Chiny uruchamiają załogowy statek kosmiczny do budowy stacji kosmicznej – Juventud Rebelde

Chiny uruchamiają załogowy statek kosmiczny do budowy stacji kosmicznej - Juventud Rebelde

W czwartek Chiny wystrzeliły statek kosmiczny Shenzhou-12, przewożący trzech astronautów z Centrum Wystrzeliwania Satelitarnych Jiuquan w prowincji Gansu, aby zbudować własną stację kosmiczną Tiangong.

„Start odbył się zgodnie z planem, a panele słoneczne zostały zainstalowane prawidłowo. Misja zakończyła się pełnym sukcesem” – powiedział Zhang Zifen, dyrektor centrum startowego, po obejrzeniu obrazów transmitowanych na żywo w państwowej telewizji CGTN.

Shenzhou 12, czyli „boski statek”, przeprowadzi trzecią z 11 zaplanowanych misji w ramach pierwszej fazy budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, która rozpoczęła się w kwietniu wraz z wystrzeleniem Tianhe, pierwszej i największej z trzech jednostek, które będą się składać — powiedział Telesur.

Po wejściu na orbitę Shenzhou-12 dołączy do jednostki centralnej stacji orbitalnej Tianhe, tworząc w ten sposób kompleks z jednostką centralną i statkiem towarowym Tianzhou-2. Astronauci pozostaną w jednostce centralnej.

Według dyrektora Chińskiej Agencji Lotów Kosmicznych (CMSA), Hao Chuna, 56-letniego astronauty Ni Hai Shenga, który odbywa swoją trzecią podróż w kosmos; 54-letni Liu Beoming podczas swojej drugiej misji kosmicznej i 45-letni Tang Hongbo podczas pierwszego lotu będą bardziej skomplikowani i wymagający niż podczas poprzednich misji załogowych.

Trzej chińscy astronauci zostali rozdzieleni podczas popularnej ceremonii. Zdjęcie: Xinhua Lee Jang

To siódma załogowa misja Chin w kosmos i pierwsza podczas budowy stacji kosmicznej. Jest to również pierwsza od prawie pięciu lat od ostatniej załogowej misji tego kraju azjatyckiego.

Chińska agencja kosmiczna planuje przeprowadzić 11 startów, z których cztery są załogowe, aby sprowadzić do Tiangong kolejne dwie jednostki, które łącznie ważą około 70 ton.

Zgodnie z planem załoga ta pozostanie do września tego roku i wyląduje w rejonie Mongolii Wewnętrznej.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *