Cellnex zaangażował się w Mobile Open RAN jako strategiczną ścieżkę rozwoju | comp

Cellnex poszukuje nowej ścieżki rozwoju technologii mobilnej Open RAN, biorąc pod uwagę oczekiwany rozwój wraz z nadejściem 5G. W swojej prezentacji z inwestorami i analitykami po przedstawieniu rachunków za trzeci kwartał firma wskazała, że ​​Open RAN stanowi strategiczną szansę, która pozwoli grupie wzmocnić relacje z klientami i rozszerzyć swoją obecność w łańcuchu wartości.

Według firmy, Open RAN będzie nowym modelem, w którym mobilne sieci radiowe będą składać się z komponentów sprzętowych i programowych pochodzących od wielu dostawców, w otwartym i interoperacyjnym interfejsie sieciowym. Technologia ta stała się jednym z zakładów dużych firm telekomunikacyjnych, takich jak Vodafone, Orange, Deutsche Telekom czy Telefónica, które już przygotowują się do pierwszych wdrożeń. Jego celem jest zmniejszenie zależności od dużych producentów sprzętu.

Dzięki Open RAN pojawia się możliwość poszerzenia zakresu usług o operatorów, którzy posiadają sąsiednie aktywa, takie jak światłowody, komputery mobilne i centra danych. Firma już świadczy te usługi, chociaż dzięki Open RAN wymiana radiowa będzie ułatwiona w wyniku standaryzacji sprzętu aktywnego.

W tym sensie Cellnex, piąty w Ibex 35, zrobił duży skok, kupując polską spółkę Polkomtel Infrastruktura od Cyfrowego Polsatu. Transakcja obejmuje integrację 7 tys. wież i lokalizacji telekomunikacyjnych, ale jednocześnie hiszpańska grupa będzie zarządzać aktywną infrastrukturą Cyfrowego Polsatu, która obejmuje 37 tys. operatorów bezprzewodowych obejmujących wszystkie pasma wykorzystywane przez 2G, 3G, 4G i 5G; Sieć bazowa 11 300 km światłowodów (Kręgosłupy) i włókno do wieży (transporter), a także ogólnokrajową sieć radiolinii mikrofalowych. Dodatkowo wraz z zakupem został zintegrowany wyspecjalizowany zespół 400 osób.

Innymi słowy, Cellnex rozpoczął prowadzenie aktywnej sieci, oprócz klasycznych wież telefonii komórkowej, co wymusza przejście z modelu TowerCo na nowy model InfraCo. W tych okolicznościach firma zdaje sobie sprawę, że może rozszerzyć ten model o więcej europejskich operatorów, z którymi współpracuje. W rzeczywistości ma już klientów około dwudziestu firm telekomunikacyjnych w kilkunastu krajach.

Rozszerzenie liczby usług stanowi opcję zwiększenia współpracy z operatorami klienckimi, co oznacza sposób na wzrost i uzyskanie nowych dochodów poza strategią przejęć, która ogłaszała jedynie między styczniem a wrześniem zakupy o wartości 9000 mln euro.

Cellnex będzie postępował w tym modelu zawsze u boku klienta operatora, nigdy jako konkurent ze względu na swoją pozycję neutralnego operatora infrastruktury telekomunikacyjnej.

Krótko mówiąc, gdyby klient chciał, tak jak Cyfrowy Polsat, Cellnex zrobiłby krok w kierunku zarządzania aktywną częścią sieci. Firma poczyniła również krok w tym kierunku, rozszerzając swoje umowy z Bouygues we Francji w celu zbudowania krajowej sieci światłowodowej łączącej jej strony mobilne.

Firma wskazuje również, że będzie w stanie uzupełnić usługi infrastruktury pasywnej o sprzęt ogólnego przeznaczenia (GPH), zarówno jako infrastruktura jako usługa, jak i platforma jako usługa dla Open RAN.

Producenci

Dzięki tej ścieżce do aktywnego zarządzania siecią Cellnex rozszerzy swoje relacje z producentami lub sprzedawców sprzętu, ponieważ będzie musiała zająć więcej części infrastruktury. Jednak firma uważa, że ​​ma już doświadczenie w tych relacjach, ponieważ była już obszerna w swojej pierwotnej działalności związanej z transmisją sygnału telewizyjnego.

Ponadto firma kierowana przez Tobíasa Martíneza tworzy własny system rozwoju technologii, aby radzić sobie z nowymi firmami, poprzez rozwój wewnętrzny i przejmowanie wyspecjalizowanych firm w różnych krajach europejskich.

pomiędzy tym początek fiński Edzcom, który specjalizuje się w prywatnych sieciach LTE (4G i w przyszłości 5G) oraz włoski CommsCon, który opracowuje rozwiązania zasięgu dla mobilnego dostępu szerokopasmowego, takie jak małe komórki i rozproszone systemy antenowe (DAS), aby osiągnąć pełne pokrycie w technologii wymagającej dużej gęstości sieci.

Przejęła również holenderską firmę Alticom, która specjalizuje się w lokalizacji sprzętu do komunikacji bezprzewodowej, a także lokalizacji serwerów i dostępu do Kręgosłupy podstawy; Lub hiszpański Xarxa Oberta de Catalunya, który specjalizuje się w łączeniu stron telefonii komórkowej ze światłowodami.

Model American Tower również przygląda się modelowi

pytania. Cellnex przedstawił swoje cele dla Open RAN w odpowiedzi na pytania inwestorów i analityków dotyczące przyszłych planów rozwoju. Ale to nie jedyna firma z branży, która zaczyna się pozycjonować.

Samoloty. American Tower, zlokalizowana w Hiszpanii po zakupie wież od Telxius, spółki zależnej Telefóniki, ma nadzieję, że Open RAN stanie się ważną opcją poprawy jej wyników. W prezentacji sprawozdań kwartalnych firma American Tower wskazała, że ​​zaczęła rozwijać to zjawisko za pomocą DISH w Stanach Zjednoczonych oraz w Niemczech, gdzie szeroko mówi się o wykorzystaniu tej technologii.

Umiejętność. Według amerykańskiego giganta w odpowiedzi na pytania analityków, dzięki wykorzystaniu Open RAN, operatorzy mają potencjał do poprawy projektowania sieci i uzyskania oszczędności kosztowych, uwalniając kapitał na inwestycje w zagęszczenie i rozbudowę sieci. W szczególności 5G wymaga kondensacji większej sieci niż 4G lub 3G.

Klient. American Tower ma wśród swoich głównych klientów Orange i Telefónica, które mocno obstawiają Open RAN. W styczniu duże europejskie firmy telekomunikacyjne podpisały memorandum promujące tę technologię mobilną.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *