Cellnex dysponuje 2300 wieżami we Francji: 631 milionów interwencji

Cellnex dysponuje 2300 wieżami we Francji: 631 milionów interwencji

Zgodnie z zasadami konkurencji określonymi przez francuski organ ds. konkurencji (FCA) Cellnex przystąpił do sprzedaży 2353 wież telekomunikacyjnych, które umieścił w wykazie w 2021 r., w zamian za zakup francuskiej firmy Hivory. Cellnex podał, że przeznaczy 631 mln dolarów dochodu z procesu zbycia na redukcję zadłużenia „zgodnie z celami ustalonymi w listopadzie 2022 r., skupiającymi się na wzroście organicznym i osiągnięciu przez S&P poziomu inwestycyjnego”.

Obiekty przechodzą w ręce Phoenix Tower International (PTI) i wspólny projekt PTI i Bouygues Telecom, w ramce Umowy zawarte z tymi spółkami na początku 2022 r. przewidują przeniesienie łącznie 3226 lokalizacji Będzie ono zamknięte na okres trzydziestu miesięcy. 2353 obiekty znajdują się na obszarach miejskich, w tym 150 obiektów zniszczonych w pierwszej połowie tego roku, 225 obiektów zniszczonych 1 sierpnia i 1978 obiektów na koniec tego miesiąca. Hiszpańska firma zajmująca się infrastrukturą i usługami bezprzewodowymi planuje zakończyć transfer około 870 pozostałych lokalizacji w 2024 r. Po zakończeniu procesu narzuconego przez francuski organ ds. konkurencji Cellnex będzie obsługiwał łącznie 30 000 lokalizacji w sąsiednim kraju. Jak wynika z oświadczenia, jest to „jeden z głównych rynków firmy pod względem wielkości działalności i zarządzanych aktywów”.

Według najnowszych danych przekazanych przez spółkę, do końca pierwszego półrocza 2023 roku grupa zanotowała straty na poziomie 193 mln euro, co oznacza wzrost o 13,5% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, kiedy zanotowała ujemny wynik z 170 milionów. Spółka zarządzana przez Marco Patuano przypisała ten wzrost strat wzrostowi amortyzacji (+16%) oraz kosztów finansowych (+13%), które są związane z fuzją i integracją z przejmowaną grupą aktywów. Zakupy wpisują się w strategię ekspansji firmy na ostatnie lata i obecnie skupiają wysiłki na rozwoju organicznym. Choć nie przeszkadza mu to w analizowaniu niektórych operacji, to uważa je za strategię dla grupy. Ostatnim z nich było przejęcie pozostałej części kapitału polskiego operatora OnTower Poland w celu przejęcia nad nim pełnej kontroli. Transakcja, która miała miejsce w czerwcu ubiegłego roku, obejmowała inwestycję o wartości 510 mln dolarów w zamian za 30% akcji, które nadal znajdują się w rękach pozostałych akcjonariuszy. Spółka została utworzona przez obie spółki w 2021 roku w ramach przejęcia przez Cellnex sieci obejmującej około 7 000 lokalizacji operatorów komórkowych w Polsce.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *