Boliwia stawia na suwerenność żywnościową bez genetycznie modyfikowanych nasion – Prensa Latina

Boliwia stawia na suwerenność żywnościową bez genetycznie modyfikowanych nasion – Prensa Latina

Prezydent Louis Ars zapowiedział w miniony czwartek zniesienie przepisów przyjętych w de facto reżimu (2019-2020) i dotyczyć upraw kukurydzy, pszenicy, soi, trzciny cukrowej i bawełny, które są podstawowym pożywieniem Ameryka Południowa. Kraj.

„Usunęliśmy nadużycia poprzedniego rządu, który jednym dekretem i bez wstydu wprowadził do naszego kraju całą serię GMO, w pszenicy, kukurydzy i we wszystkim” – powiedział Arce.

Decyzja wywołała kontrowersje w mediach, zwłaszcza wśród producentów z prowincji Santa Cruz, głównego regionu rolniczego Boliwii, którzy twierdzili, że inne kraje, takie jak Argentyna, Brazylia i Paragwaj, używają nasion GMO od ponad dekady.

Podkreślali, że mogą potroić swoje roczne plony do 12 milionów ton zboża.

Z drugiej strony rdzenni rolnicy, wraz z wieloma instytucjami, odmówili stosowania genów modyfikowanych genetycznie i wskazali, że w przypadku kukurydzy w kraju andyjskim i Amazonii występuje ponad 77 gatunków, które są źródłem pożywienia dla ponad 11 milionów ludzi. Będą narażeni na ryzyko zanieczyszczenia chemikaliami rolniczymi.

Eksperci ostrzegają, że aby zwiększyć produkcję rolną, trzeba będzie wyciąć więcej drzew. Według Centrum Dokumentacji i Informacji, wskaźnik wylesiania wynosi 300 000 hektarów rocznie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Nadia Cruz ostrzegła przed równowagą między Matką Ziemią a ludzkością, a nie tylko debatą naukową: „ Musi się odbyć debata na temat światopoglądu narodów, sposobu życia narodów, które przyjmujemy na Dom. Boliwia, powiedział.

Cruz dodał, że pomimo ujarzmienia nowoczesności w Boliwii te wartości i próba zachowania równowagi pozostały.

Podobnie, analityk środowiskowy Andres Frias stwierdził, że geny zmodyfikowane genetycznie stanowią „zagrożenie dla historii różnorodnych produktów tego kraju, ponieważ zanieczyszczają środowisko poprzez stosowanie innych pestycydów”.

Przemawiając do państwowego kanału Bolivia TV, Frias powtórzył uchylenie dekretu najwyższego 4232, decyzji chroniącej dziedzictwo genetyczne rolnictwa Boliwii.

Konstytucja polityczna kraju zabrania produkcji i wprowadzania do obrotu organizmów zmodyfikowanych genetycznie oraz elementów szkodliwych dla zdrowia i środowiska.

Na przykład glifosat, chemikalia stosowane w rolnictwie w 85 procentach upraw GMO, jest wyjątkowo szkodliwy dla zdrowia ludzkiego, zgodnie z badaniami naukowymi i medycznymi zatwierdzonymi przez Światową Organizację Zdrowia.

Z drugiej strony Wielki Pakt kraju Ameryki Południowej stwierdza, że ​​obowiązkiem państwa jest „zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez zdrową, wystarczającą i odpowiednią żywność dla całej populacji”.

Według oficjalnych źródeł, w 2005 r. Dozwolone było stosowanie soi odpornej na glifosat, aw 2019 r. Impreza HB4 została dopuszczona do stosowania do biodiesla, ale nie do spożycia w żywności.

oda / avs / nmr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *