CEI Mar kończy dziesiątą rocznicę pionierskiej międzynarodowej mobilności i projektów niebieskiego wzrostu

W roku, w którym obchodzimy swoje 10. urodziny, Campus of Excellence for Maritime International (CEI · Mar) zakończył swoje coroczne ćwiczenia z dodatnim bilansem, ponieważ jest konsolidowany jako platforma międzynarodowej mobilności specjalizująca się w morskich badaniach morskich i jako punkt odniesienia dla blue-chipów rozwój i wzrost.

Biorąc pod uwagę sytuację wywołaną pandemią, działania specjalnego planu CEIMAR 2021 w każdym momencie musiały dostosowywać się do warunków stawianych przez władze, jednak poziom realizacji przewidzianych działań osiągnął wysoki stopień realizacji i służył wsparciu prace badawcze, rozwojowe i innowacyjne dla naukowców i personelu technicznego. W tym sensie warto zwrócić uwagę na działania na rzecz poprawy nauczania i umiędzynarodowienia takie jak: mobilność międzynarodowa doktorantów, szkolenia podyplomowe i kursy specjalizacyjne, stypendia wyjazdowe dla nauczycieli biorących udział w pracach dyplomowych, projekty dyplomowe i magisterskie, kursy dla młodych badacze, pomoce w przyciąganiu talentów itp.

W związku z nowym programem Erasmus+ 2021-2027, CEI Mar utrzymał swoją akredytację jako międzynarodowe konsorcjum, dzięki czemu będzie w stanie oferować międzynarodowe projekty mobilności studentom i pracownikom uniwersytetów CEI Mar oraz rozszerzyć sieć instytucji partnerskich do rozwój współpracy i wspólnych projektów w: Niemczech, Belgii, Francji i na Węgrzech, Włoszech, Litwie, Łotwie, Holandii, Polsce, Portugalii, Rumunii oraz krajach partnerskich Algierii i Maroku.

Jeśli chodzi o rozwój naukowy, Campus del Mar przeznaczył również część swoich zasobów na projekt badawczy „CEI Mar Young Researchers”, 3. Kongres JIS del Mar oraz na finansowanie specjalistycznych publikacji w formacie otwartego dostępu.

Projekty młodych naukowców mają największy wpływ w rocznym planie pracy CEI · Mar, ponieważ stanowią dla nich doskonałą okazję do rozwoju kariery. W chwili obecnej w trakcie realizacji jest łącznie 12 projektów, które razem z 15 z poprzedniego naboru, który opóźnił się z powodu pandemii, przedstawia łącznie 27 projektów z udziałem ponad 75 badaczy należących do kilkunastu badaczy. grupy z Andaluzji i Portugalii.

Podobnie CEI Mar przeznaczył środki na projekty transferu wiedzy i innowacji biznesowych w obszarze niebieskiej gospodarki w celu promowania innowacyjnych projektów opracowanych przez naukowców z uniwersytetów, ośrodków badawczych i instytucji zajmujących się B+R i innowacjami we współpracy z firm w celu zwiększenia konkurencyjności regionu, w którym są rozwijane. Wszystkie zgłoszone propozycje zostały przyjęte ze względu na ich wysoką jakość.

Z drugiej strony przez cały 2021 r. przeprowadzono szereg powiązanych działań internacjonalizacyjnych, które przyczyniły się do zacieśnienia współpracy z instytucjami na poziomie międzynarodowym. Oprócz tworzenia synergii, wzmacniania międzynarodowego wymiaru ugrupowania. Na przykład kampus był obecny na „Europejskim Forum Nauki, Technologii i Innowacji. Transfiere 2021”, uczestniczył jako członek Obserwatorium Błękitnego Wzrostu w ramach Inicjatywy SEA-UE oraz w „Zgromadzeniu Ogólnym Sieci EUROMARINE 2021 na rzecz Badacze Morscy”.

W zakresie współpracy z podmiotami publicznymi i prywatnymi warto zwrócić uwagę na plan „Diagnostyka, podnoszenie świadomości i ochrona hodowli populacji sieweczki na wybrzeżu Kadyksu” podpisany z Radą Prowincji Kadyksu oraz umowę ramową podpisaną z Parque de las Sciences Granada na prowadzenie kursów, seminariów, działalność dydaktyczną i badawczą, współpracę jej pracowników, świadczenie usług Doradztwo naukowe i techniczne oraz wsparcie technologiczne, produkcję wystaw i materiałów audiowizualnych, materiałów dydaktycznych i edukacyjnych z zakresu biologii i zrównoważenie morskie itp.

Po ubiegłorocznej edycji wirtualnej, w 2021 r. na pokładzie UCAdiz odbył się trzeci letni kurs Mariny Andaluzji, w którym wzięli udział studenci z uniwersytetów w Huelvie, Kadyksie, Maladze, Granadzie i Almerii.

Podobnie, z okazji dziesiątej rocznicy założenia Kampusu Doskonałości, CEI · Mar zorganizował wystawę, która przedstawia najważniejsze punkty orientacyjne tych dziesięciu lat, które wciąż są wystawione przy bramie nabrzeża Kadyksu. Ta rocznica była również bohaterem oficjalnej sesji otwarcia sesji naukowej 2021-2022 z wykładem otwierającym „10 lat kampusu międzynarodowej doskonałości morskiej. Osobista wizja swojej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”, wygłoszonym przez University of Central Asia Profesor Technologii Środowiskowych, Carmen Garrido.

Ostatecznie w ciągu tego roku otrzymaliśmy bezpośrednio lub pośrednio trzy nagrody: Nagrodę Kadyksu za Literacką, Artystyczną i Naukową Ateneum Roku w kategorii Nauka oraz International Orion Star Prize w kategorii Badania Naukowe dla prof. Bismarcka Jeginy i Gormana. World Cookbook Awards za angielską wersję „Las algas se comer?”.

projekty europejskie

W innym kontekście wśród projektów realizowanych w 2021 r. i kontynuowanych w 2022 r. warto zwrócić uwagę na Indywidualny Projekt Środków Transferu Wiedzy na Wzmocnienie Niebieskiej Gospodarki w Andaluzji (ITEAzul), którego celem jest ustanowienie Andaluzji jako międzynarodowego standardu w tej dziedzinie. „niebieskiej gospodarki”, czyli dla niej proponowane są działania mające na celu wzmocnienie wzajemnych powiązań podmiotów wiedzy, ujednolicenie „andaluzyjskiego ekosystemu wiedzy” i uczynienie go skutecznym w obszarze „niebieskiej gospodarki”.

Projekt ECOMARES, który ma zostać wkrótce podpisany, ustanawia ramy współpracy między Junta de Andalucía, które wkrótce zostaną podpisane przez podmioty reprezentujące sektor rybołówstwa i akwakultury w Andaluzji, podmioty gospodarcze i społeczne oraz Międzynarodowy Kampus Franczyzy. Morze usprawni gospodarowanie odpadami morskimi zbieranymi przez flotę rybacką oraz odpadami powstałymi w wyniku działalności połowowej jako dowód zaangażowania obu stron na rzecz zrównoważonego rybołówstwa i czystości naszych wybrzeży.

Szczególnie interesujący jest projekt ATLAZUL, którego celem jest identyfikacja wyzwań i możliwości oraz generowanie sieci wzmacniających transgraniczną specjalizację regionu w zakresie niebieskiego wzrostu, a także rozwój innowacji skoncentrowanych na nowych rozwiązaniach z cyfrowym wsparciem regionalnych problemów metabolicznych i ulepszonych wiedza o lądzie i morzu. Projekt, kierowany przez profesora Juana Vidala z CEI Mar, znajduje się w fazie opracowywania różnych działań, a końcowym rezultatem będzie utworzenie sojuszu transatlantyckiego między Hiszpanią i Portugalią oraz przygotowanie białej księgi, która zgromadzi główne strategie dotyczące niebieska gospodarka w regionach atlantyckich.

Wreszcie opracowaliśmy projekt EMPORIA4KT, aby promować transfer wiedzy w sektorach niebieskiej gospodarki w celu zwiększenia konkurencyjności regionów atlantyckich.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *