Bruksela otwiera z Hiszpanią i Portugalią uzgadnianie planów naprawy خططخطط

Szef rządu Pedro Sanchez i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
EFE

W najbliższą środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozpocznie wizytę w Hiszpanii i Portugalii, podróż, która zabierze ją do wielu krajów Unii Europejskiej, aby ogłosić zatwierdzenie planów inwestycyjnych i reform mających na celu przezwyciężenie kryzys gospodarczy wynikający z pandemii.

Kolejnymi celami podróży będą Grecja i Dania, w czwartek zaś będzie przewodniczącym Rady Wykonawczej Wspólnoty w Luksemburgu, gdzie tego dnia odbędzie się również Rada Ministrów Gospodarki i Finansów na 27. kadencję.

„Plan polega na przedstawieniu wyników oceny i naszej rekomendacji zarządowi, aby zatwierdziła odpowiednie krajowe plany naprawcze” – wyjaśniła rzeczniczka społeczności Dana Spinant o celu podróży.

Chociaż wiadomo, że wizyty w tych pięciu krajach będą miały na celu poinformowanie Brukseli o zatwierdzeniu, Spensant nalegał, że komisja nie zakończyła jeszcze ocen i muszą one zostać zatwierdzone przez komisję komisarzy.

Rzeczniczka upierała się, że analiza planów jest „w końcowej fazie”, ale „jest jeszcze kilka kroków”, co jasno dało do zrozumienia, że ​​Komitet Komisarzy może przyjąć oceny na swoim osobistym posiedzeniu zaplanowanym na przyszły wtorek i przy pisemne działanie, które może się zdarzyć każdego dnia.

Chociaż szczegóły wyjazdu nie są obecnie znane, oczekuje się, że von der Leyen odwiedzi projekty, które będą finansowane dzięki pomocy funduszu naprawczego „Next Generation” w każdym kraju, a także weźmie udział w lokalnej prasie .

I tak szef organu wykonawczego społeczności przynosi na teren narodowy pistolet najpotężniejszego europejskiego narzędzia przeciwko pandemii w czasie, gdy szczepienie przeciwko COVID-19 również nabiera tempa – 50% dorosłych Europejczyków już otrzymało dawkę – a podróże wewnątrzwspólnotowe zostaną wznowione na lato.

Na torze startowym

Zatwierdzenie ich planów zależy od tego, czy kraje mogą skorzystać z funduszu naprawczego w wysokości 800 000 milionów euro (w cenach bieżących) uzgodnionego w lipcu ubiegłego roku, a konkretnie 338 000 milionów w dotacjach i 383 500 milionów w pożyczkach z Mechanizmu Odbudowy i Odporności.

Hiszpania ma 69.500 milionów bezpośrednich przelewów i 84.800 milionów kredytów, o które w tej chwili nie wystąpiła, co czyni ją drugim po Włoszech odbiorcą (łącznie 191.600 milionów).

Hiszpański rząd, podobnie jak rządy portugalski, duński, grecki i luksemburski, był jednym z pierwszych, które formalnie przesłały plany naprawy do Komisji, której pomysł polega na wydaniu w czerwcu zielonego światła planom, które wpłynęły nie później niż 30 kwietnia. Określiłeś jako orientację.

W tej grupie znajdą się również Francja, Niemcy i Łotwa, a dla tych, którzy ją przysłali później, aprobata nadejdzie w lipcu.

Tylko cztery z 27 państw członkowskich – Malta, Bułgaria, Estonia i Holandia – nie przedstawiły jeszcze swoich planów, podczas gdy pięć krajów – Słowenia, Polska, Szwecja, Chorwacja i Rumunia – zwróciło się do Komisji o przedłużenie dwumiesięcznego terminu, w którym Musi zrobić. Musisz ocenić dokumenty, aby zmodyfikować swoje plany.

Etap drugi: zatwierdzenie przepustek

Po zatwierdzeniu przez komisję piłka trafia do rady (państwa członkowskie), która ma cztery tygodnie na zatwierdzenie większością kwalifikowaną propozycji swoich partnerów.

Jeśli hiszpański plan otrzyma zielone światło w przyszłym tygodniu, pierwsza szansa, że ​​rada będzie musiała go zatwierdzić, będzie miała miejsce w piątek, 18 czerwca, na spotkaniu ministrów gospodarki w Luksemburgu.

Portugalia, która przewodniczy instytucji w tym semestrze, chciała na tym posiedzeniu zatwierdzić pierwsze plany i jest gotowa do odbycia kolejnego nadzwyczajnego spotkania ministerialnego pod koniec czerwca, aby przyjąć drugą partię, według premiera Antonio Costy.

Jednak decyzja o tym, kiedy zająć się tą kwestią, zapadnie dopiero w przyszłym tygodniu, a na razie w piątek w Luksemburgu komisja ma jedynie poinformować ministrów o ocenie planów, według źródeł prezydencji. .

Kolejne oficjalne spotkanie zaplanowano na 13 lipca.

Równolegle w najbliższych dniach organ wykonawczy gminy zacznie emitować swoje długi na sfinansowanie funduszu – w tym roku ok. 80 000 mln euro – by w lipcu zacząć spłacać zaliczki w wysokości 13% swojej alokacji, do której zostaną przydzielone. dobrze. Przechodzi, gdy otrzymują aprobatę Rady.

Fakt, że Hiszpania będzie, jeśli nic się nie stanie, w pierwszej rundzie zatwierdzania przez Komisję, dobrym punktem wyjścia, aby znaleźć się wśród pierwszych, które otrzymają to finansowanie, z około 9000 mln euro w jej przypadku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *