Bruksela rozważy weto Polski, Węgier i Słowacji w sprawie Ukrainy

Bruksela rozważy weto Polski, Węgier i Słowacji w sprawie Ukrainy

Bruksela, 18 września (Europe Press) –

Komisja Europejska oświadczyła w poniedziałek, że przeanalizuje weto narodowe przedstawione przez Polskę, Węgry i Słowację w sprawie importu zbóż z Ukrainy po zakończeniu w ubiegły piątek ograniczeń nałożonych przez Brukselę na te kraje, oprócz Bułgarii i Rumunii. Pochodzi ze wzrostu przepływu tego zboża do pięciu krajów granicznych.

Rzeczniczka ds. rolnictwa i handlu w organie wykonawczym grupy, Miriam Garcia, potwierdziła, że ​​Bruksela przeanalizuje te środki i konstruktywnie porozmawia o nich ze wszystkimi zainteresowanymi stronami w celu ustalenia „kolejnych kroków”.

Zaznaczył jednak, że handel jest wyłączną kompetencją Unii Europejskiej, dlatego „wszelkie działania lub działania w tym zakresie muszą zostać podjęte na poziomie UE”, choć unikał mówienia o konsekwencjach czy odwecie dla krajów, które zdecydowały się na przedłużenie ograniczeń. Na podstawie jurysdykcji krajowej.

W ubiegłą sobotę te trzy państwa członkowskie nałożyły własne ograniczenia na import pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy, dzień po wygaśnięciu weta przyznanego przez Brukselę, aby uniknąć zakłóceń na swoich rynkach w wyniku zwiększonego napływu. Z tych zbóż do tych trzech krajów oprócz Bułgarii i Rumunii.

Ze swojej strony Ukraina zgodziła się w piątek na przyjęcie środków kontroli eksportu zbóż do Unii Europejskiej, aby uniknąć zakłóceń na rynku w Polsce, na Węgrzech, na Słowacji, w Rumunii i Bułgarii, a w poniedziałek przekaże platformie koordynacyjnej plan działania. , składający się z przedstawicieli Kijowa, Brukseli i pięciu zainteresowanych państw członkowskich.

Jednak po ogłoszeniu ograniczeń krajowych Ukraina planuje złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciwko Polsce, Węgrom i Słowacji w związku z ich jednostronną decyzją o przedłużeniu zakazu importu ukraińskich produktów rolnych.

Ponadto Komisja poinformuje ministrów rolnictwa i rybołówstwa UE, którzy zbiorą się w poniedziałek w Brukseli, o swojej decyzji o wycofaniu środków ograniczających oraz o krokach, jakie należy podjąć w związku z jednostronnym wetem krajowym.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *