Bruksela jest otwarta na odblokowanie środków dla Polski po zapoznaniu się z planami nowego rządu – EUROEFE Euractiv

Bruksela jest otwarta na odblokowanie środków dla Polski po zapoznaniu się z planami nowego rządu – EUROEFE Euractiv

Bruksela (EuroEFE). – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potwierdziła w piątek, że Bruksela jest gotowa współpracować z Warszawą w celu przekazania pierwszej transzy środków na naprawę po pandemii, których wypłata ciągnie się od lat i jest utrudniona przez wątpliwości Brukseli co do niezależności sądownictwa.Polski.

We wspólnym oświadczeniu prasowym z nowym polskim premierem m.in. Donald Tusk zapowiedział także, że do końca roku Polska otrzyma 5 miliardów euro prefinansowania z funduszy europejskich. W szczególności promowanie dekarbonizacji gospodarki w ramach unijnego Programu Odbudowy Energii, gdyż ta transza pomocy jest powiązana jedynie z zatwierdzeniem zrewidowanego polskiego planu naprawy, który zawiera ten rozdział.

„Jestem szczęśliwy, że w końcu otrzymałem zamówienie na pierwszą partię. „Musimy nadrobić stracony czas i mam nadzieję, że będziemy ściśle współpracować, aby zająć się najważniejszymi kamieniami milowymi związanymi z niezależnością sądownictwa, abyśmy mogli przystąpić do pierwszej raty” – powiedziała von der Leyen.

Dodał: „Będziemy musieli ciężko pracować, ale w świetle działań, które podjął do tej pory i tych, które zamierza podjąć, mam nadzieję, że wspólnie uda nam się rozwiązać te problemy”. Front.Ultrakonserwatywny dyrektor.

Warszawa blokowała dotychczas wpłaty na Europejski Fundusz Odbudowy po Covid-19Z tego 35,4 mld euro miało formę pożyczek, a 25,3 mld euro – dotacji, ponieważ choć Komisja zatwierdziła plan naprawy, płatności były uzależnione od wdrożenia określonych reform zapewniających niezależność sądownictwa w kraju .

Dotrzymanie kluczowych założeń pierwszej transzy, o którą Polska już wnioskowała, otwiera krajowi drzwi do otrzymania dotacji o wartości 2 759 mln euro i pożyczek o wartości 4 178 mln euro, gdy Bruksela sprawdzi, czy wszystkie warunki zostały spełnione.

Konkretnie, jak Komisja określiła później w swoim oświadczeniu, kwota, o którą wnioskowała Warszawa, wynosi 6,3 miliarda euro w postaci dotacji i pożyczek.

Von der Leyen, która podkreśliła, że ​​„europejskie doświadczenie i osobiste zaangażowanie” Tuska będą dla bloku nieocenione.Pochwalił determinację nowego rządu do nadania priorytetu praworządności i podjęcia działań zgodnie ze wszystkimi wezwaniami przesłanymi mu przez Brukselę i wymiar sprawiedliwości Wspólnoty w ostatnich latach bardzo konserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości.

„Obawy o praworządność spowolniły naszą zdolność do pomocy Polsce w modernizacji gospodarki oraz we wdrażaniu zielonej i cyfrowej transformacji” – powiedziała von der Leyen, która potwierdziła, że ​​Bruksela pracuje już nad przekazaniem tych 5 miliardów euro w ramach programu Repower UE. .

„To będzie prezent świąteczny w wysokości 5 miliardów dolarów” – powiedział Tusk. Były przewodniczący Rady Europejskiej dodał: „To nie jest mały prezent, to bardzo ważne pieniądze, które zostaną wykorzystane na poprawę naszej suwerenności energetycznej i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby wydać te pieniądze we właściwy sposób”.

Nowy polski premier potwierdził, że w jego kraju następuje zmiana „Ponieważ prawnicy, prokuratorzy, sędziowie i obywatele nigdy nie pozwolili, aby przepisy zostały naruszone, a Polska pozbawiona praworządności” – oznajmił, że jego dyrektor wykonawczy rozpoczął już procedurę dołączenia do Europejskiej Prokuratury ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

„To znak, że poważnie podchodzimy do kwestii praworządności, a także prawidłowego wykorzystania funduszy europejskich, a to jest ważne po zmianach w Polsce” – powiedział Tusk, podkreślając „wzajemne zaufanie i osobistą przyjaźń”. z Von der Leyen, co „ułatwiło pracę i współpracę”.

Pod redakcją Sandry Municio

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *