Bruksela broni zatwierdzenia polskiego planu po skardze sędziów

Bruksela broni zatwierdzenia polskiego planu po skardze sędziów
© Reutera. Bruksela broni zatwierdzenia polskiego planu po skardze sędziów

Bruksela, 30 sierpnia (.). – Komisja Europejska broniła we wtorek zatwierdzenia polskiego planu naprawczego, który został niedawno potępiony w europejskim wymiarze sprawiedliwości przez cztery stowarzyszenia sędziów, które uważają, że nie rozwiązuje on niedociągnięć w zakresie niezawisłości sędziowskiej.

„Komisja w pełni popiera wniosek przedłożony Radzie (krajów) o zatwierdzenie planu, który ma na celu zmianę ważnych aspektów ochrony sądowej, a także przyczynienie się do poprawy klimatu inwestycyjnego” – powiedziała komisja na konferencji prasowej. Rzecznik społeczności wykonawczej ds. ekonomii, Ferrel Knoits.

Bruksela twierdzi jednak, że „odnotowuje” apelację wniesioną w niedzielę przez Stowarzyszenie Europejskich Sędziów Prawa Administracyjnego (AEAJ), Europejskie Stowarzyszenie Sędziów (EAJ), Europejskich Sędziów na rzecz Demokracji i Wolności (MEDEL) oraz holenderskich sędziów.

Te cztery organizacje domagają się uchylenia decyzji, która zatwierdziła plan naprawczy dla Polski, ponieważ uważają, że kamienie milowe i cele uzgodnione między Warszawą a Brukselą dotyczące uwolnienia funduszy „nie spełniają” tego, co jest konieczne „do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej” i „nie uwzględniają przepisów TSUE w tym zakresie”.

Tym samym Komisja Europejska podkreśliła, że ​​dostawca nie wstrzymuje procesu wypłaty środków, niemniej jednak konieczne jest, aby Warszawa i Bruksela najpierw podpisały dokument operacyjny określający, w jaki sposób obiecana reforma wymaga oceny każdej płatności.

Po podpisaniu dokumentu Polska będzie mogła ubiegać się o pierwszą transzę pomocy z programu, który przewiduje łączną wypłatę 35,4 mld euro, 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek.

Po miesiącach negocjacji prezes gminy dał zielone światło dla planu po tym, jak Polska zgodziła się na wprowadzenie reform sądownictwa, w tym utworzenie nowego organu dyscyplinarnego i systemu odwoławczego dla sędziów dotkniętych kontrowersyjną dyscypliną izby. Polski Sąd Najwyższy.

Wspomniana aprobata Komisji Europejskiej dla całego zespołu nie została posunięta do przodu, biorąc pod uwagę, że wiceprezes ds. cyfryzacji i konkurencji Margrethe Vestager i wiceprezes ds. klimatu Frans Timmermans głosowali przynajmniej przeciw.

Następnie nie został przyjęty przez wszystkie państwa członkowskie, ponieważ wstrzymała się od głosu Holandia, a Parlament Europejski, który jest bardzo krytyczny wobec zatwierdzenia polskiego planu, wezwał przed latem, aby nie dokonywać żadnych płatności na rzecz Warszawy przed jego fazami.

Liberalna holenderska eurodeputowana Sophie Entfeld zasugerowała w oświadczeniu, że Parlament Europejski przyłączy się do wniosku sędziów i potwierdziła, że ​​w nadchodzących tygodniach będzie „próbowała zmobilizować” resztę eurodeputowanych.

Płatności są jednak uzależnione od przestrzegania przez polski rząd uzgodnionych z Brukselą reform i inwestycji, w tym związanych z jej systemem sądownictwa.

Postępowanie-

(Więcej informacji o Unii Europejskiej można znaleźć na euroefe.euractiv.es)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *