Cena dolara (USD), euro (EUR) i funta (GBP) zareaguje na te dane w najbliższych dniach… (Rynek Forex) autorstwa FXMAG Hiszpania

FXMAG Wielka Brytania – Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź odczyty makroekonomiczne, które będą miały wpływ na zmienność rynku walutowego, cen surowców i głównych giełd w najbliższych dniach.

W przyszłym tygodniu najważniejszym odczytem makroekonomicznym będą dane o inflacji w USA za marzec (odczyt w środę o 14:30).

Dzień później (czwartek) opublikowane zostaną dane o inflacji producenta w USA.

W piątek poznamy też ostateczne dane o inflacji w marcu w Polsce, wraz z pełnym zestawieniem dynamiki cen w poszczególnych kategoriach (wstępny szacunek GUS to 16,2% r/r 1,1% r/r).

W tym tygodniu opublikowane zostaną ostateczne dane o inflacji za marzec dla Niemiec, Hiszpanii, Francji i Chin.

h2 Poniedziałek, 10 kwietnia / 14:00 Pierwszy dzień nowego tygodnia to darmowa sesja w większości krajów europejskich, w tym w Polsce. Giełda będzie działać w trybie standardowym, np. w Stanach Zjednoczonych czy Japonii.

Jednak w poniedziałek próżno szukać ważnych odczytów makroekonomicznych: wczesnym rankiem (1:50) poznamy stan rachunku bieżącego Japonii za luty oraz marcowy odczyt Indeksu Optymizmu Konsumentów.

W. O godz. 9:00 opublikowane zostaną odczyty stopy bezrobocia w Turcji oraz dane o saldzie obrotów bieżących (za luty).

Wśród odczytów gospodarki USA warto zwrócić uwagę jedynie na miesięczne dane o zapasach hurtowych za luty, które mają jednak relatywnie niski priorytet.

h2 Wtorek, 11 kwietnia / h2 W drugim dniu tygodnia rynki zaczną nabierać rozpędu, choć we wtorek nie znajdziemy najważniejszych odczytów makro.

W. O 3:30 poznamy marcowe odczyty inflacji konsumentów i producentów w Chinach. Analitycy spodziewają się wyraźnego wzrostu dynamiki cen rok do roku: marcowy odczyt wyniesie 1,9% r/r wobec 1% r/rw lutym. Oczekiwany wzrost miesięcznego CPI to 0,2% (wobec -0,5% m/mw lutym). W przypadku PPI (inflacja przemysłowa) konsensus analityków przewiduje odczyt -1,3% w porównaniu z poprzednim rokiem. -1,4% r/rw lutym.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy śledzą światowe rynki finansowe dzięki Investing.com.

Odpocząć sobie

W tym samym czasie (03:30) opublikowany zostanie w Australii Indeks Optymizmu Biznesowego za marzec.

W. O godz. 22:40 poznamy cotygodniowe dane o zmianach zapasów ropy wg Amerykańskiego Instytutu Naftowego (API), które zwrócą większą niż zwykle uwagę rynku ze względu na ubiegłotygodniowe zapowiedzi cięć wydobycia ropy przez kraje OPEC+. W ubiegłym tygodniu różnica w zapasach ropy naftowej w USA (według American Petroleum Institute) wyniosła -4,35 mln baryłek.

h2 Środa, 12 kwietnia / 2 Środa o godz. 01:50 Opublikowane zostaną dane o zamówieniach na maszyny, maszyny i urządzenia w Japonii za luty. Analitycy spodziewali się spadku zamówień o -7,8% m/m wobec wzrostu o 9,5% w styczniu.

W. O 8:30 poznamy marcowe odczyty inflacji konsumenckiej na Węgrzech, które od pewnego czasu przodują pod tym względem w Europie. Analitycy spodziewają się niewielkiego spadku rocznej dynamiki cen do 24,7% w marcu z 25,4% rok do roku w lutym.

W. Dane o CPI w Indiach za marzec zostaną opublikowane o godz. 14:00 (szacunkowo 5,8% r/r wobec 6,4% r/rw lutym).

Niewątpliwie najważniejszymi danymi w tym tygodniu będą środowe odczyty inflacji konsumenckiej i bazowej w USA, które o 14:30 opublikuje Bureau of Labor Statistics. Ekonomiści spodziewają się dalszego spadku dynamiki cen w USA w marcu do 5,2% r/r, w porównaniu do 6% r/rw lutym. Oczekuje się również spowolnienia wzrostu cen w ujęciu miesięcznym do 0,3% m/m z 0,4% m/mw lutym.

W przypadku marcowej inflacji bazowej (bazowej CPI) – czyli wskaźnika cen z wyłączeniem żywności i energii – po raz pierwszy od pięciu miesięcy analitycy zakładają wzrost jej dynamiki rok do roku – konsensus zakłada odczyt na poziomie 5,6 % tak / a, vs. 5% zarejestrowanych w lutym.

O 15:00 konferencję rozpocznie prezes Banku Anglii, Andrew Bailey, który również zabierze głos o 15:00. 21:15

W. O godz. 16:00 zostanie ogłoszona decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Analitycy spodziewają się, że cykl podwyżek stóp procentowych w Kanadzie trwający od marca ubiegłego roku i obejmujący osiem zmian kursu dolara kanadyjskiego zostanie zatrzymany. Ostatnia podwyżka w styczniu sprawiła, że ​​główna stopa procentowa wyniosła 4,5%. W. O 16:30 opublikowany zostanie raport Banku Kanady po posiedzeniu polityki pieniężnej, ao 17:30 konferencja prasowa.

W. O 16:30 opublikowane zostaną cotygodniowe dane Energy Information Administration (EIA) dotyczące stanu zapasów ropy, paliw i destylatów w USA. Analitycy spodziewają się kolejnego spadku zapasów ropy, tym razem do -0,5 mln baryłek, po spadku o -3,74 mln baryłek w poprzednim tygodniu.

W. O 20:00 zostanie opublikowany protokół z marcowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC).

h2 W czwartek, 13 kwietnia / 14:00 w czwartek o północy (od środy do czwartku) zostaną opublikowane dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego Chin za marzec (w lutym było to 116,88 mld USD na czarno).

W. O godz. 8:00 brytyjski urząd statystyczny opublikuje pełny zestaw danych nt. salda handlu zagranicznego za luty oraz tempa wzrostu gospodarczego (miesięcznego, kwartalnego i rocznego), a także produkcji przemysłowej i przetwórstwa.

O tej samej godzinie (8:00 CET) poznamy też ostateczne odczyty inflacji CPI i HICP za marzec w Niemczech.

Szacunkowa roczna stopa inflacji wyniosła 7,4% w marcu w porównaniu z poprzednim kwartałem. 8,7% r/rw lutym i był identyczny r/r (0,8% r/r). Zharmonizowana stopa inflacji (IPCA) spadła według wstępnych danych do 7,8% rdr z 9,3% rdr w lutym.

W. 14:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o saldzie obrotów bieżących i bilansie handlowym za luty (prognozowane saldo obrotów bieżących 280 mln euro wobec 1429 mln euro w styczniu).

W. 14:30 Bureau of Labor Statistics poda dane o inflacji dla producentów w USA za marzec. Analitycy spodziewają się dalszego gwałtownego spadku wskaźnika cen producentów, po tym jak lutowy odczyt był znacznie poniżej oczekiwań. Konsensus zakłada odczyt na poziomie 3,1% r/r wobec 4,6% r/rw lutym. Oczekuje się jednak, że inflacja producenta wzrosła w ujęciu miesięcznym (+0,1% w porównaniu z lutym), podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o -0,1% w ujęciu miesięcznym.

W przypadku inflacji bazowej PPI (bez cen energii i żywności) oczekiwany odczyt za marzec to 3,3% r/r wobec 4,4% r/rw lutym.

W. O 15:00 odbędzie się konferencja prezesa Banku Kanady, Tiffa Macklema, po spotkaniu Banku Kanady w środę.

h2 Piątek, 14 kwietnia / 14:00 Ostatni dzień handlowy tygodnia wypełniony będzie odczytami inflacji za marzec oraz ostatecznymi danymi CPI dla Szwecji, Francji, Hiszpanii i Polski. W. O godz. 10:00 GUS poda pełne odczyty inflacji w Polsce za marzec. Szybki odczyt pokazał wzrost cen o 16,2% r/r i 1,1% m/m, w porównaniu do 18,4% r/r i 1,2% m/mw lutym.

O godz. 14:30 poznamy dane z USA o marcowej sprzedaży detalicznej (w tym samochodów) oraz cenach importu i eksportu. Dodatkowo o 15:15 Fed opublikuje dane o produkcji przemysłowej za marzec (oczekiwany wzrost o 0,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca).

O 16:00 poznamy odczyt indeksu University of Michigan za kwiecień.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *