Bruksela ma już plany naprawcze dla całej Unii Europejskiej z wyjątkiem Holandii

Ta treść została opublikowana 15 października 2021 – 16:38

Bruksela, 15 października (EFE). Komisja Europejska (KE) otrzymała już wszystkie plany naprawy od krajów Unii Europejskiej (UE) z wyjątkiem Holandii, która nadal negocjuje utworzenie rządu, po tym jak Bułgaria, kolejny brakujący partner, wysłała w piątek mapę drogową.

Bułgarski plan przewiduje przyznanie 6,6 mld euro dotacji odpowiadających Funduszowi Odbudowy Nowej Generacji na środki mające na celu dekarbonizację gospodarki w zakresie edukacji, badań, innowacji, efektywności energetycznej, przemysłu, zrównoważonego rozwoju rolnictwa, łączności cyfrowej lub włączenia społecznego.

Komisja Europejska zatwierdziła już 22 z 26 planów przesłanych jej przez państwa członkowskie, a wśród nich osiemnaście uzyskało również zgodę Rady (państw), co uprawnia je do otrzymania pierwszej wypłaty środków.

Fundacja podała w oświadczeniu, że plany bułgarskie, szwedzkie, węgierskie i polskie są nadal oceniane, które są od dawna spóźnione, podczas gdy komisja „nadal współpracuje z władzami holenderskimi, aby pomóc im w dostarczeniu planu jakości”.

Najbardziej kontrowersyjne oceny dotyczą planów Węgier i Polski, dla których Bruksela zdecydowała się przedłużyć okres analizy ze względu na wątpliwości co do statusu praworządności w obu krajach.

W szczególności chodzi o sprawdzenie, czy proponowane działania są zgodne z zaleceniami Komisji w kwestiach takich jak niezawisłość sądownictwa, która ma znaczenie dla kontroli funduszy.

W polskiej sprawie pojawił się nowy czynnik – orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odrzucające pierwszeństwo prawa europejskiego nad Magna Carta, które Komisja rozważa obecnie przed podjęciem decyzji, jak zareagować na bezprecedensowy nakaz.

Niektóre grupy polityczne w Parlamencie wzywają do zakazu odzyskiwania funduszy w tym kraju, co poparł w piątek były przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Łącznie Zarząd Wspólnoty zatwierdził do tej pory plany o łącznej wartości około 445 000 milionów euro, co stanowi ponad połowę z 723 800 milionów przyznanych na mechanizm naprawy i odporności, kamień węgielny funduszu naprawczego, w którym proponowane są reformy i inwestycje . Będzie finansowany przez rządy.

Spośród nich prawie 56,5 miliarda zaliczek zostało wypłaconych krajom, których plany zostały sfinalizowane.

Kolejne płatności będą jednak uzależnione od realizacji przez rządy reform i inwestycji zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Oczekuje się, że Hiszpania będzie pierwszym krajem, który zażąda regularnych płatności z funduszu, które wyniosą około 10 miliardów euro z łącznej kwoty 70 miliardów dotacji przewidzianych w planie naprawy.

Będzie to dodatek do 9 miliardów zaliczek, które otrzymał w sierpniu. EFE

lpc/kot/maj

(Więcej informacji o Unii Europejskiej można znaleźć na euroefe.euractiv.es)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *