Bruksela otwiera środki przeznaczone dla Polski na plan przywrócenia praworządności

Bruksela otwiera środki przeznaczone dla Polski na plan przywrócenia praworządności

KRAKÓW (Polska), 23 lutego (EFECOM).- Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w piątek, że w przyszłym tygodniu Bruksela udostępni 137 miliardów euro z funduszy spójności i programu „Next”. UE” przydzielonego Polsce i zablokowanego.

Von der Leyen ogłosiła to w Warszawie, gdzie przebywa z oficjalną wizytą, po tym, jak pochwaliła „zdecydowane kroki” podjęte przez rząd Donalda Tuska na rzecz przywrócenia praworządności od czasu objęcia urzędu nieco ponad dwa miesiące temu.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej stwierdziła, że ​​jest „pod wrażeniem postępów” poczynionych przez dyrektora wykonawczego Tuska „w promowaniu wartości demokratycznych” i „wdrażaniu jasnego planu działania” prowadzącego do „przywrócenia praworządności w Polsce”.

„Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie. To podstawowe warunki, aby obywatele mogli czuć się swobodnie i bezpiecznie” – powiedziała von der Leyen, odnosząc się do społeczeństwa, w którym „wszyscy przestrzegają zasad, a ludzie i firmy ufają instytucjom i urzędnikom .” Władze mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności.

Ze swojej strony Tusk określił decyzję, którą gremium komisarzy oficjalnie przyjmie w przyszłym tygodniu, jako „decydującą” i podkreślił, że „to ważny dzień dla nas wszystkich”.

Polski premier podkreślił, że od pierwszych dni swojej kadencji współpracował z Brukselą na rzecz „przywrócenia w Polsce praworządności”, co napawało go dumą, że „uczestniczy w procesie historycznym”.

Jak wyjaśniła von der Leyen, na spotkaniu poruszono także kwestie bezpieczeństwa, sytuację na Ukrainie, procedury rozwiązania konfliktu z polskimi i europejskimi rolnikami, a także politykę energetyczną.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Polsce w grudniu 2017 r. na podstawie art. 7 Statutu Unii w związku z kontrowersyjną reformą sądownictwa przeprowadzoną przez poprzedni rząd, na którego czele stoi ultrakonserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) w 2017 r. 2015 r., co doprowadziło do wstrzymania środków na naprawę gospodarczą.Przypisany Warsaw.EFECOM

MAG-CPH/SGB

(zdjęcia wideo)

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *