„Chcemy się zakwalifikować, ale Messi podnosi puchar”: jak Arabia Saudyjska żyje nadzieją na przejście do historii

Saudyjski fan piłki nożnej podczas oglądania transmisji na żywo meczu grupy C FIFA World Cup Katar 2022 pomiędzy Polską a Arabią Saudyjską, w stolicy Rijadzie, 26 listopada 2022 r. (Fayez Noureddine/AFP)

(z Rijadu, specjalny wysłannik) „Chcę Królestwo Arabii Saudyjskiej Dochodzisz do drugiej rundy, ale co z tego Messi „Podnieś Puchar Świata” — mówi Jamal. Nie sądzę, aby oba były możliwe, jak zauważyłeś. Wzruszył ramionami, uśmiechając się: „To jest nasza sprzeczność”.

Ale patrzę później i tak, to możliwe; Będzie Jeden z najlepszych scenariuszy. Jeśli było Argentyna bije Polska Arabia Saudyjska przoduje MeksykKwalifikator i kapitan zostaną wyłonieni na podstawie różnicy bramek. Jamal nosi tradycyjną białą suknię i kwadratową ghutrę na głowie, modląc się „Niech Bóg się nad nami zmiłuje”.

Jamal z telefonem komórkowym w dłoni na lotnisku King Khalid International Airport. Właśnie przeszedłem kontrolę imigracyjną i czekam, aż zabiorą mnie do hotelu, ale nie mogę połączyć się z Wi-Fi. „Podejrzewa się, że obcokrajowcy mogą się komunikować, ale tak naprawdę to nie działa. Załatwiam ci jakąś sztuczkę, ale tylko wtedy, gdy powiesz mi, że wspierasz Arabię ​​Saudyjską. Kiedy mówię mu, że nie ma mowy, śmieje się i mówi, że nie może pomóż mi. Podaje mi komórkę i zaczynają się powiadomienia. Reach. znowu się śmieje.

Zawsze się baliśmy, tym razem nie. Pokonaliśmy Messiego! Ale zasługuje na tytuł mistrza świata”.

Tariq, młody Saudyjczyk, opowiada o swoich oczekiwaniach związanych z mundialem

Chociaż jest tam kilku fanów z Arabii Saudyjskiej Katar Wiwaty wyły przeciwko argentyńskiej gwieździe, a nastroje wśród miejscowych były inne. Messi, oprócz tego, że jest narodowym i międzynarodowym bohaterem, nie jest zbyt dobrze znany w Arabii Saudyjskiej, gdzie został mianowany ambasadorem turystyki królestwa w celu przyciągnięcia zagranicznych podróżników.

Ponadto kraj rozważa złożenie wspólnej oferty z Egiptem i Grecją na gospodarza Mistrzostwa Świata FIFA 2030Według ministra turystyki Ahmeda Al-Khatiba.

„Badamy ofertę z Grecją i Egiptem i chcemy, aby była to opłacalna oferta” – powiedział w wywiadzie dla Rijadu. Na pewno te trzy kraje dużo zainwestują w infrastrukturę i na pewno będą gotowe. I wiem, że do tego czasu Arabia Saudyjska będzie miała najnowocześniejsze stadiony i obszary dla kibiców.

W Rijadzie zielona flaga powiewa odnowioną nadzieją. „Nie ma boga prócz Boga; Mahomet jest Wysłannikiem Boga” – tak brzmiało pismo, pod którym zapalono miecz w różnych częściach miasta.

Saudyjczycy oglądają transmisję na żywo meczu Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze między Brazylią a Szwajcarią w parku rozrywki Groves w Rijadzie (Fayez Noureddine/AFP)
Saudyjczycy oglądają transmisję na żywo meczu Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze między Brazylią a Szwajcarią w parku rozrywki Groves w Rijadzie (Fayez Noureddine/AFP)

Arabia Saudyjska jest drugą najgorszą drużyną w turnieju. Ale jeśli porozmawia się z mieszkańcami Rijadu, stolicy Arabii Saudyjskiej, można by pomyśleć, że zbliża się finał.

Tariq jest bardzo podekscytowany dzisiejszym meczem i trochę zasmucony, kiedy musimy odrzucić jego ofertę oglądania meczu z nim i jego przyjaciółmi. – Nasze szanse nie są wielkie, ale wierzymy, że awansujemy do 1/8 finału. Wygramy 2:1, tak jak pokonaliśmy Argentynę – powiedział i wyjaśnia z uśmiechem – Argentyna jest świetna, zwłaszcza Messi. ”

Szokujące zwycięstwo Arabii Saudyjskiej nad Argentyną Lionela Messiego całkowicie zaskoczyło samych Saudyjczyków i postawiło drużynę zajmującą 51. miejsce w międzynarodowym centrum uwagi.

„Saudyjczycy nawet nie wyobrażali sobie, że mogą pokonać Argentynę”, mówi Javier Lanús, argentyński weterynarz mieszkający w stolicy Arabii Saudyjskiej, który przyjechał do Kataru, aby obejrzeć mecz. „Nie strzel nam więcej niż dwóch bramek” – mówili wszyscy saudyjscy kibice lub „Mamy nadzieję, że przynajmniej zremisujemy”.

„Przed meczem bardzo się szanowali. Mówili: „Mam nadzieję, że gramy dobrze”. Ale kiedy wygrali, oszaleli. W rzeczywistości stali się irytujący, krzyczeli ci do ucha, stracili cały szacunek. Lost nadal wspierają Argentyna.”

Wieżowiec w Doha jest oświetlony zielono-białą flagą i króla Salmana Zgodził się na wakacje, aby uczcić zwycięstwo za sugestią następca tronu Mohammed bin Salman.

Tak świętowali pokonanie Argentyny (Amer Halabi / AFP)
Tak świętowali pokonanie Argentyny (Amer Halabi / AFP)

Sobota, Arabia Saudyjska przegrała z Polską 0:2 Po dwóch meczach w grupie C mistrzostw świata ma trzy punkty. Tak samo jak Argentyna. Nadzieja pozostaje. W środę zakończyli fazę grupową z Meksykiem, ale już czują, że wygrali: we wtorek 22 listopada Arabia Saudyjska wygrała tylko trzy mecze w finałach mistrzostw świata.

Green Hawks mają tę przewagę, że grają tak, jakby byli u siebie. Na ulicach Rijadu nie widać reklam Mistrzostw Świata, choć nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę intensywną rywalizację polityczną między dwoma krajami. Prawie nic nie wskazuje na to, by Mistrzostwa Świata odbywały się kilka kilometrów dalej. Ale ludzie nie mogą rozmawiać o niczym innym, aw hotelach i kawiarniach ustawiają gigantyczne ekrany, żeby nie przegapić meczu.

Obywatel Chile, który od ponad tygodnia odwiedza Rijad, powiedział, że w dniu meczu z Argentyną ludzie byli wściekli i wywiesili zielono-białe flagi i szaliki. Powiedział mi: „W dni meczowe nie dowiesz się, że są mistrzostwa świata, dopóki z nimi nie porozmawiasz”.

„Będziemy musieli zobaczyć, co się stanie, ale prawda jest taka, że ​​jeśli przegramy z Meksykiem, nie będę spłukany”, powiedział 25-letni Ahmed, który minął mnie podczas spaceru po Diriyah, dawnej siedzibie pierwszego królestwa saudyjskiego . „Dotarcie tak daleko… co za niesamowity wyczyn!”

Czytaj:

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.