Casado i Pascal walczą do Ameryki Łacińskiej | Hiszpania

Casado i Pascal walczą do Ameryki Łacińskiej |  Hiszpania
Lider Partii Ludowej Pablo Casado spotyka się 9 grudnia z prezydentem Paragwaju Mario Abdo Martinezem w jego oficjalnej rezydencji w Asuncion.DAVID MUDARRA (PP) (Europejska prasa)

Walka o dominację prawicy w Hiszpanii toczy się poza jej granicami. Labour i Fox rozpoczęły spór o to, by być europejskim standardem prawicy w Ameryce Łacińskiej, kontynencie przechodzącym coraz szybszy proces politycznej polaryzacji, w którym umiarkowane partie są zmiecione przez wzrost liczby populistycznych kandydatów. Szef Vox, Santiago Abascal, wyznaczył kontrdatę trasy Casado po Ameryce Łacińskiej z niezapowiedzianą podróżą do Brazylii, aby spotkać się w piątek z prezydentem Jairem Bolsonaro, skrajnie prawicowym populistą. W Europie lider Vox bada sojusze z ultrakonserwatywnymi partiami, podczas gdy PP stara się promować partie centroprawicowe po utracie wpływów politycznych swojej rodziny z powodu odejścia Angeli Merkel jako kanclerz Niemiec. Polityka zagraniczna Casado i Pascala ujawnia ideologiczny rozłam między dwiema formacjami, które wzywają do wzajemnego zrozumienia, jeśli konserwatyści zdobędą większość po następnych wyborach parlamentarnych, przy czym kluczowym punktem szoku jest antyeuropejski trend Foxa.

Aby nie było wątpliwości, że podróż Abascala do Brazylii miała na celu skoszenie trawy pod nogami Casado, oświadczenie, w którym Vox zadeklarował, że zawiera wypowiedzi Abascala, w których oskarżył prezydenta Partii Ludowej o chęć „osiągnięcia porozumień, tworzą rząd z partnerami Forum São Paulo i grupą Puebla w Hiszpanii, gdzie zasiadają z nimi przy stole terrorystów i narkomanów”. W tym szczegółowym zdaniu odnosił się do twierdzenia Casado, że byłby skłonny utworzyć rząd koalicyjny z Socjalistyczną Partią Robotniczą bez Pedro Sáncheza, gdyby wygrał następne wybory. Forum São Paulo i Grupa Puebla to dwie przestrzenie spotkań dla lewicy latynoamerykańskiej i hiszpańskiej, pierwsza dla partii, a druga dla osobistości, w których uczestniczą socjaldemokratyczne i komunistyczne siły polityczne, od byłego prezydenta Hiszpanii José Luisa Rodrigueza Zapatero po Brazylijczyków. Luiz Inacio Lula da Silva.

Vox zamienił te dwa podmioty w czarnego potwora i założył antykomunistyczny sojusz, aby powstrzymać rzekomy postęp totalitaryzmu na kontynencie. Mottem Uqby jest Karta Madrycka, oświadczenie w obronie liberalnej demokracji, które Partia Ludowa podpisałaby, gdyby nie była sponsorowana przez Vox. Został już poparty przez 150 międzynarodowych liderów i ponad 10 000 osób.

Równolegle Casado uruchomił własną inicjatywę na podobnych zasadach, Sojusz na rzecz Wolności w Ameryce Łacińskiej, by opowiadać się za „demokracją, rządami prawa, gospodarką rynkową, państwem opiekuńczym i bezpieczeństwem” na kontynencie. Abascal zaprosił Kongres Ludowy do podpisania jego listu, ale popularne postacie odmówiły zaproszenia. Pablo Hispan, zastępca zagranicznego rzecznika Partii Ludowej w Kongresie, sprzeciwia się: „Partia Ludowa ma dziesięciolecia historii w Ameryce iberyjskiej, nie jesteśmy nowicjuszami i ma własne inicjatywy, które przedstawia w poważny i formalny sposób prezydentów”, który towarzyszy „Żonatym” w jego podróży po Ameryce Łacińskiej.

Pablo Casado z Horacio Rodríguezem Laretta, burmistrzem miasta Buenos Aires, w siedzibie rządu, 7 grudnia.
Pablo Casado z Horacio Rodríguezem Laretta, burmistrzem miasta Buenos Aires, w siedzibie rządu, 7 grudnia.

Lider Partii Pracy dąży do międzynarodowego obalenia przeciwko Voxowi w Ameryce Łacińskiej. W Argentynie, w pierwszym etapie swojej podróży, Casado spotkał się z umiarkowanymi częściami opozycji, m.in. byłym prezydentem Mauricio Macri i premierem Buenos Aires, Horacio Laretta, następnie spotkał się z prezydentami Chile, Sebastianem Pinerą; Urugwaj, Luis Lacalle; i Paragwaj, Mario Abdo Benitez. Casado opuścił podróż Bolsonaro do Brazylii, w której ustalał odległości W wywiadzie dla argentyńskiej gazety Naród. „Myślę, że nasz sojusz polityczny dla Brazylii jest bardziej umiarkowany” – powiedział. 1 grudnia lider Partii Ludowej Przeciwko Populizmowi, rozmawiając z laureatką nagrody Pulitzera, Anne Applebaum, powiedział: „Szczepionką przeciwko populizmowi nie jest udawanie populistów”.

Bardziej wpływa na to, co dzieje się bliżej. Aby niczego nie przegapić, zasubskrybuj.

Uczestniczyć

Casado próbuje wzmocnić centroprawicowe partie w regionie, ale daleko od publicznych rozmyślań, szybko walczy ze skrajnie prawicowym populizmem w Ameryce Łacińskiej. W Chile Casado uniknął wyborów między chilijską skrajnie prawicową prawicą Jose Antonio Caste a lewicowym Gabrielem Borkiem, który będzie rywalizował o Palacio de la Moneda. Jego doradca Pablo Hispan broni, że popularny przywódca nie chce „ingerować w sprawy wewnętrzne”. Kasta jest sojusznikiem Pascala, który rozszerzył swoją sieć wpływów w regionie o argentyńskiego anarcho-liberalnego ekonomistę Javiera Meli, który w listopadzie ubiegłego roku zdobył 17% głosów w Buenos Aires, czy peruwiańską Keiko Fujimori, córkę peruwiańskiego dyktatora, kto przegrał. Prezydencja przez Pedro Castillo. Nawet były prezydent Kolumbii Andres Pastrana, przewodniczący Międzynarodowej Organizacji Demokracji Centralnej (IDC), której Casado jest wiceprzewodniczącym, brał udział w wydarzeniach organizowanych przez Vox, ku zaskoczeniu i obrzydzeniu Partii Ludowej.

Populistyczny przywódca zaznaczył również dystanse z Vox w Santiago de Chile, przykładami z jego odmiennych poglądów na stan autonomii i projekt europejski, ale przyznał, że formacja kierowana przez Santiago Abascala nie „przekroczyła linii”, jak m.in. jego zdaniem, rzeczywiście zdarzyło się to z „partiami populistycznymi”.

Problem z Partią Ludową polega na tym, że Partia Republikańska USA z Donaldem Trumpem i Brazylia z Bolsonaro przesunęła się w kierunku skrajnie prawicowych pozycji. Wielkim zderzeniem ideologicznym w 2022 r. będą brazylijskie wybory prezydenckie w październiku, w których nie oczekuje się prawicy demokratycznej. Jednak populistyczne postaci twierdzą, że siła populistycznej prawicy w Ameryce Łacińskiej jest „całkowicie marginalna”, mówi Hispan, biorąc pod uwagę, że „tylko rząd Brazylii jest właścicielem” i zapewnia, że ​​coś podobnego dzieje się w Europie, w innym obszarze bitwa o sojusze populistów i Foxa. „Europejska Partia Ludowa jest siłą numer jeden w Parlamencie Europejskim, przewodniczy Komisji Europejskiej i jest jedną z partii założycielskich, podczas gdy widzimy, że istnieją marginalne siły antyeuropejskie. Polska i Węgry to jedyne kraje, które Ich polityka nie będzie decydować o przyszłości Unii”.

Jednak odejście Merkel z kanclerz Niemiec, które było już przetrzymywane przez socjaldemokratę Olafa Schulza, zmniejsza wpływy tradycyjnych europejskich konserwatystów, będących w opozycji w głównych krajach UE. Głównym konserwatywnym rządem jest grecki Kyriakos Mitsotakis, który właśnie z powodu braku prominentnych premierów z jego rodziny politycznej uczynił Casado swoim europejskim referencją. „Hiszpańska Partia Ludowa jest jedną z najważniejszych partii po odejściu Merkel, ponieważ znajdują się w stagnacji we Włoszech i Francji, a przynajmniej w Hiszpanii są główną partią opozycyjną. Europa Merkel ma w Hiszpanii duży prestiż. To karta, którą Casado chce grać, podczas gdy Abascal skłania się w prawo, eurosceptyk – analizuje Ignacio Molina, profesor nauk politycznych na UAM i badacz w Elcano Royal Institute.

Prezydent Vox, Santiago Abascal (od tyłu, drugi od lewej), bierze udział w szczycie w Warszawie z premierami Polski i Węgier oraz innymi liderami w formacji.
Prezydent Vox, Santiago Abascal (od tyłu, drugi od lewej), bierze udział w szczycie w Warszawie z premierami Polski i Węgier oraz innymi liderami w formacji.VOX (Europejska prasa)

Vox zmierzał w kierunku bardziej tożsamościowych stanowisk przeciwko pogłębianiu integracji europejskiej. W styczniu Abascal spotka się w Hiszpanii na „Patriotach Szczytu Europejskiego” z ultrakonserwatywnymi premierami Polski i Węgier, którzy mają otwarty kryzys z Unią Europejską z powodu ich autorytarnej polityki, homofobii i nieposłuszeństwa wobec prymatu prawo społeczeństwa ponad narodowe. Na początku grudnia grupa zobaczyła swoje twarze w Warszawie, na spotkaniu, w którym liderem Vox była także francuska radykalna Marine Le Pen. „W kwestii międzynarodowej istnieje wyraźny podział między PP i Vox, który może powodować problemy dla Casado w przyszłości” – mówi Molina. „Vox sprzeciwia się postępowi w czymś tak ważnym dla Hiszpanii, jak integracja europejska”.

Badacz CIDOB, Carmi Colomina, widzi „konflikt o przestrzenie, ale przestrzenie są coraz bardziej zdezorientowane. Granice między tradycyjnymi a radykalnymi prawami coraz bardziej się zacierają. W Europie kopiowane są polityczne programy i argumenty” – przekonuje. Sam Casado zademonstrował te sprzeczności podczas podróży na początku grudnia na Cypr, gdzie zasugerował, aby kraje te zapewniły swoją integralność terytorialną w obliczu presji migracyjnej również swoimi siłami zbrojnymi. Propozycja była w całości częścią ofensywy Ultrasów przeciwko imigracji i została już przygotowana przez Vox.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *