CELAC potępia wyjątki na Szczycie Ameryk | Aktualności

Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador ogłosił, że jeśli kraje regionu zostaną wykluczone z nadchodzącego Szczytu Ameryk w Los Angeles, Stany Zjednoczone, jego argentyński odpowiednik Alberto Fernandez potępi tę politykę w imieniu Wspólnoty. Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC) , któremu przewodniczy tymczasowo.

Przeczytaj także:

Argentyna wyklucza zorganizowanie spotkania Grupy krajów Ameryki Łacińskiej i Karaibów w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Meksyku odrzucił też istnienie planu zorganizowania równoległego „kontrszczytu” w Los Angeles, choć przyznał, że „istnieje porozumienie” między państwami członkowskimi grupy latynoamerykańsko-karaibskiej, ale w celu przedstawienia i dołącz do argentyńskiej skargi dotyczącej wyjątków i zasad zaproszeń „tylko ci, którzy są uważani za przyjaciół.

Lopez Obrador podkreślił, że nie uczestniczyłby w tak zwanym Szczycie Ameryk, gdyby były z niego wykluczone kraje, ponieważ jest to „reakcyjna polityka, gdy tym, czego szukamy, jest braterstwo między wszystkimi narodami i państwami, a nie separacja i nie podział, a nie konfrontacja ”.

W tym sensie nalegał, aby prezydent Alberto Fernandez przyniósł na spotkanie przesłanie, że „wszyscy jesteśmy Amerykanami” i „nie akceptujemy wykluczenia żadnego kraju w obu Amerykach i nikt nie ma prawa tego wykluczyć. Nie akceptuj pogwałcenia naszej niepodległości i suwerenności naszych narodów, ponieważ w przypadku Meksyku jesteśmy sąsiedztwem” – powiedział.

Prezydent Meksyku zauważył, że „nadal nie wiemy, czy zaproszą wszystkie narody, czy nie” i wyjaśnił, że pomimo oświadczeń koordynatora Szczytu Ameryk, że ani Wenezuela, ani Nikaragua nie są zaproszone, musimy poczekaj na oświadczenie Departamentu Stanu i prezydenta Joe Bidena, o którym powiedział: „Są bardzo rozsądni, dobrzy ludzie i zdaję sobie sprawę, że dlatego znajdują się pod dużą presją”.Argentyński minister spraw zagranicznych Santiago Cafiero wezwał Stany Zjednoczone w czwartek, by nie wyłączały żadnego kraju ze Szczytu Ameryk: „Stanowisko Argentyny jest jasne. Argentyna, która sprawuje również tymczasową prezydencję Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów, podkreśla trzeba w Mexico City z meksykańskim ministrem spraw zagranicznych Marcelo Ebrardem „szczyt bez wyjątków”.

„Nalegamy, aby wszystkie głosy były słyszane i aby wszystkie kraje uczestniczyły” – podkreślił w ramach dwustronnego spotkania ze swoim meksykańskim odpowiednikiem.

W ostatnich tygodniach różni przywódcy w regionie wyrażali odmowę zorganizowania szczytu z wyłączeniem krajów regionu, a niektórzy nawet zapowiedzieli, że nie wezmą udziału w tajnym spotkaniu, jeśli nie zostaną zaproszone wszystkie narody.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *