Biden i Trump ryzykują przyszłość Stanów Zjednoczonych i świata w najważniejszych wyborach na Zachodzie

Biden i Trump ryzykują przyszłość Stanów Zjednoczonych i świata w najważniejszych wyborach na Zachodzie

Minęło osiem lat, odkąd Partia Republikańska poddała się ramionom systemu Trumpowski populizm Wygląda na to, że nic się nie poprawiło. Upływ czasu utwierdził czysto faszystowski charakter propozycji Trumpa – charyzmatycznego przywódcy, którego działania stoją ponad prawem, nieustannie poszukującego wszelkiego rodzaju obcych wrogów, broniącego zagrożonego prymitywnego społeczeństwa (Ameryka) i który z konieczności ignoruje miliony obywateli. – i nie wydaje się, aby zmniejszyło to poparcie społeczne. Wręcz przeciwnie.

Odnosi się to oczywiście do atrakcyjności brutalnej siły w społeczeństwie, w którym coraz bardziej dominuje natychmiastowe działanie (akcja bezpośrednia), ale także Niezdolność Partii Demokratycznej do sformułowania odpowiedzi Minimalny apel konstytucyjny. Jeśli nie wystąpią nieprzewidziane wydarzenia w ostatniej chwili, w listopadzie 2024 r. rywal Trumpa (wówczas 78-letni) znów będzie obecny. Joe Bidena (Wkrótce skończy 82 lata, a kilka epizodów w trakcie kadencji rodzi pytania o jego zdrowie).

Polityka amerykańska uległa stagnacji, co jest bardzo niebezpieczne, biorąc pod uwagę, że Stany Zjednoczone nadal są sztandarowym nosicielem zachodniego projektu. Trump prawie miał jednego Dziesiątki przeciwników W prawyborach Republikanów, ale żadne nie były na tyle znaczące, aby wymusić debatę publiczną. Suflet Rona DeSantisa Upadł wkrótce po potwierdzeniu swojej pozycji gubernatora Florydy w wyborach legislacyjnych w 2022 roku. Mike'a Pence'abyły wiceprezydent, nigdy nie zaczynał od wyborów. Nikki HaleyJest bardzo mocną kandydatką i wydaje się, że nie będzie miała czasu przeciwstawić się swojemu szefowi z poprzedniej administracji.

Po stronie Partii Demokratycznej sytuacja jest bardziej podobna. Albo gorzej. Gdy osiem lat Obamy dobiegło końca, Demokraci byli rozdarci między jednym i drugim Hillary Clinton (wówczas 69 lat) i Berniego Sandersa (75). Po porażce pierwszego zwrócili się do Bidena (78). Inaczej mówiąc, mieli osiem lat na znalezienie kandydata, który nie był jeszcze u kresu swojej kariery politycznej, ale na początku podzielał entuzjazm wyborców. Billa Clintona, Baracka Obamę. NIE Aleksandra Ocasio-Cortez Nie wspominając już o tym, że Kamala Harris, niepopularna wiceprezydent, zrobiła krok naprzód, jakiego oczekiwano. Nawet Pete’a Buttigiega.

W sondażach Trump prowadzi

Nikt od administratora Bidena nie będzie decydował, co stało się później: jest chory na pandemię, w świecie zewnętrznym jest wiele godnych uwagi emblematów – w tym tutaj, w przypadku zniszczenia Afganistanu – mają kontakt ze swoimi sojusznikami przez całe życie. Biden wzmocnił NATO zostało pokazane Wrogi wobec Rosji, Chin i Korei PółnocnejJest to coś, z czym Trump zawsze sobie radził z pewną przypadkowością. Jednak jego wskaźniki poparcia są niezwykle niskie, najgorsze ze wszystkich prezydentów, nawet niższe niż samego Donalda Trumpa pod koniec trzeciego roku urzędowania.

[¿Se puede vetar a Trump estado por estado? El caso de Colorado desentierra la enmienda 14 en todo EEUU]

Demokraci upierają się – być może słusznie – że nadchodzące wybory mogą być kamieniem milowym Jeden przed i jeden po W historii Stanów Zjednoczonych i ich demokracji. Wybrali jednak osiemdziesięciolatka i bardzo słabego kandydata. Pod koniec drugiej kadencji Biden będzie miał 86 lat. Czasami trzeba ułatwić wyborcy. Najnowsze sondaże plasują go od trzech do czterech punktów za Trumpem w głosowaniu powszechnym. Oznaczałoby to prawdziwy marsz Republikanów w podziale głosów wyborczych.

Jest to po części nowy scenariusz dla Trumpa. Przed nim żadne wybory nie trafiły do ​​urny wyborczej ani w 2016, ani w 2020. Duża część jego taktyki polegała na mobilizacji poprzez bohaterstwo: uciszanie ust tych, którzy wierzyli, że on już nie żyje, a wraz z nim umarł naród. Ruch MAGA. W każdym razie jest to niepokojący scenariusz. Niezależnie od ideologii zwycięstwo Trumpa byłoby straszną wiadomością dla świata i Stanów Zjednoczonych. Patrzenie w otchłań może być zabawą i rodzajem estetycznego zawrotu głowy, ale rzeczywistość jest zupełnie inna… a rzeczywistość czterech lat rządów Trumpa skłania do pesymizmu.

Rocznica ataku na Kapitol

Najpierw musimy zobaczyć, jak radzi sobie z władzą po tym, jak 6 stycznia 2021 roku próbował ją utrzymać siłą. Trump Zarzuca się mu kilka rzeczyJednak powtarzający się zarzut dotyczy próby ingerencji w najświętszy proces w demokracji: liczenie i weryfikację głosów obywateli. Przed wysłaniem uzbrojonego tłumu, aby uniemożliwić uznanie Bidena za prawowitego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Trump wypróbował wszystkie polityczne sztuczki, na jakie pozwalała mu jego ogromna władza. Potrzebna była silna wola i zaangażowanie wielu ludzi na rzecz Konstytucji, aby nie poszło po jej myśli.

Rozumie się, że nowa administracja Trumpa rozpocznie swoją kadencję w miejscu, w którym ją przerwała, czyli w Próbuję utrzymać się przy władzy. 78-letni Trump nie może aspirować do wielu lat w Białym Domu, ale może całkowicie wykręcić reguły gry tak, aby Stany Zjednoczone przestały być demokracją, a stały się republiką bananową, jednocześnie wybierając następców. Oraz współwinne milczenie innych władz państwowych, często kontrolowanych przez samą Partię Republikańską.

Na razie przechodzą jedynie propozycje Trumpa Walka z imigracjąWielokrotnie opowiadał się za teorią zastąpienia, czyli powrotu do mitycznej Ameryki, która nie wiadomo, czy istnieje, czy nie, ale która zostałaby zniekształcona przez wartości budzę się Oraz zmiana rasowego układu sił i niejasne obietnice obniżek podatków i ożywienia gospodarczego, które, co trzeba podkreślić, również w tej chwili nie są całkowicie katastrofalne.

Sojusz z Putinem

Jednak szczególnie dla nas, Europejczyków, zwycięstwo Trumpa byłoby katastrofą Polityka zagraniczna. Zacznijmy od tego, że Trump jest wielkim fanem Prezydent Rosji Władimir Putin. Chce kontrolować swój kraj tak, jak kontroluje Rosję. Chciałby móc unikać przeciwników i kontrolować swoich przeciwników silną ręką. Putin symbolizuje dla Trumpa brutalną władzę„Wola mocy”Zostanie to powiedziane w innych momentach historii – i nie poprzestanie to na niczym. Innymi słowy, Trump woli współpracować z Putinem, niż z nim walczyć.

[Los inversores encaran un 2024 repleto de elecciones: EEUU, India o México marcarán la agenda]

Często było jasne, że Trump jest człowiekiem Putina Interwencja Kremla W wyborach 2016 i 2020… i w sposobie, w jaki rosyjscy propagandyści mówią o kandydacie Republikanów. Obydwa mają wspólnych współpracowników odpowiedzialnych za projektowanie i rozpowszechnianie tego wspólnego dyskursu: m.in. Steve'a BannonaJedną nogą w Moskwie, a drugą w Waszyngtonie Tuckera CarlsonaDziennikarz Trumpa w pełnym tego słowa znaczeniu, który z kolei kocha kwestię rosyjską.

Jeśli Trump dojdzie do władzy, rozsądne będzie, aby Trump zrobił to samo, co podczas swojej poprzedniej kadencji: Osłabianie NATO tak bardzo, jak to możliwe. Oznaczałoby to w konsekwencji zerwanie jedności działania na Zachodzie, zmniejszenie wsparcia dla Ukrainy i być może skazanie jej na niekorzystny rozejm. Nie jest też jasne, czy Trump będzie skłonny chronić republiki bałtyckie (należące do NATO), czy też Polskę, na wypadek gdyby imperializm Putina na granicy ukraińskiej okazał się niewystarczający.

Chińska łamigłówka

Nie jest również jasne, jaka będzie polityka USA Bliski wschód – Trump porzucił porozumienie z Iranem w sprawie kontrolowanego rozwoju jego programu nuklearnego i nakazał wycofanie się z Afganistanu, co kilka miesięcy później zakończyło się chaosem z atmosferą Sajgonu – ani w odniesieniu do chińskiego giganta. Tutaj zachodzi dziwna okoliczność: Xi Jinping Putin jest dumny z ich przyjaźni, ale Trump tego nie widzi. On się go boi. Począwszy od 2025 r. Chiny planują uruchomić ostatnią fazę… Zjednoczenie z Tajwanem. Czy Trump będzie skłonny bronić chińskich nacjonalistów, czy ustąpi? Nie sposób zgadnąć.

Wygląda na to, że świat, w którym rządzi Trump, będzie światem, w którym nikt nie patrzy. Dla ludzi Zachodu świat jest bardziej niebezpieczny. Pomimo zaawansowanego wieku Biden zwiększył swoją obecność w różnych źródłach konfliktów: Popierał Zełenskiego bez przerw I Pośredniczył w PalestynieA nawet antagonizował swojego starego przyjaciela Netanjahu. Był w stanie zrozumieć, kim są jego sojusznicy i pozostał po ich stronie. Trump nie rozumie „interesów narodowych”, on je rozumie „specjalne zainteresowania”. Polityka często miesza się z osobistymi korzyściami ekonomicznymi, a zło krzyżuje się z dobrem, zależnie od okazji.

Na szczęście przesadne wróżby zwykle prowadzą donikąd. Trumpizm manipuluje tą sprawą, podobnie jak inne populizmy na przestrzeni dziejów. „W głębi duszy wszystko pozostanie po staremu”, „Nie jest tak źle, jak się wydaje”, „Ci po lewej stronie mają coś do powiedzenia”… i tak dalej. Stawką jest jednak to, o co tu chodzi Demokracja liberalna Rozumieją to także partie konserwatywne. Nie ma innej ideologii niż „porządek i porządek”. Zwycięstwo Bidena tylko odsunie problem, To jest poprawne. Ale problem jest na tyle duży, że nie zaszkodzi go przełożyć. Nigdy w całej swojej historii Stany Zjednoczone nie stanęły przed dylematem o takiej skali i nie jest jasne, czy są w stanie pomyślnie go rozwiązać.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *