Brazylijski prokurator wyborczy broni dyskwalifikacji Bolsonaro – Periodico Invasor

Brazylijski prokurator wyborczy argumentuje, że Najwyższy Trybunał Wyborczy (TSE) wyklucza byłego prezydenta Jaira Bolsonaro, ponieważ istnieją dowody przestępstwa nadużycia władzy, kiedy zaatakował system wyborczy.

TSE analizuje wniosek o zapytanie złożony przez Partido Democrático Trabalhista (PDT) w sprawie sformułowania fakultatywnego Bolsonaro, a proces pozostaje poufny.

To środek wprowadzony przez PDT w sierpniu 2022 r., zarzucając byłemu spadochroniarzowi po spotkaniu ówczesnego prezydenta (18 lipca) z ambasadorami w stołecznym Palacio de la Alvorada, podczas którego kwestionował wiarygodność machin wyborczych. .

W pozwie zarzuca się Bolsonaro dopuszczenie się nieprawidłowości administracyjnych, przewidywalnej propagandy wyborczej, nadużycia władzy politycznej i gospodarczej oraz przestępstwa przeciwko demokratycznemu państwu.

W obecności około 40 zagranicznych dyplomatów były gubernator powtórzył, że jest to bezpodstawne i zaprzeczył już podejrzeniom dotyczącym elektronicznych urn wyborczych i procesu wyborczego.

Swoje przemówienie oparł na dochodzeniu wszczętym przez policję federalną w 2018 r. na podstawie zezwolenia Federalnego Sądu Najwyższego w sprawie inwazji na haker dla systemu TSE.

Jednak sąd ten wielokrotnie stwierdzał, że taki dostęp jest zabroniony i nie jest sprzeczny z żadnym wnioskiem.

Według Telewizja ziemskaZastępca prokuratora generalnego ds. wyborów, Paulo Junette Branco, potwierdził teraz, że zebrane dowody wskazują na nadużycie władzy politycznej przez byłego prezydenta ze skrajnej prawicy podczas wystaw wyborczych w zeszłym roku.

W odniesieniu do kandydata na wiceprezydenta Valtera Bragę Neto, Prokuratura Wyborcza (MPE) odrzuciła te oskarżenia.

Nadal nie ma terminu rozstrzygnięcia postępowania. Ministrowie mogą, ale nie muszą, postępować zgodnie z ustaleniami Prokuratury Wyborczej.

Jeśli TSE zgodzi się z opinią MPE, Bolsonaro może zostać zdyskwalifikowany z kandydowania w jakimkolwiek procesie wyborczym w ciągu najbliższych ośmiu lat, co uniemożliwi mu udział w wyborach prezydenckich w 2026 roku.

Do tej pory były szef armii wszczął 16 dochodzeń w sprawie TSE.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *