„Bruksela okazała się krótkowzroczna, jeśli chodzi o regulowanie europejskich firm telekomunikacyjnych”.

„Bruksela okazała się krótkowzroczna, jeśli chodzi o regulowanie europejskich firm telekomunikacyjnych”.

Menedżer uważa, że ​​rynek wieżowców w Europie jest zbyt rozdrobniony i że nastąpi konsolidacja, ale w średnim terminie, bo obecnie trudno jest stawić czoła kosztownym zakupom.

Marco Patuano (Alessandria, 1964) On od czerwca br. Nowy dyrektor generalny Cellnex, hiszpański gigant infrastruktury telekomunikacyjnej. Posiadający długą karierę w branży telekomunikacyjnej – był dyrektorem generalnym ds Komunikacja we Włoszech i niewykonawczy prezes Cellnex-, Ten włoski menadżer przejął władzę wykonawczą hiszpańskiej firmy wieżowej Misja redukcji zadłużenia w celu osiągnięcia poziomu inwestycyjnego i większej integracji rynków europejskich, na których działa.

Patuano w swoim pierwszym wywiadzie od czasu nominacji stwierdził, że „to Europejski rynek infrastruktury telekomunikacyjnej pozostaje bardzo rozdrobniony. Mamy sześciu operatorów wież, których można podzielić na trzech niezależnych operatorów –Selenix, American Tower i PhoenixTrzy podlegają kontroli lub wpływom firm telekomunikacyjnych: JD Towers (Deutsche Telekom), Vantage (Vodafone) i Totem (Orange). Myślę jednak, że jeśli spojrzymy na sytuację średnioterminową Na rynku europejskim będziemy mieli większą konsolidację. Niektóre grupy działają zupełnie normalnie, a inne mają problemy antymonopolowe. obok, Pozycja „American Tower” nie jest w Europie tak ważna, jak powinna.

Menedżer przyznaje Małe możliwości natychmiastowej fuzji. „Myślę, że w tym momencie, biorąc pod uwagę sytuację na rynku długu i na rynkach kapitałowych, operacje na kwotę 40 000 milionów dolarów nie są łatwo możliwe. Jednak patrząc w przyszłość, Patrząc za 4 lub 5 lat, myślę, że może nastąpić znacząca koncentracja. „Myślę, że Cellnex będzie bardziej konsolidatorem niż konsolidatorem”.Patuano oczekuje.

Hiszpania

Jeśli chodzi o fuzję w Hiszpanii, Patuano zauważa: „To biznes na dużą skalę, w którym dobrze sobie radzimy, gdy mamy dużą skalę. W Hiszpanii Jesteśmy czterema wieżami. Wszyscy jesteśmy częścią międzynarodowych i potężnych grup. Dlatego nie jest łatwo wyobrazić sobie możliwe kombinacje w krótkim okresie. W przypadku wież w Hiszpanii Chociaż myślę, że w końcu to nastąpi.”

Europa się spóźnia

Szef Cellnexu bardzo surowo ocenia stan sektora telekomunikacyjnego w Europie. „Jeśli chodzi o sytuację telekomunikacyjną w Europie, sektor musi odzyskać siły i generować gotówkę.Europa postawiła wiele na usprawnienie procesu konkurencyjnego, aby osiągnąć rzekomy interes konsumenta. Ale prawda jest taka, że ​​konsumenci również nie otrzymywali dobrej obsługi.. Ponieważ jeśli operatorzy nie będą mieli dobrego przepływu środków pieniężnych, nie będą mogli inwestować. I Nie będziemy mieć nowoczesnych, wydajnych i kapilarnych sieci, a to będzie niekorzystne dla konsumenta końcowego, zamiast to preferować. I wszystkich Dokonano tego w celu osiągnięcia redukcji średnich wydatków, o których mówimy w odniesieniu do wartości kawy. „To coś, co nie ma uzasadnienia”.

Patuano wskazuje na Brukselę jako osobę najbardziej odpowiedzialną. „Ogromna odpowiedzialność spada na europejskie otoczenie regulacyjne, które nie było w stanie zrozumieć ochrony konsumentów, co było niezwykle ważne w pierwszej fazie rozwoju GSM – pod koniec lat 90. i w pierwszej połowie dekady XXI wieku – , dzisiaj jest ogromny hamulec. „Na europejskim organie regulacyjnym spoczywa bardzo duża odpowiedzialność, który okazał się krótkowzroczny”.Reżyser to potępia Z nadzieją nawiązuje do nowego rozporządzenia sektorowego (Prawo o sieciach cyfrowych), które przygotowuje komisarz Thierry Breton, nadzieja komunikacji europejskiej. „Mam nadzieję, że w sprawie restrukturyzacji europejskiej częściej usłyszymy głos komisarza Bretona”.

Włoski trener na oczach swoich zawodników potępia złą sytuację w Europie. Dodał: „Europejskie opóźnienie jest rzeczywistością, a nie sensacją. Po raz pierwszy w historii komunikacji mobilnej Europa pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Azją. „Niestety pozostajemy w tyle pod względem technologii, która umożliwia niesamowitą poprawę produktywności”.

Również w Amnesty International

Patuano również ostrzega Możliwe opóźnienia w innych obszarach, takich jak sztuczna inteligencja (AI). Menedżer to wyjaśnia Dzięki ustawie o przyszłości sieci cyfrowych „w końcu zmierzamy we właściwym kierunku Z organizacyjnego punktu widzenia. „Musimy jednak zamienić dobre intencje w konkretne działania” – zauważa. „Widzieliśmy to w komunikacji, widzieliśmy to w debacie na temat prywatności w Europie. Gdzie jest następny rozdział? Jeśli nadal będziemy narzucać nadmierne regulacje, Europa ponownie pozostanie w tyleBędzie to sztuczna inteligencja. „Myślę, że trzeba się organizować w nowoczesny sposób” – mówi reżyser, „ale zatrzymanie pracy nie oznacza organizowania, to po prostu zatrzymanie pracy”.

W przyszłej strategii menedżer koncentruje się na redukcji kosztów. Dlatego jest to konieczne.”Zajmujemy się kosztami wynajmu gruntu, na którym stoją wieże„Jest to zdecydowanie najważniejszy wydatek”, znacznie większy niż koszty personelu, „które stanowią jedynie 7% kosztów i w przypadku którego posiadanie dobrych ludzi jest ważniejsze niż kilku osób”. Zaprasza Patuano do zakupu ziemi. „W Stanach Zjednoczonych firmy zajmujące się wieżami posiadają od 40 do 70% gruntów, podczas gdy my posiadamy tylko 15%. To nie jest tylko inwestycja finansowa. „Jeśli ziemia należy do Ciebie, nasi klienci już wiedzą, że ta wieża jest bezpieczna w dłuższej perspektywie”.

„Jeśli ceny spadną, cena Cellnex wzrośnie”.

Menedżer uważa, że ​​”sektor ma bardzo wyraźny i bezpośredni, a raczej odwrotny związek ze stopami procentowymi. Wzrost stóp procentowych w USA spowodował bardzo znaczący spadek cen całego sektora. Na wykresie jest to imponujące, zobacz, jak rosnące stopy procentowe i spadające ceny mają bezpośredni związek.” Patuano twierdzi jednak, że firma osiąga dobry postęp operacyjny. „Od strony operacyjnej radzimy sobie dobrze. Potwierdziliśmy cele, które zakomunikowaliśmy rynkowi. Od strony operacyjnej uważam, że sektor jest w dobrej kondycji”.

Z tego powodu włoski dyrektor ośmiela się przewidywać poprawę, gdy stopy procentowe zaczną się rozluźniać. „Jeśli nastąpi spadek stóp procentowych, można spodziewać się poprawy cen. Niskie stopy procentowe, bez ryzyka dla wszystkich sektorów, są wiatrem w plecy dla całego sektora wieżowców. Jest to bardzo techniczny czynnik, z którym Cellnex boryka się od bardzo dawna przez długi czas.” Umowy na czas określony Dzięki temu nasze odległe w czasie dochody miałyby dziś wyższą wartość, ponieważ w procesie modernizacji tracą mniej na wartości” – wyjaśnia Patuano.

Austria i Irlandia, możliwe przyszłe zbycia

Marco Patuano wyjaśnia, że ​​infrastruktura telekomunikacyjna to biznes oparty na ekonomii skali. Skalę tę zapewnia albo duży rynek, albo silna pozycja na mniejszym rynku. A przynajmniej są nadzieje na osiągnięcie tej silniejszej pozycji w przyszłości poprzez akwizycje. Jeśli żadna z tych przesłanek nie jest spełniona, najlepiej jest wyjść z rynku. „W dużych krajach – Hiszpanii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Polsce – zasięg jest normalny. Jesteśmy także obecni w niektórych krajach średniej wielkości, ale gdzie nasza pozycja względna jest bardzo dobra, jak np. Portugalia, Szwajcaria czy Holandia, – wyjaśnia menadżer. „Ale kiedy analizujemy kraje, w których średni rynek łączy się ze słabą obecnością, musimy zadać sobie pytanie: czy ten rynek pozwoli mi na konsolidację, aby osiągnąć ważną pozycję? To właśnie robimy w Szwecji i Danii. Znajdź partnera inwestować z nami. Jeśli jednak nie znajdziemy potencjału wzrostu, musimy wziąć pod uwagę, że jedną z możliwości jest wyjście z rynku” – oferuje dyrektor generalny. Ta logika stawia spółki zależne w Austrii i Irlandii jako oczywistych kandydatów do nadchodzącej dezinwestycji lub poszukiwania partnera finansowego , ponieważ jako jedyni pozostali, którzy nie są rynkami.Świetnie, a pozycja Cellnex jest silna.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *