Jak zapowiedział prezydent Gabriel Buric, projekt promuje i wspiera wzrost gospodarczy przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności fiskalnej, co stanowi trudną równowagę.
Prezydent powiedział, że w kontekście ograniczeń budżetowych będziemy świadkami wzrostu wydatków publicznych na edukację i zdrowie.
Buric przyznał, że dyskusja na ten temat na Konferencji Krajowej zawsze wiąże się z komplikacjami, choć wyraził nadzieję, że uda się osiągnąć konsensus.
Dodał: „Proces zajmie dwa miesiące, ale ufam, że wszystkie zaangażowane strony podejmą powagę, abyśmy mogli poczynić postępy”.
Rzeczniczka rządu Camila Vallejo poinformowała, że celem jest dalsze promowanie zagadnień istotnych dla obywateli, takich jak podstawowe prawa socjalne, kwestie gospodarcze czy wzmacnianie bezpieczeństwa publicznego.
Na zakończenie spotkania, które odbyło się dziś rano w pałacu Cerro Castillo w mieście Viña del Mar, poseł do parlamentu Partii Socjalistycznej Daniel Manouchehri powiedział, że projekt kładzie nacisk na kwestie o ogromnym znaczeniu dla Chilijczyków, takie jak zdrowie, bezpieczeństwo i decentralizacja.
W tajnym posiedzeniu, któremu przewodniczył Prezydent RP, uczestniczyli ministrowie, szefowie partii rządowych, szefowie organów oraz członkowie komisji finansowych.
jf/samochód
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”