Ceny energii: rosnące prawa do dwutlenku węgla podnoszą rachunki za energię elektryczną w Europie | Ekonomia

Wzrost praw do emisji dwutlenku węgla (CO), który w tym tygodniu osiągnął ponad 55 euro za tonę – maksimum od czasu powstania tego rynku 16 lat temu – pozostawia po sobie serię gwałtownych wzrostów cen energii elektrycznej w całej Europie. najbardziej widocznych przykładów jest to, co wydarzyło się w Hiszpanii, gdzie rachunki za prąd w nietypowym miesiącu kwietniu – bez większych skoków popytu lub przedłużającego się spadku podaży – odnotowały największą eskalację z powodu rekordów: 46% więcej niż w tym samym miesiącu w zeszłym roku jest w pełnej gotowości, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale nie jest jedyna.

więcej informacji

W przypadku Hiszpanii cena jest określana na podstawie ostatniego megawata (MWh), jaki wszedł na rynek, i jest to zwykle – prawie zawsze – ze stacji z cyklu kombinowanym. Ponieważ podlegają temu podatkowi (są zasilane gazem), podnosi to łączną cenę dostawy energii elektrycznej do osób fizycznych i firm, niezależnie od jej źródła. Najpierw na rynek wchodzą najtańsze, którymi są najczęściej odnawialne źródła energii (wiatrowa, słoneczna, hydroelektryczna), następnie energetyka jądrowa, a na końcu cykl skojarzony i węgiel, które najczęściej wchodzą na rynek jako ostatnie, a zatem określić cenę krańcową, która ostatecznie stanie się Command. Reszta technik.

Węgiel praktycznie zniknął mieszać Energia elektryczna z kontynentu, z wyjątkiem krajów takich jak Niemcy, Czechy, Bułgaria i przede wszystkim Polska, gdzie nadal około 70% zużywanej energii elektrycznej pochodzi ze spalania tego metalu, zgodnie z najnowszymi danymi Międzynarodowej Agencji Energetycznej. (Międzynarodowa Agencja Energetyczna). Według analityka Refinitiv Ingvild Sørhus będą to ci, którzy nadal będą najbardziej cierpieć z powodu wzrostu cen spowodowanego rosnącymi kosztami dwutlenku węgla. Ale to nie wszystko: cykl kombinowany – Hiszpania jest tego bardzo dobrym przykładem – był technologią, którą wiele krajów wybrało, aby zaspokoić popyt w godzinach w ciągu dnia, kiedy odnawialne i jądrowe źródła energii nie są w stanie pokryć tego, czego potrzebują konsumenci. W związku z tym cena dwutlenku węgla w ostatnim czasie znacznie podniosła rachunki za energię elektryczną.

„Koszt praw do emisji dwutlenku węgla, które wytwórcy powinni kupić, jest przenoszony na konsumenta poprzez cenę energii elektrycznej” – potwierdza Tom Lord, prezes handel Od wyspecjalizowanych doradców Redshaw. „Zatem wraz ze wzrostem ceny węgla ceny również wzrosną” – mówi. Według najnowszych danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), głównym czynnikiem wzrostu inflacji w gospodarkach rozwiniętych w ostatnich miesiącach był gwałtowny wzrost cen energii, na czele z energią elektryczną.

Firmy przenoszą koszty na konsumentów

„Energia elektryczna próbuje ominąć [a los consumidores finales] Koszt CO2 jest jak najwyższy, ale wraz z pojawieniem się odnawialnych źródeł energii będzie im to coraz trudniejsze ”- zauważa Nicholas Giraud z ClearBlue Markets specjalizującego się w rynku emisji. Mówi, że wysokie koszty emisji również spełnia jeden ze swoich głównych celów: a mieszać Mniej zanieczyszczająca energia elektryczna, częściowo dzięki zastąpieniu węgla gazem, który zanieczyszcza mniej niż połowę. „Zasada jest jasna” – mówi Jerrod, a kraje, w których uprawnienia do emisji wpływają na ostateczną cenę energii elektrycznej, są również tymi, w których sektor elektroenergetyczny eksportuje najwięcej.

Zaostrzenie unijnych celów klimatycznych, które obecnie mają na celu zmniejszenie emisji o 55% do 2030 r. W porównaniu z poziomami z 1990 r. – w porównaniu z dotychczas podniesionymi 40% – zwiększyło spójne uprawnienia do emisji. Krótko mówiąc, mniejsza podaż i równy popyt są zawsze równoznaczne z wyższymi cenami. „Nie należy jednak winić faktu, że Unia Europejska podniosła ambitne cele w zakresie klimatu, co jest rzeczą pozytywną” – mówi Natalia Fabra, profesor ekonomii na Uniwersytecie Karola III w Madrycie. „Obecne zaangażowanie Europy w neutralność klimatyczną nie istniało jeszcze dwa lata temu” – dodaje Adam Berman z Międzynarodowego Stowarzyszenia Handlu Emisjami (IETA).

Jak na ironię, Fabra relacjonuje przez telefon i poza wstrząsaniem danymi o dochodach, hiszpańskie przedsiębiorstwa energetyczne są jednymi z największych beneficjentów tej dynamiki. W ostatnich dniach, według danych Red Eléctrica de España (REE), około 85% energii elektrycznej wytwarzanej i zużywanej w Hiszpanii było wolne od CO2, w tym wysokopłatne wytwarzanie energii jądrowej i wodnej, ale gdy rządzą koszty krańcowe, oznacza to Jego czyste technologie są nagradzane znacznie wyższą ceną niż cena wytwarzania, pozostawiając milionerową marżę właścicielom fabryk.

Czynnik spekulacyjny

„The zebranie Napędzali go (spekulacyjni) inwestorzy, którzy zwiększyli swoje zainteresowanie tym rynkiem w samym środku zmian, jakie Unia Europejska będzie musiała wprowadzić, aby przejść od redukcji emisji ”- mówi Trevor Sikorsky, szef analiz w Gas, Carbon i Carbon brytyjskiej firmy konsultingowej Energy Aspects. Zwiększa krótkoterminowe koszty wytwarzania energii elektrycznej, które firmy energetyczne muszą zrównoważyć, teraz z wyższymi cenami [de las emisiones]Kiedy stał się głównym czynnikiem wpływającym na ceny energii elektrycznej ”.

Jak długo ten efekt będzie trwał? Oprócz elektrociepłowni – zasilanych paliwami kopalnymi – określają cenę energii elektrycznej. I tak będzie przez co najmniej 10 lat ”, zauważa Sikorsky. Niektórzy analitycy, jak Marc Lewis z francuskiego banku BNP Paribas, szacują cenę za wyemitowaną tonę na około 90 euro w 2030 r., Czyli o około 65% więcej niż Stąd potok spekulantów wkraczających na rynek w poszukiwaniu zysków.

Naprawa systemu

Od ponad dekady ceny CO2 są na europejskim rynku uprawnień do emisji, na którym działa prawie 10 000 fabryk i elektrowni na kontynencie. Przenieśli około 5 euro za tonę, co uniemożliwiło mu osiągnięcie ostatecznego celu: wydobycia się z niego mieszać Energia dla większości technologii emitujących. Unia Europejska zreformowała system w 2019 r., Aby wycofać nadwyżki uprawnień, które były na tym rynku. A cena za tonę zaczęła rosnąć.

Wpływ tej reformy w krajach takich jak Hiszpania, gdzie występuje nadwyżka zainstalowanej mocy, był gwałtowny: elektrownie węglowe praktycznie zniknęły z mieszaćPrzyczyniły się również do zaostrzenia przepisów dotyczących zanieczyszczenia powietrza.

Ideą instytucji europejskich jest to, że wysokie ceny dwutlenku węgla nie wracają. Spowodowałoby to również objęcie nadzorem stacji cyklu kombinowanego. Bruksela przygotowuje się do reformy systemu, która ma zostać wprowadzona w czerwcu, co m.in. zobowiązuje transport morski do wejścia na ten rynek. Dodatkowo planowane są zmiany, dzięki którym linie lotnicze będą płacić więcej za emitowany przez siebie dwutlenek węgla.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *