Były prezydent Boliwii chwali powrót Brazylii do Onasor

Były prezydent Boliwii chwali powrót Brazylii do Onasor

„Pochwalamy decyzję Brata @LulaOficial, który potwierdził ponowne wejście #Brazylia do @unasur w celu promowania integracji krajów Ameryki Południowej. „Unasur jest gwarancją jedności terytorialnej na zasadach suwerenności, braterstwa i wolności wolności” narodów” – napisał Morales na swoim koncie na Twitterze.

Dekretem nr 11475 wydanym przez brazylijskiego przywódcę w ubiegły czwartek, latynoamerykański gigant oficjalnie powróci do Unassur, ratyfikując w ten sposób traktat założycielski wspomnianego Forum Integracyjnego, podpisany w Brasilii 23 maja 2008 roku.

Zgodnie z przepisami proces reintegracji wejdzie w życie na zewnątrz 6 maja 2023 r., choć jego wyrazem będzie szczyt głów państw regionu, który spotka się w stolicy Brazylii pod koniec maja przyszłego roku.

Wznowienie udziału Brazylii było jedną z propozycji kampanii Luli, która zawsze opowiadała się za politycznym sojuszem i współpracą krajów tej części świata.

Decyzją byłego prezydenta Jaira Bolsonaro południowoamerykański gigant oficjalnie opuścił ten blok w kwietniu 2019 r., a po odejściu Brazylii inne kraje rządzone wówczas przez władze opuściły blok na rzecz neoliberalnej polityki, takie jak Argentyna, Chile i Kolumbia. Urugwaj i Paragwaj.

Unasur ustanowił swoje zarządzanie przede wszystkim w dziedzinie zdrowia, a dzięki temu założeniu Lula dąży do włączenia działań przeciwko zmianom klimatycznym jako priorytetowych kwestii.

Odnosząc się do tej kwestii, prezydent Argentyny Alberto Fernandez potwierdził powrót swojego kraju i Brazylii w celu wzmocnienia jedności regionalnej.

Dygnitarz poprzez swój profil na portalu społecznościowym Twitter świętował powrót Brazylii do tego mechanizmu, ogłoszony przez Lulę zaledwie 24 godziny po potwierdzeniu przez Buenos Aires jego przywrócenia.

„Dzielę się z moją drogą przyjaciółką Lulą dumą z pochodzenia z Ameryki Południowej. Razem wracamy do Onassur, aby mocno wzmocnić jedność regionalną i dostosować ją do nowych wyzwań rozwoju społecznego i gospodarczego.”

W ubiegły czwartek argentyński minister spraw zagranicznych Santiago Cafiero powiedział, że jego kraj powróci do Onasor na mocy suwerennej decyzji i będzie działał na rzecz ożywienia swoich instytucji.

Podkreślił również, że to forum przyczyni się do tego, by Ameryka Łacińska i Karaiby pozostały najgęściej zaludnionym regionem pokoju na świecie.

Obecnie UNASUR składa się z Gujany, Surinamu, Boliwii i Wenezueli jako aktywnych członków.

rgh/jpm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *