Bliski Wschód: Organizacja Narodów Zjednoczonych spotyka się z kluczowymi podmiotami, aby zapobiec większej liczbie zgonów

Bliski Wschód: Organizacja Narodów Zjednoczonych spotyka się z kluczowymi podmiotami, aby zapobiec większej liczbie zgonów

Urzędnicy ONZ spotkali się w niedzielę z kluczowymi uczestnikami konfliktu izraelsko-palestyńskiego, wkrótce po tym, jak agencje ONZ podały, że setki osób zginęło, a tysiące zostało rannych w wyniku nowej wymiany ataków między Palestyńczykami i Izraelczykami w konflikcie trwającym od 1948 r.

Oprócz tych ataków doszło do wymiany ognia artyleryjskiego na granicy między Izraelem a Libanem, co potwierdziły siły pokojowe ONZ rozmieszczone w regionie.

Wkrótce po spotkaniach urzędników ONZ z różnymi stronami i atakach 15 członków w Rada Bezpieczeństwa Spotkali się za zamkniętymi drzwiami W Nowym Jorku, aby omówić bieżący kryzys.

Ostatnia eskalacja przemocy miała miejsce w sobotę wczesnym rankiem, kiedy bojownicy palestyńscy wystrzelili rakiety w stronę Izraela, na co Izrael natychmiast odpowiedział atakami powietrznymi na Strefę Gazy.

Agencja Narodów Zjednoczonych, która pomaga uchodźcom palestyńskim i działa w tym sektorze, UNRWAPo atakach wskazała, że ​​obecnie przyjmuje 73 538 osób wewnętrznie przesiedlonych w 64 szkołach rozsianych po całej Gazie. Jedna z tych szkół, licząca 225 osób, została „bezpośrednio trafiona” bombardowaniem, ale chociaż została poważnie uszkodzona, nie zgłoszono żadnych ofiar.

W sierpniu ubiegłego roku liczba ofiar demonstracji, starć, operacji wojskowych, ataków i innych wydarzeń w tym roku osiągnęła ponad 200 ofiar śmiertelnych w Palestynie i około 30 Izraelczyków, co faktycznie przekroczyło liczbę zgonów z ubiegłego roku i Uczynienie roku 2023 najkrwawszym rokiem konfliktu od 2005 roku.

Granica między Izraelem a Libanem

W niedzielę wcześnie rano Tymczasowe Siły ONZ w Libanie (UNIFIL) „wykrył wystrzelenie kilku rakiet z południowo-wschodniego Libanu w kierunku terytorium okupowanego przez Izrael w rejonie Kafr Shuba, a następnie w odpowiedzi odnotował ostrzał artyleryjski z Izraela w kierunku Libanu”.

Misja, która działa na obszarze zwanym „niebieską linią”, została rozmieszczona na mocy mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ w 1978 r. w celu przywrócenia pokoju między Izraelem a Libanem.

„Jesteśmy w kontakcie z władzami po obu stronach Błękitnej Linii, na wszystkich poziomach, w porządku Utrzymaj sytuację i unikaj eskalacji „To jeden z najniebezpieczniejszych aktów przemocy” – stwierdzili urzędnicy UNIFIL w oświadczeniu, w którym poinformowali, że ich siły pozostały na swoich pozycjach i w swoich misjach, pracując na rzecz pokoju, „niektóre z nich opuściły schroniska dla własnego bezpieczeństwa”.

Dodał: „Wzywamy wszystkich do zachowania powściągliwości i korzystania z mechanizmów komunikacji i koordynacji UNIFIL”. Aby załagodzić sytuację „Unikajcie szybkiego pogorszenia bezpieczeństwa” – powiedzieli urzędnicy misji.

Mężczyźni spacerują po najbardziej dotkniętym obszarze Gazy.

W bliskim kontakcie z kluczowymi aktorami

Tymczasem wysłannik ONZ ds. procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Tor Wennesland, jest „w bliskim kontakcie” ze Stanami Zjednoczonymi, Unią Europejską, Katarem, Egiptem i Libanem, aby „omówić trwającą wojnę” między Izraelem a Gazą. Tak wynika z komunikatu opublikowanego przez jego biuro w mediach społecznościowych.

Priorytetem jest obecnie uniknięcie dalszych ofiar śmiertelnych wśród cywilów W piśmie stwierdza się, że Strefie Gazy zostanie udzielona bardzo potrzebna pomoc humanitarna, dodając, że „Organizacja Narodów Zjednoczonych pozostaje aktywnie zaangażowana we wzmacnianie tych wysiłków”.

Wzywa do ochrony ludności cywilnej

Z drugiej strony wyżsi urzędnicy Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwali do natychmiastowego zaprzestania przemocy. pomiędzy tym, sekretarz generalny Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António Guterres, potępiwszy ataki Hamasu na Izrael, wezwał do „najwyższego poziomu powściągliwości” i że „Wszystkie wysiłki dyplomatyczne„Aby uniknąć poważnego pożaru”.

„Cywile muszą być zawsze szanowani i chronieni zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym” – stwierdził w oświadczeniu urzędnik ONZ.

Alarm braku żywności

Według niego Światowy Program Żywnościowy (WFP) W miarę eskalacji konfliktu ludność cywilna, w tym dzieci i rodziny bezbronne, boryka się z coraz większymi trudnościami w dostępie do podstawowych dostaw żywności, przy czym sieci dystrybucji są zakłócone, a produkcja poważnie utrudniona przez działania wojenne.

Agencja ONZ” – nalega Bezpieczny i niezakłócony dostęp pomocy humanitarnej do dotkniętych obszarów Wzywa wszystkie strony do poszanowania zasad prawa humanitarnego i podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony życia i dobrostanu ludności cywilnej, w tym dostępu do żywności.

W przypadku Gazy UNRWA poinformowała, że ​​działalność związana z dostawą żywności została zawieszona do odwołania, 14 centrów dystrybucji zostało zamkniętych, a około 112 759 rodzin, czyli 541 640 osób, nie otrzymało jeszcze pomocy żywnościowej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *