Bruksela wskazuje na Hiszpanię jako przyczynę wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw w Europie

Bruksela wskazuje na Hiszpanię jako przyczynę wzrostu liczby upadłości przedsiębiorstw w Europie

On Liczba upadłości firm W Unii Europejskiej w ostatnich miesiącach wzrasta. Konkretnie, drugi kwartał 2023 r. był szóstym z rzędu dalszym wzrostem tych stóp (siódmy w strefie euro). Zatem, jak już informowaliśmy w Wolny rynekW okresie od kwietnia do czerwca w całej Unii Europejskiej wzrosła liczba upadłości przedsiębiorstw było 8,4% w porównaniu do poprzedniego kwartału (9% w przypadku strefy euro), osiągając najwyższy poziom w historycznym szeregu rozpoczynającym się w 2015 roku.

I tak sektory, które były świadkami Największe wzrosty Liczba upadłości w tym okresie dotyczyła sektora usług noclegowych i gastronomicznych (23,9%), transportu i gospodarki magazynowej (15,2%) oraz działalności oświatowej, zdrowotnej i społecznej (10,1%).

a3.jpg
Eurostat

Podobnie w całej Unii Europejskiej wzrosła także liczba ogłoszeń o upadłości W porównaniu do ostatniego kwartału 2019 r W większości sektorów gospodarki (z wyjątkiem przemysłu i budownictwa, które spadły odpowiednio o 11,5% i 2,7%), szczególnie istotne jest to w usługach noclegowych i restauracyjnych (85,5%) oraz w transporcie i gospodarce magazynowej (56,77%). .

kim on jest Główny urzędnik od niego? Według Komisja EuropejskaJest taki kraj, którego rozwój poziomu upadłości przedsiębiorstw wpływa na całą Europę: Hiszpania. Organizacja bezpośrednio zwraca uwagę, że „na średnią unijną w dalszym ciągu istotny wpływ ma wysoka i rosnąca liczba ogłoszeń upadłościowych w Hiszpanii”, podkreślając, że choć w wolniejszym tempie, „z wyjątkiem Hiszpanii, suma unijna” wciąż rośnie powyżej Jego poziomu. Poziomy z 2022 r.”

W tej sprawie opublikowaliśmy w Wolny rynek To prowadzi do bankructwa firmy W Hiszpanii wzrósł on o 51%. W drugim kwartale 2023 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wg Eurostat. W tym sensie między kwietniem a czerwcem 2023 r. byli świadkami a 20% wzrost W porównaniu do poprzedniego kwartału. Tym samym od ostatniego kwartału 2019 roku wzrosła liczba upadłości ponad 195% Od ostatniego kwartału 2019 r.

a1.jpg
Indeks upadłości przedsiębiorstw (Hiszpania). Eurostat

Jednak w drugim kwartale roku Hiszpania została Czwarty kraj w Unii Europejskiej Liczba wniosków o upadłość przedsiębiorstw wzrosła najbardziej, za Węgrami (40,8%), Łotwą (24,8%) i Estonią (24,6%).

Perspektywy gospodarcze

To samo podkreśla raport wydany przez Komisję Europejską Inne zmienne gospodarki hiszpańskiej Co wskazuje, że obecna sytuacja nie jest tak różowa, jak chciałaby tego władza wykonawcza. Faktycznie, z Unii Europejskiej zwracają na to uwagę Stopa bezrobocia Hiszpański jest najwyższy w całej UE: „W lipcu stopa bezrobocia wahała się od 2,5% na Malcie do 11,6% w Hiszpanii”, podczas gdy „wśród innych dużych krajów członkowskich w Polsce wynosiła 2,8%, a w Polsce 2,9%. ” Niemcy, 3,6% w Holandii, 7,4% we Francji, 7,6% we Włoszech.

Z kolei w stosunku do naszego kraju organizacja społeczna oczekuje, że „ Ekspansja gospodarcza W drugiej połowie 2023 r. będzie ono bardziej umiarkowane ze względu na wygasanie dynamiki w sektorze turystycznym, słabą aktywność gospodarczą u głównych partnerów handlowych, wpływ zaostrzonych warunków finansowania na zagregowany popyt oraz słabą dynamikę rynku pracy. W obecnej sytuacji „w 2024 r. oczekuje się spadku realnego wzrostu PKB o 1,9%, czyli 0,1 pkt proc., mniej niż oczekiwano wiosną”. Podobnie, Inflacja gospodarcza Zgodnie z oczekiwaniami zakończy rok ze średnią na poziomie 3,6%.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *