Brazylia werbuje siłę roboczą do wypędzenia nielegalnych górników z ziem Yanomami

Brazylia werbuje siłę roboczą do wypędzenia nielegalnych górników z ziem Yanomami

Oficjalne źródła podają, że Brazylia przygotowuje specjalną grupę sił zbrojnych, policji i agencji rządowych do rozpoczęcia wkrótce operacji wydalenia nielegalnych poszukiwaczy złota, którzy dokonali inwazji na Rezerwat Indian Yanomami.

Ponad 20 000 dzikich górników jest obwinianych za powodowanie chorób, przemocy i głodu Spowodowało to kryzys humanitarny W odizolowanych wioskach Yanomami w największym rezerwacie rdzennej ludności Brazylii, na granicy z Wenezuelą.

Minister obrony José Museo powiedział, że do wypędzenia górników potrzebna jest armia, która jest dobrze uzbrojona i ma helikoptery.

„Wkrótce zmierzymy się z nimi. Musimy wyeliminować to zło” – powiedział Múcio w wywiadzie dla Band TV na temat operacji, którą rząd nazwał „Tarczą Yanomami”.

Powiedział, że gdy armia będzie na ziemi, marynarka wojenna będzie patrolować rzeki i przejmować łodzie górnicze i pogłębiarki, podczas gdy siły powietrzne będą kontrolować przestrzeń powietrzną, przechwytując podejrzane samoloty i zmuszając je do lądowania.

Widok na tubylczą wioskę Yanomami podczas operacji Brazylijskiej Agencji Ochrony Środowiska przeciwko nielegalnym poszukiwaniom złota na ziemiach tubylczych, w stanie Roraima, 18 kwietnia 2016 r. Zdjęcie: REUTERS

Gwenya Wapichana, która za kilka dni stanie się pierwszą rdzenną osobą, która stanie na czele rządowej agencji do spraw ludności tubylczej Funai, powiedziała, że ​​prezydent Luis Inacio Lula da Silva zobowiązał się do położenia kresu nielegalnemu wydobyciu na terenach chronionych.

Wabichana powiedział, że nie może podać szczegółów zbliżającej się operacji, aby nie zaalarmować górników, którzy najechali region Yanomami.

„Przesłanie prezydenta Luli jest takie, że stanie się to wkrótce i nie może to zająć dużo czasu” – powiedział dziennikarzom z amazońskiej platformy dziennikarskiej Sumaúma podczas seminarium internetowego współsponsorowanego przez organizację ekologiczną Mighty Earth.

Wapishana powiedział, że grupa zadaniowa, podobnie jak w poprzednich rozprawach z nielegalnymi górnikami na ziemiach tubylczych, będzie obejmować policję federalną, EPA Ibama, Funai i różne ministerstwa, a także wojsko.

Według grupy lobbystów przemysłu wydobywczego Ibram, połowa ze 100 ton złota, które Brazylia produkuje każdego roku, czyli około 52 tony, jest wydobywana nielegalnie, z czego większość jest eksportowana do Szwajcarii po wypraniu przez brazylijskich pośredników finansowych.

Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva podczas wizyty w Domu Zdrowia Indian Yanomami w Boa Vista, stan Roraima, 21 stycznia 2023 r. FOTO: REUTERS

Górnicy zanieczyścili wodę rtęcią, która służy do oddzielania metalu od rudy i od gleby. Latają samolotami zaopatrzeniowymi na tajne lądowiska w dżungli i używają rzek do transportu ciężkich maszyn i paliwa do swoich farm, które są błotnistymi kałużami, gdzie wykopują złoto w lasach.

Badania medyczne pokazują, że rtęć używana przez górników zabijała ryby i zanieczyszczała wody, od których zależeli Yanomami.

Górnicy byli coraz bardziej kojarzeni z dobrze uzbrojonymi gangami, które terroryzowały tubylcze społeczności, które po raz pierwszy nie były w stanie się wyżywić, co spowodowało powszechne niedożywienie i śmierć wśród 28 000 Yanomami.

W zeszłym tygodniu Lula ogłosiła nagły wypadek medyczny na terytorium Yanomami. W poniedziałek, w ramach pierwszego etapu operacji Tarcza Yanomami, jego rząd zarządził zakaz lotów nad rezerwatem i środki mające na celu zablokowanie ruchu rzecznego przeznaczonego do poszukiwania złota.

Poprzednik Luli, prawicowy Jair Bolsonaro, opowiadał się za górnictwem na chronionych ziemiach tubylczych, a jego rząd tolerował inwazję dzikich górników i nielegalnych drwali na miejscowe rezerwaty.

„Jesteśmy w nowej erze” – powiedział Wapishana. Powiedział, że osoby odpowiedzialne za kryzys humanitarny, jakiego doświadczyli Yanomami, zostaną ukarane za zaniedbanie, a być może za popełnienie ludobójstwa.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *