Bruksela odprawia tak od 27, aby sfinansować 800 milionów z planu naprawy Ekonomia

Europejski komisarz ds. Ekonomii Paolo Gentiloni w Brukseli w poniedziałek.Horst Wagner / EFE

Unia Europejska wreszcie zakończyła działania mające na celu sfinansowanie europejskiego planu naprawy, funduszu Unii Europejskiej dla następnej generacji. Austria i Polska w ostatni czwartek wieczorem ratyfikowały decyzję w sprawie środków prywatnych, zezwalającą Brukseli na wejście na rynek za 800 mld euro. Komisja może zacząć zadłużać się w czerwcu, choć źródła dyplomatyczne spodziewają się, że największe operacje rozpoczną się od września. Lokalny organ wykonawczy ma czas do końca przyszłego miesiąca, aby dać zielone światło krajowym planom naprawy, chociaż dziewięć krajów nie przedstawiło jeszcze swoich programów.

więcej informacji

27 krajów dało ostatnie zielone światło pakietowi legislacyjnemu, który pozwala podnieść pułap wydatków w Unii Europejskiej, niezbędny do sfinansowania masowego pakietu naprawczego, z którego Hiszpania aspiruje do uzyskania 140 miliardów euro na inwestycje i reformy. Komisja wymagała od wszystkich podpisania przed 31 maja, aby ustanowić mechanizm żądania zadłużenia na rynkach. Jeśli nie, musiał poczekać do lipca.

Kraje południowe, na czele z Francją, wezwały komisję do natychmiastowego rozpoczęcia emisji, aby dodać więcej paliwa do procesu odzyskiwania i nie tracić sił w stosunku do Stanów Zjednoczonych i Chin. Źródła wspólnotowe wyjaśniają, że Bruksela jest również zainteresowana emisją długu przed lipcem, a rynki są mniej pogłębione w miesiącach letnich.

Jednak wraz z podpisem 27 partnerów proces, który nie minął, kończy się krytycznymi momentami. Bruksela obawiała się, że zielone światło nie dotrze do wszystkich partnerów ze względu na niemiecki nakaz konstytucyjny, który zamrozi go do czasu zweryfikowania jego legalności, Bezwzględna większość Że sądy domagały się fińskiego parlamentu lub sporów w ramach większości polskiego rządu. Ponadto Bruksela nie straciła z oczu wszystkiego, co działo się w Holandii, Austrii i na Węgrzech.

Wreszcie Unia Europejska zostawiła za sobą wszystkie te pułapki. „Głosowaniem w Austrii i Polsce zakończono certyfikację pozyskiwania funduszy na rynkach dla następnej generacji Unii Europejskiej. Komisarz ds. Gospodarki Paolo Gentiloni potwierdził na swoim koncie na Twitterze: Ważny krok w kierunku ponownego – uruchomienie europejskiej gospodarki Arancha Gonzalez Laia.

Komisarz ds. Budżetu Johannes Hahn świętował porozumienie i wyraził przekonanie, że w ciągu czterech dni do końca miesiąca zostaną podjęte pewne środki prawne umożliwiające emisję długu. Kraje muszą między innymi oficjalnie powiadomić Brukselę o ostatecznym zatwierdzeniu pakietu, który został zatwierdzony przez szefów państw i rządów w lipcu 2020 r.

Bruksela musi teraz ocenić 27 krajowych planów naprawy i odporności, które przedstawiły te kraje. W tej chwili stolice przesłały mu 18 programów. Propozycje z Holandii, Irlandii czy Węgier jeszcze nie dotarły. Komisja ma dwa miesiące na ocenę tych dokumentów, a potem rada ma kolejne 30 dni. Prezydencja UE, która jest w rękach Portugalii, nadal wywiera presję na władzę wykonawczą społeczeństwa, aby skracała terminy. Lizbona chce, aby pierwsze plany Brukseli były gotowe do połowy czerwca, a ministrowie finansów Unii Europejskiej dali im zielone światło w tym samym miesiącu. Ten kalendarz pozwoli na rozpoczęcie napływu płatności zaliczkowych (13% funduszy) do krajów w lipcu, proporcjonalnie lub z ustaleniem priorytetów tych pierwszych, które przedstawiły swoje plany UNHCR.

Jednak źródła społecznościowe twierdzą, że musi wyczerpać terminy, aby móc dokładnie przeanalizować tysiące stron przesłanych przez kraje. Stolice podejrzewają również, że mogą dać ostatnie zielone światło planom w ciągu zaledwie kilku dni. Źródła dyplomatyczne potwierdziły, że zakończenie egzaminu w lipcu jest rzeczywiście optymistyczne dla wszystkich krajów, aby móc analizować treść planów swoich partnerów. Źródła te mówią: „Czerwiec jest już zbyt optymistyczny”. Kraje nie mogą zawetować żadnego planu, ale mogą zastosować tzw. „Hamulec bezpieczeństwa”, jeśli zobaczą, że uzgodnione reformy nie zostały wdrożone i przedłożą plan szefom państw i rządów.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *