Bliskiego Wschodu, Organizacja Narodów Zjednoczonych głosuje nad rezolucją: zapewnienie pomocy Strefie Gazy, ale bez zatrzymywania się

Bliskiego Wschodu, Organizacja Narodów Zjednoczonych głosuje nad rezolucją: zapewnienie pomocy Strefie Gazy, ale bez zatrzymywania się

Większością 13 głosów za, przy braku głosów za i wstrzymaniu się od głosu przez Stany Zjednoczone i Rosję, Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła wczoraj po południu nową rezolucję w sprawie obecnego konfliktu na Bliskim Wschodzie. To druga uchwała podjęta od rozpoczęcia wojny 7 października.

Roberta Barbie – Watykan

Po dwóch dniach odroczenia druga rezolucja ONZ w sprawie obecnego konfliktu na Bliskim Wschodzie między Izraelem a Hamasem, który rozpoczął się 7 października, została zatwierdzona wczoraj po południu, w piątek 22 grudnia, większością 13 głosów do żadnego, przy wstrzymaniu się od głosu Stanów Zjednoczonych i Rosji od głosowania. Jest to decyzja długo oczekiwana, ale tak naprawdę rozczarowuje wiele krajów. Hamas natychmiast określił to jako „niewystarczający krok”, zarzucając Stanom Zjednoczonym „opróżnienie” tekstu. Ambasador USA przy ONZ Linda Toms-Greenfield jako pierwsza ogłosiła swoje „zaskoczenie i rozczarowanie”.

Tak dla pomocy humanitarnej dla Gazy, nie dla rozejmu

W porównaniu z pierwotnym projektem uchwały z tekstu zniknęło wezwanie do natychmiastowego zawieszenia broni. Chociaż początkowo zaprzestanie działań wojennych określano jako „pilne”, jedyną rzeczą, która pozostaje „pilna” w zatwierdzonej wczoraj ostatecznej wersji, jest „natychmiastowy, bezpieczny i niezakłócony dostęp pomocy humanitarnej do Strefy Gazy”. Tymczasem, według najnowszych szacunków ONZ, liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła obecnie 20 000, 53 000 zostało rannych, a co najmniej pół milionowi ludzi grozi śmierć głodowa. Twierdzono, że rezolucja rozczarowała nawet Stany Zjednoczone: w rzeczywistości w tekście, choć potępia „wszelkie akty terroryzmu”, a także „ataki na ludność cywilną” i żąda „bezwarunkowego uwolnienia” wszystkich zakładników, nie ma wzmianki o jakiegokolwiek potępienia.Wyraźny atak Hamasu z 7 października. To zapoczątkowało konflikt.

Negocjacje utknęły w martwym punkcie

Negocjacje między Izraelem a Hamasem, za pośrednictwem Egiptu i Kataru, również osiągnęły ślepy zaułek po tym, jak Hamas odrzucił tygodniową propozycję rozejmu w zamian za uwolnienie 40 zakładników: Grupa palestyńska podkreśliła, że ​​nie będzie kontynuować postępów bez „osiągnięcia zgoda.” Koniec agresji na Gazę. Jednak według źródeł izraelskiego kanału Kan TV wciąż jest promyk nadziei co do przyjęcia tej propozycji.

Światowa Organizacja Zdrowia: Zawieszenie broni jest najpilniejszą potrzebą

W odpowiedzi na decyzję ONZ szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus przyjął ją z zadowoleniem, określając zawieszenie broni jako „najpilniejszy warunek” w przesłaniu w mediach społecznościowych skierowanym do znajdujących się obecnie w krytycznej sytuacji mieszkańców Gazy. Koniec swojej liny, dlatego też wezwała do stopniowego zwiększania pomocy, aby stawić czoła zagrożeniu głodem, głodem i rozprzestrzenianiem się chorób. Również w poście w mediach społecznościowych po przyjęciu rezolucji ONZ Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podkreślił potrzebę natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia zakładników: „Nic nie może usprawiedliwić straszliwych ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez Hamas 7 października ani Nic nie może usprawiedliwić straszliwego ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez Hamas 7 października ani „brutalnego porwania około 250 zakładników” – napisał po przyjęciu rezolucji wzywającej do natychmiastowego przyspieszenia dostaw pomocy do Gazy, „stworzenia warunków” do zakończenia wojny Na ziemi izraelskie siły powietrzne przeprowadzą ataki w rejonie Kafr Kila w południowym Libanie: doniósł o tym „The Times of Israel”, ale nadal nie ma potwierdzenia ze strony izraelskich sił zbrojnych w Tel Awiwie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *