Brytyjski sąd zezwala na ekstradycję Assange’a do Stanów Zjednoczonych

Brytyjski sąd zezwala na ekstradycję Assange'a do Stanów Zjednoczonych

Na banerze wzywającym do uwolnienia Juliana Assange’a podczas protestu w Londynie. Fot. Reuters.

Stany Zjednoczone wygrały w piątek apelację do londyńskiego sądu apelacyjnego od orzeczenia w styczniu ubiegłego roku, które odmówiło ekstradycji oskarżonego. Założyciel WikiLeaks Julian Assange do tego kraju ze względu na ryzyko samobójstwa.

Sędziowie tego sądu stwierdzili, że rząd USA udzielił wystarczających zapewnień, że Assange otrzyma odpowiednie leczenie w celu ochrony jego zdrowia psychicznego i orzekł, że może zostać poddany ekstradycji.

Sędzia Timothy Holroy zauważył, że sprawa zostanie teraz zwrócona sędziemu pierwszej instancji Vanessie Paraitser – która odmówiła ekstradycji 4 stycznia, aby z kolei mogła skierować sprawę do minister spraw wewnętrznych, Priti Patel, aby mogła nakazać ekstradycję. .

Holroyde również to wprowadził Assange, lat 50, pozostanie w londyńskim więzieniu Belmarsh o zaostrzonym rygorze, gdzie będzie przebywał w areszcie do zakończenia tego procesu. od którego obrońca nadal może się odwołać.

W gubernatorze, podpisany przez Holroyde’a i jego kolegi Iana Burnetta – który nie mógł być obecny na dzisiejszym spotkaniu – krótko przesłuchiwał i rozważał sędziów, że Baraitser z Westminster Court powinien był wcześniej poinformować amerykański wymiar sprawiedliwości, że wierzy w blokadę ekstradycji aby rzeczywiście mógł złożyć zapewnienia, że ​​wobec oskarżonego obowiązuje reżim więzienny.

W każdym razie gwarancje, jakich Waszyngton później udzielił sądowi apelacyjnemu, są wystarczające, twierdzą sędziowie, którzy odrzucili krytykę obrony.

Podczas procesu z 27 i 28 października prokurator generalny James Lewis, który reprezentuje amerykański wymiar sprawiedliwości, zapewnił, że w przypadku ekstradycji dziennikarz nie zostanie poddany Specjalnym Środkom Administracyjnym (SAM), takim jak wizyty lub korespondencja, ani nie zostanie skazany. nie wchodzić do ADX Florence – bardzo strzeżonej – w Kolorado, chyba że – dodał – zrobił coś, na co później zasłużył.

Ponadto Waszyngton obiecuje, że Assange podczas pobytu w areszcie otrzyma odpowiednią opiekę psychologiczną i, jeśli zostanie skazany, może służyć mu w rodzinnej Australii.

Stany Zjednoczone zwracają się do Australijczyka o postawienie przed sądem 18 przestępstw szpiegostwa i włamań komputerowych po ujawnieniu jego bramy WikiLeaks, który ujawnił m.in. naruszenia popełnione przez ten kraj w wojnach w Iraku i Afganistanie.

Według obrony zarzuty, o których mówi, że mogą grozić do 175 lat więzienia, są motywowane politycznie i, jeśli zakończą się wyrokiem skazującym, stanowią katastrofalny precedens dla wolności prasy.

(z informacjami z EFE)

Zobacz też:

CIA planowało porwanie i zamordowanie Juliana Assange’a podczas jego pobytu w ambasadzie ekwadorskiej w Londynie

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.