Chilijscy komuniści odmawiają zniszczenia grobu Gladys Marin

Chilijscy komuniści odmawiają zniszczenia grobu Gladys Marin

Organizacja wskazała w komunikacie prasowym, że nieznane osoby podrapały tablicę pamiątkową, wokół której co roku gromadzą się członkowie, aby oddać cześć byłemu Sekretarzowi Generalnemu partii.

Miejsce to, znajdujące się na Cmentarzu Generalnym w Santiago, w gminie Recoleta, odwiedzane jest codziennie przez tysiące ludzi, niezależnie od tego, czy należą do Komunistycznej Partii Chin, czy nie.

Kierownictwo partii wyraziło także solidarność z rodziną prezydenta Salvadora Allende i przywódcą związku zawodowego Tucapela Jimeneza, których groby zostały zaatakowane.

W dokumencie zauważono, że takie fakty pokazują, jak ważne jest, aby debata polityczna w Chile nie była przesiąknięta wyrazami nienawiści, które ostatecznie szkodzą podstawom demokratycznego współistnienia.

Gladys Marin urodziła się w 1941 r., a w wieku siedemnastu lat wstąpiła do Organizacji Młodzieży Komunistycznej i została jej sekretarzem generalnym.

W 1965 roku została wybrana na posłankę do Kongresu Narodowego i tę funkcję piastowała do dnia zamachu stanu na Salvadora Allende, kiedy to zaginęła. Decyzją partii udał się na kilka lat na zesłanie, ale w 1978 r. powrócił, aby kontynuować swoją pracę.

Kiedy w 2003 roku obejmował najwyższe kierownictwo Komunistycznej Partii Chin, zdiagnozowano u niego guza mózgu, który spowodował jego śmierć 6 marca 2005 roku, a jego pogrzeb był jedną z największych mobilizacji społecznych, jakie miały miejsce w stolicy.

L/samochód/im

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *