Chile nakazało odszkodowanie rodzinom ochroniarzy Allende – Prinsa Latina

Chile nakazało odszkodowanie rodzinom ochroniarzy Allende – Prinsa Latina

Jest to 11 członków tzw. Grupy osobistych przyjaciół (GAP) prezydenta socjalistycznego, którzy zostali bezprawnie aresztowani, zaginęli lub straceni przez członków sił puczu po zamachu stanu z 11 września pod dowództwem Augusto Pinocheta (1973). . -1990).

Sąd orzekł, że przedawnienie tych zbrodni nie ma zastosowania, ponieważ są to zbrodnie przeciwko ludzkości i nakazał Skarbowi Państwa wypłacenie 1,225 mln chilijskich peso (ok. 1738 tys. Dolarów po obecnym kursie) na rzecz matek, mężów i dzieci, bracia i dzieci ofiar.

GAP składała się głównie z około stu bojowników z Ruchu Lewicy Rewolucyjnej i Partii Socjalistycznej, a ich głównym zadaniem była ochrona bezpieczeństwa prezydenta Allende.

Jego członkowie byli jedną z nielicznych osób, które przebywały z Allende w Pałacu La Moneda, kiedy prezydent zdecydował, że wszyscy urzędnicy powinni opuścić Dom Rządowy w obliczu zbliżającego się ataku sił puczu. Według zeznań co najmniej 30 z nich zostało aresztowanych i zabitych na miejscu lub w dniach następujących po zamachu.

ga / rc

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *