Cellnex powierza AZ Capital poszukiwanie partnera dla swojej spółki zależnej w krajach skandynawskich | Firmy

Cellnex powierza AZ Capital poszukiwanie partnera dla swojej spółki zależnej w krajach skandynawskich |  Firmy
Logo Seleniksa.Wiadomości prasowe Europa (Prasa europejska za pośrednictwem Getty Images)

Cellnex rozpoczyna nową erę. Po latach niesamowitego wzrostu firma Al Borg zdecydowała się pozyskać partnerów do niektórych swoich spółek zależnych, np. do swojej działalności w krajach nordyckich. W tym celu, według źródeł finansowych, wyznaczył AZ Capital na doradcę w transakcji.

Cellnex jest obecny w Europie Północnej po zakupie wież telekomunikacyjnych firmy Hutchison. Hiszpańska firma na koniec pierwszego półrocza miała 2955 lokalizacji w Szwecji i 1602 w Danii. Wartość tej spółki zależnej wynosi około 1 000 milionów euro.

Firma kierowana przez Marco Patuano wyraziła już na początku tego roku chęć zatrudnienia partnerów mniejszościowych w różnych spółkach zależnych. Celem tych operacji jest pozyskanie funduszy na redukcję zadłużenia i poprawę elastyczności finansowej, aby zwiększyć zgodność z celem konsolidacji ratingu na poziomie inwestycyjnym przez agencję Standard & Poor. Cellnex zamierza osiągnąć ten cel przed końcem 2024 roku.

Gigant infrastruktury telekomunikacyjnej zakończył czerwiec zadłużeniem finansowym netto w wysokości 17,9 mld euro. Spółka wskazała, że ​​76% zadłużenia ma charakter stały.

Jednym z pierwszych elementów na tej ścieżce jest biznes w krajach nordyckich. Z konsultowanych źródeł wynika, że ​​latem kilku inwestorów skontaktowało się z hiszpańską spółką w celu rozważenia możliwości zawarcia transakcji w tym kraju. To ostatecznie zapoczątkowało proces, który Cellnex zlecił jednemu ze swoich kluczowych doradców, AZ Capital.

strategia

Cellnex wyklucza obecność partnerów przemysłowych w tych operacjach i poszukuje partnerów o profilu finansowym, albo zarządzających funduszami emerytalnymi, albo funduszami inwestycyjnymi specjalizującymi się w infrastrukturze. Firma ma już partnerów finansowych w niektórych krajach, w których jest obecna, w tym w Szwajcarii, gdzie jej szwajcarska spółka zależna ma Swiss Life Asset Managers jako udziałowca.

Konsolidacja ratingu inwestycyjnego z S&P to jeden z filarów strategii założonej przez Cellnex pod koniec 2022 roku, wraz ze wzrostem organicznym, po okresie silnego wzrostu nieorganicznego, w oparciu o kilka akwizycji dokonanych od 2015 roku, które doprowadziły spółkę zająć pozycję w 12 krajach, z portfelem kontraktów o wartości ponad 110 000 mln euro i łącznie 112 000 lokalizacji operacyjnych (nie biorąc pod uwagę 16 060 planowanych do wdrożenia do 2030 r.).

Spółka kontynuuje jednak intensywną działalność finansową. Pod koniec lipca Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i Cellnex podpisały umowę o finansowaniu o wartości 315 mln euro na wsparcie rozwoju infrastruktury komunikacji mobilnej, która jest podstawą wdrażania sieci 5G, w Hiszpanii, Portugalii, Francji i Włochy. I Polska.

Kilka dni później zamknął emisję zamiennych obligacji uprzywilejowanych o łącznej wartości nominalnej 1 000 mln euro z terminem wykupu 11 sierpnia 2030 r. Akcje stanowiące podstawę nowych obligacji zamiennych stanowiły początkowo równowartość 2,3% kapitału zakładowego spółki. firma.

Śledź wszystkie informacje Pięć dni W Facebook, Świergot I LinkedInlub w Nasz biuletyn Program pięciodniowy

Program pięciodniowy

Najważniejsze cytaty ekonomiczne dnia, wraz z kluczami i kontekstem pozwalającym zrozumieć ich zakres

Przyjmij go

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *