Chile broni udziału Kuby, Nikaragui i Wenezueli w Szczycie Ameryk

Ponad 4 miliony szczepionek przeciwko Covid-19 przybyło z Kovacs do Wenezueli
Ta treść została opublikowana 15 maja 2022 – 21:26

Santiago de Chile, 15 maja (EFE). – Chilijska minister spraw zagranicznych Antonia Origola potwierdziła w niedzielę, że popiera udział Kuby, Nikaragui i Wenezueli w Szczycie Ameryk, dodając, że „wykluczenie nie przyniosło rezultatów w ostatnich latach”. w zakresie praw człowieka”.

„Wszyscy wiedzą, jakie jest stanowisko prezydenta (postępowego Gabriela Borka) w sprawie sytuacji praw człowieka w tych krajach, a także stanowiska mojego kraju. Ale to, na co nalegaliśmy w rozmowach dwustronnych (…) jest to, że ja Mam nadzieję, że tak jest” – powiedział kanclerz w wywiadzie dla gazety. La Terceira „najszerszy możliwy szczyt”.

Departament Stanu USA, kraj, który będzie gospodarzem tego kontynentalnego wydarzenia w czerwcu, potwierdził w zeszłym tygodniu, że wykluczył zaproszenie Kuby, Nikaragui i Wenezueli do udziału w Szczycie Ameryk, mówiąc, że „nie szanują” demokracji.

Ale rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała w środę, że zaproszenia nie zostały jeszcze wysłane, ponieważ „nie ma ostatecznej decyzji”.

Według chilijskiego ministra spraw zagranicznych, niezależnie od różnic, a nawet przekonań, jakie mogą istnieć w dziedzinie praw człowieka, „post-pandemia, z kryzysem gospodarczym, to także czas, w którym jest miejsce na dialog, który wykracza poza różnice”.

Origola wyjaśnił, że udział Chile w forum nie będzie uzależniony od udziału tych krajów, jak wyraził to Meksyk, dodając, że ma nadzieję, że wielu innych głów państw nie zabraknie, gdyby tak było.

„Region jest bardzo rozdrobniony, staje się spolaryzowany iw pewnym sensie pod rządami prezydenta (Stanów Zjednoczonych) Bidena ważne będzie, aby móc przemawiać ponad różnicami” – powiedział.

Na szczycie minister spraw zagranicznych powiedział, że Borek, były lewicowy przywódca studentów, który wielokrotnie potępiał łamanie praw człowieka popełniane na Kubie, Nikaragui i Wenezueli, będzie pracował na szczycie, aby wspierać nowe przywództwo.

Jego dyskurs, w szczególności w kontekście wartości demokracji i praw człowieka, jest „nowym dyskursem lewicy w Ameryce Łacińskiej” – powiedział.

Szczyt Ameryk, główne forum dyplomatyczne kontynentu amerykańskiego, odbędzie się w Los Angeles (Kalifornia) w dniach 6-10 czerwca, po raz pierwszy zorganizowany przez Stany Zjednoczone od pierwszej edycji, w 1994 roku. EFE

pm / dmt

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.