Budowa napędza polski start | międzynarodowy

Budowa napędza polski start |  międzynarodowy

Ze wschodu na zachód przez Warszawę przebiega duży rów. To nowa linia 2 metra. „Katastrofa? Jaki kryzys?” – odpowiada Carol Wessling, 19 lat, jedna z pracownic projektu. „W tym biznesie potrzeba dużo pracy” – mówi, odsuwając na bok torbę pełną piasku. Polska stała się jednym z najatrakcyjniejszych celów dla inwestorów w Europie dzięki funduszom wspólnotowym: 67 miliardów euro przeznaczonych w dużej mierze na infrastrukturę, dzięki czemu kraj będzie największym odbiorcą pomocy UE do 2013 roku.

Budownictwo kwitnie wszędzie.

Zarejestruj się bezpłatnie, aby kontynuować czytanie

Jeśli posiadasz konto EL PAÍS, możesz go użyć do identyfikacji

Ze wschodu na zachód przez Warszawę przebiega duży rów. To nowa linia 2 metra. „Katastrofa? Jaki kryzys?” – odpowiada Carol Wessling, 19 lat, jedna z pracownic projektu. „W tym biznesie potrzeba dużo pracy” – mówi, odsuwając na bok torbę pełną piasku. Polska stała się jednym z najatrakcyjniejszych celów dla inwestorów w Europie dzięki funduszom wspólnotowym: 67 miliardów euro przeznaczonych w dużej mierze na infrastrukturę, dzięki czemu kraj będzie największym odbiorcą pomocy UE do 2013 roku.

Branża budowlana kwitnie w całym kraju, co bardzo pomogło w czasie kryzysu finansowego: terminale lotnicze, drogi, linie kolejowe, tramwaje… „Zanim ukończysz jeden projekt, masz już pracę przy innym” – mówi Miroslav Turic, 58 l. lat Generał. Robotnik, roczny.

Kilka metrów dalej stoi stary Pałac Kultury i Nauki, prezent od Stalina, a nieco dalej luksusowa Złota 44 Tower, która po otwarciu w 2013 roku będzie największym wieżowcem mieszkalnym w Europie. Ale prawdziwym symbolem tym krajem w okresie przejściowym jest stadion Parku Narodowego, nad rzeką Wisłą, dla którego został zbudowany Euro2012Które Polska zorganizuje z Ukrainą.

Za tym biznesem stoją chętne do współpracy firmy z całego kontynentu, w tym wiele firm hiszpańskich. „Polska jest obecnie główną platformą budowlaną w Europie, podobnie jak Niemcy w latach 90. XX wieku” – mówi prezes firmy. Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych i Informacji, Sławomir Mjman. W zeszłym roku aktywność w Unii Europejskiej wzrosła o 0,6%, ale krajem, w którym odnotowano największy wzrost, była Polska: 17% wg. EurostatGminny Urząd Statystyczny.

Boom budowlany to jeden z powodów, dla których kraj do tej pory uniknął kryzysu. Prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok wynoszą 4%, podczas gdy średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 1,7%. „Jesteśmy u szczytu maksymalnej aktywności w tej branży” – wyjaśnia Ignacio Botella, wiceprezes polskiej firmy budowlanej. mieszanka ciałaW około 60% należy do hiszpańskiej firmy Ferrovial.

nieszczęście? Jaki kryzys? „Odbiera pracujący pracownik metra

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Brać udział

Firma ta, będąca własnością rodziny Del Pino, jest obecna w Polsce od 2000 roku. W ostatnich latach do kraju przybyło kilkadziesiąt firm hiszpańskich: m.in. Acciona, ACS, FCC, Sando, Fadesa. Ferrovial bierze np. udział w budowie części nowej autostrady, która połączy Niemcy ze stolicą Polski. Budownictwo jest również ważne, zwłaszcza uniwersytety, muzea i domy.

Dobra koniunktura gospodarcza stanowiła atrakcyjność dla inwestycji zagranicznych, których szczyt w 2007 r. wyniósł 17 miliardów euro, a w 2009 r. – według oficjalnych danych – 10 miliardów euro. Powody są dla Mejmana jasne: „stabilność gospodarcza, solidny system bankowy, wykwalifikowana i tańsza siła robocza, europejskie pieniądze i część pomocy publicznej”. Szef Urzędu Informacji i Inwestycji Zagranicznych nie szczędzi wysiłków w pokazywaniu ocen dotyczących dobrej sytuacji inwestycyjnej kraju: „Według „Financial Times”. Jest trzecim po Chinach i Stanach Zjednoczonych krajem na świecie pod względem inwestycji w sektorze produkcyjnym. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych jest to szósty najbardziej atrakcyjny kraj dla inwestorów zagranicznych…” „W 2004 r. szacowano, że Polska będzie potrzebować 24 lat, aby zbliżyć się do Hiszpanii; Teraz skrócono go do siedmiu lat.

Firmy zagraniczne, szczególnie ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Korei Południowej, zatrudniają 11% ogółu pracujących. Samsung posiada największe w Europie centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie. Ważny jest także przemysł komponentów motoryzacyjnych i lotniczych. Z drugiej strony budownictwo stanowiło w ubiegłym roku 7% PKB w porównaniu do około 7,3% w 2009 r., ale znacznie więcej niż 5,5% w 2004 r., kiedy kraj wchodził do Unii Europejskiej. W tej branży pracuje prawie 30 000 osób.

Stadion Narodowy Pucharu Europy jest symbolem transformacji

Jednak w ostatnich miesiącach zaufanie do budownictwa spada. Chociaż realizowanych jest wiele projektów, źródła branżowe wyjaśniają, że rzadko ogłaszane są przetargi na nowe projekty. Co więcej, przyszły budżet gminy musi posuwać się do przodu. „Negocjacje są bardzo trudne. „Prosimy o 80 miliardów euro dla Polski w nadchodzącym okresie” – wyjaśnia Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Pieńkowska. W tym budżecie zasadniczo mniejszą wagę przywiązuje się do infrastruktury, a inwestycje w innowacje i zwiększanie konkurencyjności mają ogromne znaczenie.

Nieświadomy tego robotnik Mirosław Turek twierdzi, że co tydzień jeździ do pracy z Łodzi, gdzie mieszka, do Warszawy. Turek, którego decyzja rządu o przesunięciu wieku emerytalnego z 62 do 67 lat nie będzie miała wpływu, tłumaczy, że chce spróbować tarczy: „Dzięki Bogu, że jest praca, bo w moim wieku, jeśli mnie wyrzucą, będzie mi bardzo trudno Ja.” Kraj wyszedł z kryzysu.

Rośnie antyklerykalizm

Uniknięcie kryzysu to nie jedyny cud, jakiego Polska doświadczyła w ostatnim czasie. Wbrew wszystkiemu Ruch Palikota, partia założona przez biznesmena i filozofa Janusza Palikota, radykalnie antyklerykalnego obrońcę praw gejów i zwolennika legalizacji marihuany i aborcji, stał się trzecią siłą w październikowych wyborach parlamentarnych w jednym z większości krajów katolickich. Na świecie. „To była rewolucja!” – mówi Robert Biedroń, poseł z Balicut i najsłynniejszy w kraju aktywista gejowski.

Dla wielu wzrost liczby szkoleń jest oznaką głębokich zmian społecznych, których doświadcza kraj. „Nasz sukces zaskoczył wszystkich: zmiany zaczęły być widoczne” – mówi Biedroń, założycielka Kampanii Przeciw Homofobii. „Kilka lat temu powszechne były dyskusje na temat tego, czy homoseksualizm jest chorobą, a wizerunek gejów i lesbijek zawsze przedstawiał półnagą osobę na ulicy świętującą Dzień Dumy. Wkrótce władze zapragnęły zakazać Teletubisie, bo powiedzieli, że jedna z lalek wygląda na geja i może wprowadzać dzieci w błąd.

Palikot to pierwszy duży ruch przeciw tabu w ultrakonserwatywnym polskim społeczeństwie. „Musimy porozmawiać o nierozstrzygniętych kwestiach, takich jak małżeństwa homoseksualne, autorytet Kościoła katolickiego, zapłodnienie in vitro i aborcja” – mówi.

„Teraz zachodzi głęboka zmiana pokoleniowa; „To młodzi ludzie, którzy nie znali komunizmu” – wyjaśnia analityk Krzysztof Plosz z Instytutu Demoseuropa. „Balikot wiedział, jak postępować z tymi nowymi młodymi mężczyznami” – dodaje. Przedstawiciel Biedroń podsumowuje: „Bycie w Unii Europejskiej pomaga. Ludzie podróżują i widzą, jak wygląda sytuacja na zewnątrz. „Nie wiem, co by się z nami stało, gdyby nie Unia Europejska”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *