Bolsonaro może zrezygnować ze swojej kandydatury na reelekcję w 2022 roku – Escambrai

Bolsonaro może zrezygnować ze swojej kandydatury na reelekcję w 2022 roku - Escambrai
„Jeszcze nie wiem, czy ucieknę”, powiedział były wojskowy, w obliczu wysokiego stopnia niepopularności. (fot. PL)

Prezydent Jair Bolsonaro zasugerował w środę, że może odmówić ubiegania się o reelekcję w czystych wyborach zaplanowanych na październik 2022 w Brazylii.

„Nie zwolniłem się i nie wiem jeszcze, czy będę startował” – powiedział były wojskowy podczas wywiadu ze stacją Jovim Pan gminy Itapetinga w stanie São Paulo.

W poniedziałek, przed swoimi zwolennikami, Bolsonaro również skomentował, że nie wie, czy będzie zalotnikiem obecnego elektronicznego systemu głosowania.

Ponadto zapewnił 1 lipca, że ​​jeśli przegra w wyborach, to wręczy prezydencką szarfę tylko wtedy, gdy wybrany kandydat wygra „czysto”, co jest kolejnym odniesieniem do drukowanej karty do głosowania.

Bolsonaro kwestionuje wiarygodność elektronicznego systemu głosowania, który od dziesięcioleci jest bezproblemowo używany w Brazylii i który zapewnił mu zwycięstwo w wyborach w 2018 roku.

Teraz chce zmienić go na głosowanie drukowane i grozi, że nie pogodzi się z ostateczną porażką wyborczą przy obecnym systemie.

Nowy sondaż dotyczący zamiaru głosowania z 7 lipca ujawnił, że były prezydent Luiz Inacio Lula da Silva wyprzedza Bolsonaro na wszystkich etapach w przyszłorocznym głosowaniu.

Dane z sondażu, wynik partnerstwa między Genial Inversiones i Quaest Consultoría e Investigaciones, wykazały, że Lula faworyzowała 43 do 45 procent ankietowanych w porównaniu do 28 do 29 procent dla Bolsonaro.

W ciągu 16 lat przeprowadzono wywiady z 1,5 tys. osób w 27 brazylijskich stolicach, w sumie w 95 miastach w całym kraju.

„Największym problemem jest sam Bolsonaro, a według sondażu to gospodarka może zapewnić mu reelekcję” – powiedział politolog Felipe Nunes, koordynator badania i dyrektor generalny Quest.

Zdaniem eksperta trudno jest wybrać byłego szefa armii, jeśli nie pomoże to gospodarce i nie poprawi poczucia dobrobytu wyborców, bo głównym problemem będzie zatrudnienie i podwyżki cen, które niszczą dochody Brazylijczyków.

Niepopularność Bolsonaro zbiegła się w czasie z postępami prac senackiej komisji badającej rządowe zarządzanie COVID-19.

Podobnie, z powodu nadejścia drugiej fali choroby, zginęło ponad 545 000 osób.

Zamiar Luli do głosowania został wzmocniony od czasu odzyskania praw politycznych w marcu po tym, jak sędzia Federalnego Sądu Najwyższego uchylił wszystkie wyroki przeciwko niemu.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *