Ceny energii uderzają w domy i gospodarkę w Polsce

Ceny energii uderzają w domy i gospodarkę w Polsce
Ta treść została opublikowana 09 stycznia 2022 – 08:02

Pablo Gonzalez

Warszawa, 9 stycznia (EFE). Kryzys energetyczny wywołany rosnącymi cenami gazu i innych paliw mocno uderza w Polskę i prowadzi do inflacji w kraju w dużym stopniu uzależnionym od węgla, wskazując na Rosję jako winowajcę i widząc Unię Europejską jako możliwe rozwiązanie, ale także jako część problem.

Inflacja, która szósty miesiąc z rzędu wzrosła do 8,6% w grudniu 2021 r., jest najgorsza od 20 lat i zmusiła władze do ogłoszenia obniżki podatku od towarów i usług na podstawowe potrzeby – do zera w przypadku produktów spożywczych -.

Ponadto rząd przygotowuje program pomocy rodzinie o wartości 4 000 mln zł (około 880 mln euro), aby złagodzić wpływ wyższych rachunków rodzinnych.

54-letni Tomas Jelinsky mieszka z rodziną pod Warszawą i ubolewa, że ​​cena pelletu, którego używa do swojego pieca, wzrosła z 1200 zł we wrześniu ubiegłego roku do 1738 zł w styczniu (odpowiednio 260 i 380 euro).

Jak wyjaśnia EFE, ci, którzy ogrzewają swoje domy gazem lub mają małe firmy, mają gorszą sytuację, gdzie rachunki za gaz w gospodarstwie domowym rosną średnio między 50 a 60%.

„To tragedia, bo wszystko drożeje i wszyscy muszą podnosić ceny” – mówi, przewidując, że przy braku pieniędzy część ludności będzie musiała sięgnąć po węgiel, żeby ogrzać swoje domy, co będzie się tylko pogarszać. . Zanieczyszczenie powietrza jest już w Polsce wysokie.

„Mam suche drewno, ale ludzie, którzy mają stary kominek węglowy, będą z niego korzystać. Nikt go nie zmieni na nowoczesny system, bo nie mają na to pieniędzy. Ogrzewanie was gazem lub prądem jest bardzo drogie” – orzekł.

Rekordowe ceny płacone przez Moskwę

Zdaniem Wojciecha Jakobika, eksperta w dziedzinie energetyki, polska gospodarka wychodzi z pandemii, ale brakuje jej możliwości zaspokojenia potrzeb w zakresie energii elektrycznej i gazu ziemnego.

W rozmowie z EFE Jakubek oskarżył rosyjskiego giganta Gazprom o rekordowe ceny w Europie, które, jak twierdzi, celowo ograniczają ilość gazu ziemnego „w ramach długoterminowej polityki Rosji”.

Celem Moskwy, zdaniem analityka, jest zmuszenie Unii Europejskiej (UE) do kompromisu z gazociągiem Nord Stream 2, który, jeśli zostanie dopuszczony do eksploatacji, transportowałby rosyjski gaz do Europy Zachodniej bez przechodzenia przez Ukrainę, zwiększając w efekcie uzależnienie energetyczne na Rosję.

Dla Jakobka możliwym rozwiązaniem jest większa integracja polityki klimatyczno-energetycznej na poziomie europejskim, co sprawia, że ​​Polska staje się ważniejszym graczem na rynku energii oraz „wspólne” zakupy gazu, których można dokonać poprzez uzyskanie lepszych warunków od głównych dostawców .

Gospodarka oparta na węglu

Kolejnym czynnikiem, który ma negatywny wpływ na polską energetykę, zdaniem rzecznika resortu klimatu Aleksandra Brzózki jest wysoka cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla.

„W niektórych częściach Polski mamy około 70% całego systemu elektroenergetycznego opartego na węglu, więc koszt emisji znacząco wpływa na rachunki odbiorców końcowych” – powiedział w rozmowie z EFE.

W związku z tym Brzozka sprzeciwił się rozszerzeniu unijnego planu handlu uprawnieniami do emisji o sektory transportu i budownictwa, co nazwał „nie do zaakceptowania”, ponieważ, jak powiedział, zwiększyłoby to ubóstwo energetyczne.

Dodał, że przejście energetyki w kierunku zerowej emisji nie powinno opierać się na tego rodzaju działaniach, ale raczej powinno odbywać się w sposób „zaplanowany i sprawiedliwy”, aby nie szkodzić „najsłabszym”.

Odnosząc się do roli, jaką Unia Europejska może odegrać w łagodzeniu skutków kryzysu energetycznego, Brzozka podsumował: „Widzimy pozytywne aspekty, ale z drugiej strony widzimy też wiele zagrożeń”.

pg / cph / psh

(zdjęcie/wideo)

© EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *