Bolsonaro próbuje zamknąć puszkę Pandory i ułatwia przeprowadzkę do Lula

Bolsonaro próbuje zamknąć puszkę Pandory i ułatwia przeprowadzkę do Lula

Ubrany w granatową koszulę prezydent Brazylii Jair Bolsonaro postanowił przynajmniej trochę zamknąć Puszka Pandory, która została otwarta w ostatnią niedzielę Nie przyznając się do porażki wyborczej przez ponad 48 godzin.

Długie oczekiwanie i nieustanne wstrząsy w ciągu ostatnich kilku miesięcy były rozumiane jako mandat dla ekstremistycznych baz do wzniesienia ponad 800 blokad drogowych – płonących ciężarówek, samochodów i opon.

Protestowanie w inny sposób jest częścią naszej demokracji”.Jair BolsonaroPrezydent Brazylii

„Nie myśl źle” – powiedział pokonany wódz – „(…) jestem z tobą”. „Ale otworzymy drogi” – dodał Bolsonaro. Potem dodał: „Protestuj w inny sposób. To część naszej demokracji”.

W rzeczywistości ostatnia taktyka w strategii destabilizacji prezydenta Trumpa została porzucona już przed ogłoszeniem. Kilku konserwatystom, a także prezesowi Najwyższego Trybunału Wyborczego, Alexandre de Moraes, udało się zastraszyć kierowców ciężarówek i przekonać policję drogową – która jest infiltrowana przez Bolsonarios – do jeszcze bardziej zdecydowanych działań. W czwartkowe popołudnie w Brazylii pozostało tylko około 80 budynków.

Ci, którzy sprzeciwiają się wynikowi z ruchami przestępczymi, będą walczyć z całym ciężarem prawa.Alexandre de MoraesPrezes Naczelnego Sądu Wyborczego

„Wybory zakończyły się demokratycznie w niedzielę”, powiedział Moraes na konferencji w ten czwartek w Brazylii. 124 miliony Brazylijczyków zagłosowało – wyjaśnił – a wynik został podany szybko w ciągu zaledwie dwóch godzin, co jest dowodem na skuteczność elektronicznego systemu głosowania, który Bolsonaro kwestionuje od miesięcy. Zdecydowana większość wyborców demokratycznie akceptuje wynik. Powiedział, że ci, którzy odpowiedzą na to ruchami przestępczymi, będą walczyć z całym ciężarem prawa.

Moraes zdobył w zeszłym roku punkty za agresywną obronę rządów prawa. Ale, jak jasno pokazały środowe wielkie demonstracje Bolsonaristów, wielu ludzi nie akceptuje wyników i uważa samego Moraesa za dyktatora.

Przeczytaj także

Niejednoznaczność Bolsonaro w demonstracjach została zinterpretowana jako zielone światło. Prezydent powiedział to bardzo jasno. „Nie przyzna, że ​​złodziej zyskuje władzę” – powiedział Bolsonarista w Rio, odnosząc się do Luli. Podobnie jak w przypadku trumpistów, którzy szturmowali Kapitol w Waszyngtonie w styczniu 2021 r., na scenie panuje atmosfera protestu Bolsonaro. Ubrany w zielono-żółtą perukę i koszulę Neymara, ten protestujący uśmiechał się, wzywając do interwencji wojskowej.

W czwartkowe popołudnie, kiedy Bolsonaro wcisnął hamulec, dla kierowców ciężarówek zostało tylko 80 przeszkód.

Poza rozgorączkowaną wyobraźnią zwolenników Bolsonaryzmu – i niektórych zagranicznych dziennikarzy – możliwość zamachu stanu jest zerowa. felietonista lub balon Bela Miguel zacytował rozmówców z Partii Pracy, którzy przed wyborami konsultowali się z wojskiem. Przesłanie: „Szanujemy wyniki wyborów, ale nie licz na to, że poprzemy kampanię Luli”. Stara zasada w Ameryce Łacińskiej głosi, że poparcie dla zamachu stanu Waszyngtonu jest warunkiem koniecznym, ale niewystarczającym, a Joe Biden słabo radzi sobie z Bolsonaro. Po rozmowie z Lulą w środę, prezydent USA ogłosił wczoraj, że wyśle ​​wiceprezydent Kamalę Harris na inaugurację Luli 1 stycznia.

Aby dodać na scenie dawkę telenoweli, gwiazda aktorka Kasia Kiss, która gra manipulującą dyrektor generalną nowej telenoweli TranzytUklękli z różańcem protestując przeciwko zamachowi stanu w Rio i modlili się, aby Lula nie została prezydentem. „Jeśli mają Che Guevarę, mamy Roberto Jeffersona”, powiedział inny protestujący w Rio, odnosząc się do byłego zastępcy, który w zeszłym tygodniu wystrzelił dwa granaty w policję federalną.

Joe Biden ogłosił, że jego wiceprezes, Kamala Harris, weźmie udział w inauguracji Luli

Aby nie brakowało futbolu, lewicowi fani klubów takich jak Corinthians utworzyli grupy szokujące, aby przełamać bariery, skandując „Truckers beree!” Było kilka brutalnych incydentów, chociaż kilku protestujących Bolsonaro zostało przejechanych na blokadzie drogowej.

Nie należy lekceważyć liczby Brazylijczyków, którzy podzielają nieufność Luli. „Oblężenie jest oczywiście irytujące, ale nie jest łatwo zaakceptować szefa złodzieja” – powiedziała kelnerka w restauracji w Minas Gerais. „Ludzie muszą wychodzić na ulicę i wszystko niszczyć” – wtrącił pomocnik kuchenny. Oczywiście milcząca większość w Brazylii to nie Bolsonaro. Ekipa Luli nie planuje zwołania demonstracji w obronie demokracji, ponieważ uważa, że ​​najlepszą opcją jest szybkie przejście do przekazania władzy.

Po wygraniu wyborów Lula pojechała na trzydniowy odpoczynek na plażach Bahia, najbardziej lewicowego skrzydła Brazylii. Zadanie zatwierdzenia przejścia z Kongresem przejął jego wiceprezydent, centrysta i były pretendent Geraldo Alckmin.

Partia Pracy Luli pracuje nad ogromnym budżetem, aby stawić czoła poważnemu kryzysowi humanitarnemu

Ale wszystko wskazuje na to, że Partii Pracy udało się uzgodnić z sojusznikami w Kongresie zwiększony budżet o 200 000 milionów riali wydatków potrzebnych do zaradzenia poważnemu kryzysowi humanitarnemu, przy ponad 30 milionach głodujących. Oczekuje się, że te szybkie środki wsparcia społecznego i niezdolność Bolsonaro do poparcia swoich wezwań do działania osłabią sentyment do zamachu stanu.

Ale środowe wielkie demonstracje zaostrzyły już odczuwalny powyborczy niepokój w Partii Pracy. Dwa lub trzy miesiące temu oczekiwano zwycięstwa na poziomie 12-15 punktów. Ale Lula wygrała mniej niż dwoma punktami. Niedawne protesty „stanowią strategiczny moment w mobilizacji Bolsonaro, która już stała się ogromnym problemem dla demokracji”, napisał na Twitterze dziennikarz Igor Melo, który relacjonował wiec w Rio. „Nie są tylko ekstremistami; jest tam wielu normalnych ludzi”.

dużo Ustanowienie Polityk i wielkie media zgadzają się, że bestia rośnie. Ale kilka komentarzy na temat historycznego faktu: jeśli Bolsonaro rzeczywiście zakończył otwieranie puszki Pandory w ostatnich miesiącach, to pierwszego otwarcia pokrywy dokonały właśnie te siły polityczne i medialne. Z pomocą upolitycznionych prokuratorów sędziego Sergio Moro oskarżyli byłego prezydenta bez dowodów i oskarżyli byłego prezydenta Dilmę Rousseff bez uzasadnienia. Frankenstein nie będzie już dłużej powstrzymywany.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.