Bolsonaro powinien zwrócić część przemyconej saudyjskiej biżuterii, którą trzymał po odejściu z prezydentury

Gwiazda Jaira Bolsonaro eksplodować w Brazylii. „Strata głośności ma sens”, powiedział przewodniczący Izby i niechętny były partner emerytowanego kapitana Arthura Lyry. To, czego się nie spodziewano, trzy miesiące po tym, jak odszedł od władzy i osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, to seria skandali, które go prześladują. Federalny Trybunał Obrachunkowy właśnie go do tego zmusił powrót do dziedzictwa narodowego, W ciągu następnych czterech dni do kraju przemycono trochę biżuterii szwajcarskiej marki Chopard.


„Oskarżają mnie o prezent, o który nie prosiłem ani nie otrzymałem” – narzekał Bolsonaro, ale jego słowa były ukryte pod płaszczykiem podejrzeń. Później zdaje sobie sprawę, że był to prezent dla jego żony Michelle.

Spisek, w który był zamieszany, ujawniła gazeta w São Paulo państwo. W październiku 2021 r. podczas przeszukania lotniska Guarulhos w São Paulo znaleziono plecak doradcy ówczesnego ministra górnictwa i energii, Były admirał Pinto AlbuquerqueNiespodzianka: naszyjnik, pierścionek, zegarek i para kolczyków o wartości co najmniej 3 milionów dolarów. Monarchia saudyjska dała drogocenne kamienie. Odprawa celna również została wykryta pistolet i pistolet. Doradca Bolsonaro kilkakrotnie próbował usunąć te przedmioty z odprawy celnej, ale bezskutecznie.

To przyznanie się byłego kapitana doprowadziło do kontroli sądowej wszystkich prezentów, które Bolsonaro otrzymał podczas swojej kadencji. Później Albuquerque potwierdził, że był tylko wysłannikiem tych klejnotów przeznaczonych na prezydenturę. Od razu było wiadomo, że rzeczywiście istnieje inny pakiet klejnotów, który przeszedł niezauważony przez kontrolę celną. Jego wartość wyniesie blisko 80 000 dolarów. Sam Bolsonaro zapowiedział przez swoich prawników, że przekaże ich również Federalnemu Trybunałowi Obrachunkowemu.


Prawo brazylijskie jest kompleksowe: funkcjonariusze publiczni mogą trzymać tylko prezenty, które są „niezwykle osobiste” i mają niewielką „wartość pieniężną”. W czasopiśmie napisano: „Prezydenci republiki w Brazylii i na całym świecie zwykle nie otrzymują prezentów wartych więcej niż kilka tysięcy reali (waluta krajowa). Nie wspominając już o próbach porwania ich do osobistej kolekcji”. Piawi. Nawet prezenty ogłoszone przez wszystkich urzędników rządu federalnego USA razem wzięte nie zbliżają się do wartości biżuterii: urzędnicy amerykańscy otrzymali w sumie 309 400 dolarów w prezentach.

większy biznes

Senacka komisja właśnie wszczęła śledztwo w sprawie tego incydentu. Przypuszczalnie prezent był powiązany z Prywatyzacja rafinerii dla brazylijskiej spółki państwowej PetrobrasNa korzyść funduszu inwestycyjnego ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. „Nic w tym przypadku nie wydaje się właściwe, Począwszy od wartości darów, powyżej i tak hojnej średniej dla darów monarchii absolutnej w Zatoce Perskiej. „Nielegalne przekazywanie materiału tylko pogłębia wątpliwości co do jego charakteru” – napisała gazeta z Sao Paulo. Fulha w jego wydawcy. I dodaje, że to, co się stało, „stawia milczących do tej pory Saudyjczyków przed dylematem między innymi dlatego, że Albuquerque spotykało się na wycieczce z notowaną na amerykańskiej giełdzie gigantyczną państwową firmą naftową Aramco, co implikuje surowe regulacje w stosunkach z rządami, jak pokaz podejrzane prezenty„.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *