Bruksela uruchomi potrącanie środków z Węgier i Polski

Komisja Europejska zatwierdziła fundusz dokapitalizowania przedsiębiorstw

A Komisja Europejska potwierdziła w miniony piątek, że „w najbliższej przyszłości” będzie w stanie uruchomić mechanizm, który może doprowadzić do zawieszenia funduszy europejskich dla Węgier i Polski za ich ataki na praworządność, oświadczenie rządu instytucji, która była powtarzana od tygodni bez podjęcia tego kroku do tej pory.

W ten czwartek Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zwróciła się do Komisji Europejskiej o oburzenie wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Za niestosowanie przepisów nałożonych na te dwa kraje, które obowiązują od 1 stycznia br. Ostateczna decyzja o wniesieniu sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości należy do Prezydenta EurokamaraDavid Sassoli.

„Biorąc pod uwagę pracę, która została wykonana od tego czasu, będziemy w stanie wysłać pierwsze powiadomienia na mocy tego rozporządzenia w najbliższej przyszłości” – powiedział rzecznik Komisji ds. budżetu. Balazs Ujvari.

Unia Europejska ma nowe rozporządzenie, które pozwala Brukseli na zawieszenie wypłaty środków wspólnotowych (również tych przewidzianych w planie naprawczym) krajom, które naruszyły zasady praworządności w celu ochrony interesów finansowych bloku.

Regulacja ta – obowiązująca od 1 stycznia ubiegłego roku – została odrzucona przez rządy Węgier i Polski, które uważają za arbitralne i pozbawione podstaw prawnych, przez co na kilka tygodni zablokowały przyjęcie budżetu europejskiego i 800 miliardów euro planu antykryzysowego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *