SANTIAGO DE CHILE, 30 stycznia (Prensa Latina) Uniwersytet Chile i Universidad Católica ułatwią obywatelom udział w procesie opracowywania nowej Magna Carta, która zastąpi prawo obowiązujące od czasów dyktatury, poinformowali dziś ich dyrektorzy.
Oba ośrodki akademickie są zgodne co do potrzeby włączenia jak największej liczby osób w dyskusje nad projektem konstytucyjnym.
„Naszą misją jest ułatwianie wyrażania różnych głosów, aby przyczynić się do napisania tekstu reprezentatywnego dla naszego społeczeństwa” — stwierdziła Rosa Davies, dziekan Uniwersytetu Chile.
Dodał, że zróżnicowana partycypacja społeczna i znaczenie regionalne przyczynią się do legitymizacji procesu.
Ze swojej strony Superintendent Pontificia Universidad Católica, Ignacio Sánchez, wskazał, że rolą Sekretariatu ds. Udziału Obywateli jest osiągnięcie jak najbardziej reprezentacyjnego i otwartego dialogu.
Obywatele będą mogli zgłaszać poprawki do tekstu, przedstawiać swoje poglądy i przesyłać swoje uwagi do Rady Konstytucyjnej.
Za pośrednictwem platformy cyfrowej ludzie będą też wyrażać swoje opinie na temat przepisów zawartych w projekcie.
Porozumienie z Chile, przyjęte w grudniu ub. r., przewiduje powołanie przez Kongres Narodowy komisji złożonej z 24 ekspertów, która ma zająć się przygotowaniem projektu ustawy.
Dokument ten zostanie przekazany 50-osobowej Radzie Konstytucyjnej, wybranej w głosowaniu powszechnym, której zadaniem będzie omówienie i zatwierdzenie propozycji, która pod koniec roku ma zostać poddana pod referendum z obowiązkowym głosowaniem.
Jednym z żądań wybuchu epidemii społecznej w 2019 r., kiedy miliony ludzi wyszły na ulice, domagając się zmiany obecnego paradygmatu neoliberalnego, było zniesienie konstytucji narzuconej od czasów dyktatury Augusto Pinocheta (1973-1990) .