Były minister zdrowia Brazylii powiedział, że stanowisko Bolsonaro zaostrzyło epidemię

Pierwsza poprawka:

Były brazylijski minister zdrowia Luiz Henrique Mandetta, który został zwolniony za obronę dystansu społecznego, zapewnił komisję parlamentarną, że systematycznie ostrzegał prezydenta Jaira Bolsonaro o bardzo tragicznych konsekwencjach jego stanowiska w obliczu pandemii koronawirusa, która zabiła prawie 410 tys. ludzie.

„Brazylia mogła zrobić więcej. Mogliśmy rozpocząć szczepienia w listopadzie ubiegłego roku” – powiedział Mandetta, pierwszy świadek wezwany przez parlamentarną komisję śledczą (CPI) utworzoną przez Senat w zeszłym tygodniu, dwa miesiące przed rozpoczęciem powolnej kampanii szczepień.

Mandetta ujawnił, że jego ministerstwo opracowało „trzy scenariusze” na podstawie odpowiedzi udzielonych na epidemię, która spowodowała mniej niż 1000 zgonów w Brazylii.

„Optymistyczny scenariusz dał 30 do 40 tysięcy zgonów” przed 31 grudnia 2020 roku; Wyjaśnił, że „realistyczna liczba może sięgać 90 tysięcy zabitych i 180 tysięcy zabitych”. Zauważył, że pod koniec roku Brazylia odnotowała już „ponad 194 000 zgonów”.

„Chcielibyśmy zobaczyć konsekwencje” – mówi Fleur Martinez, epidemiolog i epidemiolog z Fundacji Fiuchruz w Manaus w rozmowie z RFI. „Myślę, że zderzyło się z przekonaniem, że prezydent go ma i że nie trzeba podejmować żadnych działań, bo tak długo, jak ludzie normalnie żyją, nieuchronnie zarażają się i walczą z chorobą. Problem polegał na tym, że kiedy Bolsonaro bardziej zachęcał do tego stanowiska, było rzeczywiście bardzo jasne, że nie tylko zapobieganie było izolacją społeczną, ale także kosztem braku izolacji, nawet jeśli byłby to niewielki procent populacji Brazylii, liczba ofiar śmiertelnych byłaby były niesamowite. Aby 70% ludzi zostało zarażonych, co najmniej półtora miliona musi umrzeć. To był bardzo kosztowny wydatek, ale nigdy się nie wycofał, nawet gdy pokazali mu wszystkie dowody. Mówię, że nie wie. To szaleństwo, że Bolsonaro raz ogłosił Ale ci, którzy umrą, muszą umrzeć, kropka.. Bolsonaro jest głównym winowajcą tego wszystkiego ”.

Komisja będzie również kwestionować zastąpienie Mandetty w ministerstwie onkologa Nelsona Tischa, który zrezygnował niecały miesiąc później w wyniku skandalu związanego z rozszerzonym stosowaniem chlorochiny i hydroksychlorochiny u pacjentów z Covid-19, kiedy naukowo udowodniono, że był to nie tylko niedobór, ale niektóre z zagrożeń związanych z tymi lekami.

„Bolsonaro zawsze wspierał te leki” – mówi Martinez. Co gorsza, zamiast zapewnić środki na produkcję szczepionek lub środków potrzebnych do leczenia pacjentów w stanie krytycznym, zainwestowano pieniądze w zakup tych zestawów. [de medicamentos] I zabierz je po całym kraju. W Manaus, na początku tego roku, liczba ciężkich przypadków była tak duża, że ​​bardzo skomplikowane zaopatrzenie szpitalne szybko się kończyło. Nie zwrócono uwagi na specjalne potrzeby tych pacjentów, którzy byli hospitalizowani lub przebywali na oddziałach intensywnej terapii. A próbowano skoncentrować wszystkie środki w grupie zawierającej te leki, które już dziś okazały się nieskuteczne, a mimo to nalegają. To imponujące zaprzeczenie. ”

A trzeci, który został powołany, to generał Eduardo Pazuelo, który pozostawał pod jego zarządem do marca ubiegłego roku, kiedy to doszło do katastrofy w Manaus, stolicy stanu Amazonas, podczas której dziesiątki ludzi zginęło z powodu braku tlenu w szpitalach.

Pazuelo miał zeznawać w środę, ale prezes Międzynarodowego Trybunału Karnego powiedział, że może to zostać przełożone, ponieważ czeka na powiadomienie, że były minister wszedł do kwarantanny po kontakcie z dwiema osobami zarażonymi wirusem.

Najnowsze zeznania, jakich oczekuje się od tej pierwszej rundy, pochodzą od obecnego ministra Marcelo Quirogi i prezesa Agencji Regulacji Zdrowia Invisa Antonio Barra Torres.

Wśród punktów, które należy wyjaśnić, jest opóźnienie kampanii szczepień. Jak dotąd 14% z 212 milionów ludzi w tym kraju otrzymało pierwszą dawkę, a 6,7% drugą, i zatrzymało się w kilku miastach z powodu niedoboru odporności.

Praca tego MTK prawdopodobnie skomplikuje reelekcję Bolsonaro w październiku 2022 roku.

Sprawozdawca komisji, Renan Caliros, potwierdził w zeszłym tygodniu, że śledztwo nie będzie zachęcać do „aktów prześladowań”, ale że osoby odpowiedzialne powinny zostać ukarane „natychmiast i symbolicznie”.

Brazylia doświadczyła najbardziej śmiercionośnych miesięcy epidemii w marcu i kwietniu tego roku. Średnia liczba ofiar śmiertelnych wynosiła 2384 w ciągu ostatnich siedmiu dni, po przekroczeniu 3000 kilka tygodni temu. W prawie wszystkich stanach obłożenie na OIOM wynosi ponad 80%.

Z Agence France-Presse.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.