową generację zaawansowanych technologicznie samolotów bojowych, podsumował Daniel Flatley z Bloomberg News wydarzenia. Przyczyny polityki bezpieczeństwa USA.

„Małe podwórko, wysokie ogrodzenie”

Amerykańskie media opisują to posunięcie jako podejście „małego podwórka, wysokiego muru”: obejmuje niewielką liczbę ograniczeń, ale dotyczy bardzo wrażliwego obszaru.

Planowane przez USA ograniczenia kapitałowe nie powinny zagrozić odwilży z Chinami. Jednak restrykcje mogą zostać zaostrzone, jeśli stosunki z Pekinem będą się dalej pogarszać.

Chiński sektor zaawansowanych technologii rozwija się w oparciu o chipy AI

Ostatnie doniesienia o chińskich firmach high-tech kupujących wysokowydajne amerykańskie chipy zdają się potwierdzać podejście rządu USA: według doniesień prasowych chińscy giganci internetowi spowalniają rozwój generatywnych systemów AI. Financial Times poinformował w środę, powołując się na osoby zaznajomione z tą sprawą, że Baidu, BitDance, Tencent i Alibaba złożyły miliardowe zamówienia u amerykańskiego producenta chipów Nvidia na około 100 000 procesorów A800, które mają zostać dostarczone w tym roku.

(G)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *