Bruksela zatwierdza kontrolę sanitarną południowoafrykańskich owoców cytrusowych, której domaga się sektor w Walencji

Triumf branży cytrusowej w walenckim regionie Brukseli. Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz (SCoPAFF) – składający się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich i pod przewodnictwem Komisji Europejskiej – zgodził się dziś rano na: leczenie na zimno importować owoce cytrusowe od kraje trzecie. Sektor cytrusów w Hiszpanii zażądał zastosowania tego mechanizmu zwalczania szkodników do importu cytrusów przybywających do UE z krajów trzecich, takich jak Afryka Południowa albo kilka Ameryka Południowa.

Przetwórstwo na zimno nie tylko uratuje europejskie rolnictwo przed „fałszywą ćmą”, ale także inne wrażliwe produkty, takie jak: khakiTen morelaTen pomidoryTen PieprzTen bakłażanTen WinogronoTen bananTen kukurydzaTen Brzoskwinia albo jarofonmiędzy innymi.

Dziękuję za plany

Po spotkaniu dziś rano Minister Rolnictwa Luis PlanasWyraził „wdzięczność Komisji Europejskiej za pracę przy wdrażaniu nowych przepisów fitosanitarnych”. W ubiegły piątek państwa członkowskie miały już ogłosić wdrożenie przetwórstwa na zimno podczas posiedzenia Komisji ds. Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej, ale Rada Wykonawcza Wspólnoty w ostatniej chwili usunęła ten punkt z porządku obrad. Planas spotkał się z Komisarz ds. bezpieczeństwa żywności, Stella Kyriakides, przed posiedzeniem Ministrów Rolnictwa. „Cytrusy to dla nas bardzo ważny sektor. Jesteśmy liderami w eksporcie świeżych produktów do Unii Europejskiej, a z punktu widzenia ich cech są one podatne na szkodniki pochodzące z zagranicy, tak jak w tym przypadku staramy się aby ich uniknąć” – mówi minister. poziom.

Holandia początkowo sprzeciwiła się temu i wezwała do bardziej elastycznych środków.

Głosowanie było jednak kontynuowane sprzeciw z Holandii s Niemcyktórzy wielokrotnie wzywali do wprowadzenia łagodniejszych środków ułatwiających przywóz owoców cytrusowych z krajów trzecich.

Presja Generalitat

ten Minister rolnictwa Pochwaliła zgodę Komisji Europejskiej na zastosowanie obróbki na zimno pomarańczy sprowadzanych z krajów trzecich z fałszywym motylem. Minister Rolnictwa , Maria Al Mullazauważył, że zmiana norm jest odpowiedzią na „skoordynowane naciski między Ministerstwem Rolnictwa, Generalitatem i całym sektorem w obronie europejskiej uprawy cytrusów i zdrowia roślin”. „Unia Europejska wykonałaby duży krok w sektorze cytrusów, bezpieczeństwa żywności i zdrowia roślin na kontynencie” – powiedział Mola.

ten Szef Generalitatu, Ximo PuigW miniony poniedziałek skontaktowałem się z ambasadorami Niemiec i Holandii w Hiszpanii, aby nie „utrudniać” zobowiązania Komisji Europejskiej do stosowania przetwarzania na zimno cytrusów importowanych z RPA i innych krajów, aby uniknąć ryzyka ich wjazdu. szkodniki na terytorium Wspólnoty.

Puig potwierdził, że w ciągu weekendu rozmawiał „kilka razy” z Minister Luis Planasktóry spotyka się „teraz” z komisarzem UE ds. rolnictwa oraz z Socjalizm, poseł do PE Inmaculada Rodríguez-Piñero który towarzyszył delegacji z Walencji, aby „wyjaśnić ten problem w Brukseli”. „Zmusiliśmy ich, aby się z nami zajęli i postawili nasze wymagania bardzo surowe” – wspomina.

Zmierz jak w innych krajach!

wśród cytrusówhiszpańska firma cytrusowa z siedzibą w Walencji potwierdza, że ​​od początku wieku jest instalowana w Hiszpanii 15 plaga, raz w roku i przez 4 miesiące, w przypadku dziewięciu wprowadzonych w latach 1950–1999. Podkreśla się, że „leczenie na zimno” jest procedurą objętą Międzynarodowymi Standardami Zdrowia Roślin. W rzeczywistości to samo stosują wszystkie siły produkujące cytrusy, aby chronić swoje plantacje przed niektórymi szkodnikami, takimi jak te wymienione, na przykład przed USA, Chiny, Japonia, Meksyk, Indie, Korea Południowa czy Australia.

Co zostało dzisiaj zatwierdzone przez skopaw To coś, co wykracza poza uprawę hiszpańskich cytrusów, to historyczny krok na rzecz zdrowia roślin w całym europejskim rolnictwie”. Głowa IntercytrusI Taher Sanfeliu. Wszyscy członkowie programu międzybranżowego zbiegają się w wyrażaniu „wielkiej satysfakcji” z osiągniętych osiągnięć i gratulują wspomnianej wyżej administracji za „doskonałą pracę techniczną” wykonaną kilka miesięcy temu oraz „intensywne wysiłki polityczne” podjęte w tych ostatnich dniach na rzecz „naukowej”. argumenty za słuszne” W walce z tą plagą przeciwko „interesom poza kwestią fitosanitarną, sektorem i samą Europą”.

organizacje rolnicze

Również starsi liderzy Ava Asaga i Federacja LlauradorówI Krzysztof Aguado s Carles Perez, odpowiednio, podkreśliła wielką pracę i silną presję we wszystkich przypadkach tych organizacji rolniczych, które ostatecznie potwierdziły, że Unia Europejska ponownie zatwierdziła traktowanie zimnem pomarańczy przywożonych z krajów trzecich cierpiących na plagę „Thaumatotibia leucotreta”. Doceniają również wsparcie rządu Hiszpanii za pośrednictwem ministra Luisa Planasa i Generalitat, od jego prezydenta Ximo Puiga do minister Mireia Mollá.

Cyryl Arnandezprezydent Spółdzielnie rolno-spożywcze we Wspólnocie Walencjipodkreśla, że ​​„Zatwierdzenie terapii zimnem w pomarańczach a Kamień milowy w obronie zdrowia roślin w naszych gospodarstwachKtórej domagaliśmy się od lat i która w końcu została osiągnięta dzięki skoordynowanej pracy sektora i działów cytrusowych.” Dla szefa spółdzielni „fakt, że propozycja nie została zatwierdzona po niedopuszczalnym manewrze, który miał miejsce na posiedzeniu SCoPAFF w zeszły piątek, stanowiłby niefortunny precedens w obliczu wniosku sektorowego, który został podtrzymany przez raporty EFSA ”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.