Chilijski polityk mówi, że zwycięstwo Luli przyczyni się do jedności regionalnej

Były chilijski minister Victor Osorio powiedział dziś, że zwycięstwo byłego prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy w brazylijskich wyborach 30 października zdecydowanie przyczyni się do jedności postępowego obozu w regionie.

Politolog, który towarzyszył Partii Pracy w pierwszej turze wyborów, rozważa także możliwą perspektywę zmian w tym kraju, które odpowiadają interesom społeczeństwa, które zostały odłożone w czasie dominacji skrajnej prawicy.

„To jest coś, co można zrealizować na ulicach, w rozmowach z ludźmi, czyli gotowość Brazylijczyków do zakończenia procesu Jaira Bolsonaro i wyboru Luli” – powiedział Osorio.

Zdaniem naukowca, chociaż nie można dokonać dokładnych prognoz, ponieważ każde wybory wiążą się z pewnym poziomem niepewności, w wyniku pierwszej tury z 2 października są jasne fakty.

Po pierwsze, Loli dzieliło tylko 1,5 procenta od wygrania tego programu; Na drugim miejscu PT Bolsonaro prowadził z ponad pięcioma punktami, prawie sześcioma milionami głosów.

Z drugiej strony powiedział, że kandydaci na 3 i 4 miejsce już wyrazili poparcie dla Luli.

„Jest dla mnie bardzo prawdopodobne, że w drugiej turze to pragnienie zmian, które zauważyłem u Brazylijczyków, przełoży się na zwycięstwo Luli i Partii Robotniczej” – podkreślił.

Odpowiadając na pytanie o sens faktycznego zwycięstwa byłego przywódcy związkowego w Ameryce Łacińskiej, uznał, że byłaby to porażka nowych form skrajnej prawicy, które narzuciły się nie tylko w regionie, ale w całym świat.

Powiedział, że zwycięstwo Luli pomoże całemu regionowi utorować drogę do nowych czasów zmian.

Zauważył, że za kadencji Luli (2003-2011) nastąpiła ekspansja gospodarcza, stabilność, dobrobyt i włączenie społeczne, a miliony ludzi wyszło z ubóstwa i marginalizacji. Oświadczył, że nic z tego nie wydarzyło się w przypadku Bolsonaro.

Zapytany, czy rozważa zmianę kursu w regionie, powiedział, że Ameryka Łacińska jest zamieszkana przez postępowe rządy i przytoczył niedawne przypadki w Kolumbii i Chile.

Były chilijski minister stwierdził, że zwycięstwo Luli w Brazylii może w decydujący sposób przyczynić się do ukształtowania obozu postępowego w regionie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *