Broad Peak, film Netflixa i prawdziwe fakty alpinisty Macieja Berbeki | Seriale kinowe i rozrywkowe

Tak jest w przypadku polskiego filmu Broad Peak, który pokazuje himalaistę Macieja Berbekę (Ireneusz Czop) i cierpienie wewnętrzne, jakie znosił 25 lat temu, po tym, jak wszyscy myśleli, że dotarł na szczyt góry.

Podczas wyprawy na Broad Peak alpinista był na skraju śmierci, docierając tylko na szczyt Rocky iz powrotem, zanim dotarł na szczyt. Ale kiedy wrócił, został uznany za bohatera i od tego czasu nosi to kłamstwo.

W obliczu zaprzeczania rodziny i niebezpieczeństw związanych z ponownym wejściem na szczyt w otwartym terenie, Maciej Berbica postanawia zakończyć to, co pozostawił nierozwiązane 25 lat temu i zrezygnować z tego, co dręczyło go od tak dawna.
Ale historia taśmy filmowej w reżyserii Leszka Dawida oparta jest na prawdziwych wydarzeniach i prawdziwym Macieju Berbicy. Dowiedz się, kim był ten alpinista i co się z nim stało w prawdziwym życiu.

Broad Peak: Prawdziwa historia filmu Netflix

„Broad Peak” oparty jest na prawdziwych doświadczeniach Macieja Berbeki, znanego polskiego alpinisty, członka grupy Ice Warriors, który postawił swój cel na szczycie niebezpiecznej góry.

Maciej Berbeka urodził się w Zakopanem 17 października 1954 roku i był znany jako jeden z najlepszych alpinistów w swoim kraju. Wśród jego osiągnięć są udane wyprawy w góry Manaslu, Chu Oyu, Annapurna i Mount Everest.

W marcu 1988 roku jako pierwszy wspiął się na skalisty szczyt w Karakorum, ale nieco ponad dwa dni i 17 metrów od celu został zmuszony do powrotu do bazy.

Próba ponownego wejścia na górę, tym razem na szczyt Broad Peaku, zajęła Maciejowi Berbece prawie 25 lat. A w marcu 2013 roku poszli razem z Adamem Belleckim, Tomaszem Kowalskim i Arturem Maciciem.

Mount Broad Peak znajduje się w paśmie górskim Karakorum między granicami Pakistanu i Chin i jest drugą najwyższą górą na świecie, osiągając wysokość 26 414 stóp (8051 metrów) nad poziomem morza.

Co się stało z Maciejem Berbeką na Broad Peaku?

Wspinacze odnieśli sukces i dotarli na szczyt, ale podczas zejścia Berbica i Kowalski zniknęli i nie dotarli do obozu 4. Mimo wysłania ekipy ratunkowej, dwóch mężczyzn nigdy nie odnaleziono.

Jak donosi Planet Mountain 8 marca 2013 r., dwa dni po tym, jak wspinacze nie zostali pomyślnie zlokalizowani lub skontaktowani, uznano ich za zmarłych, a akcje ratunkowe zostały wstrzymane.

Lider Wyprawy Zimowej PZA na Broad Peak Krzysztof Wielicki w oświadczeniu wyjaśnił, że biorąc pod uwagę czas od ostatniego kontaktu, wysokość i warunki pogodowe, nie ma możliwości, aby Berbeka i Kowalski jeszcze żyli.

„Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności i warunki, moje doświadczenie i historię wspinaczki himalajskiej, wiedzę z zakresu fizjologii i medycyny wysokościowej oraz konsultacje z lekarzami i współorganizatorami wyprawy w Polsce, muszę ogłosić śmierć Macieja Berbeki i Tomasza Kowalskiego .

Film opowiada o wielu wydarzeniach z życia Macieja Berbeki, ale dodaje dramatyzmu i wielkiej pasji do wspinaczki górskiej, która napędza jego historię.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.