Chorwacja, to wspaniałe lato kocha Czechy


Plaża Split w Chorwacji |  Zdjęcie: Juan Pablo Pereza, Radio Praga International

Chociaż wyrażenie „letnia miłość” jest zwykle używane w niektórych tymczasowych związkach, o niewielkim znaczeniu i bez zaangażowania, prawda jest taka, że ​​letnia miłość Czechów do Chorwacji obowiązuje od ponad wieku: jest stabilna, solidna i silna . Wydaje się, że przezwyciężyła obecną epidemię, bo pomimo trudności związanych z podróżowaniem w tamtych czasach, Chorwacja od kilku tygodni jest jednym z krajów o niskim ryzyku infekcji. Według danych Czeskiego Urzędu Statystycznego prawie milion osób decyduje się na spędzenie wakacji na wybrzeżu Adriatyku, na plażach, które zazwyczaj są kamieniste i często wymagają butów, aby uniknąć obrażeń stóp. Czeski programista i wielki podróżnik Tomas Klos, który regularnie odwiedza Chorwację, omawia niektóre powody tej wielkiej letniej pasji.

„Podobało im się, bo jest stosunkowo blisko i można dojechać samochodem tego samego dnia, no i oczywiście morze zawsze jest bardzo piękne. Poza tym woda jest bardzo czysta, a wybrzeże ładne, chciałbym też dodać, że jest bardzo tanio, ludzie są bardzo przyjaźni, a Czesi potrafią porozumieć się z mieszkańcami”.

stara chorwacka aleja |  Zdjęcie: Juan Pablo Pereza, Radio Praga International

Kloss zdaje sobie jednak sprawę, że niższe koszty to coś, co zmieniło się w ostatnich latach i tak naprawdę niektóre miejsca w Chorwacji mają obecnie ceny bardzo podobne do tych w krajach takich jak Włochy. W każdym razie język lokalny jest nadal zaletą, ponieważ wiele słów jest takich samych, zwłaszcza tych związanych z żywnością lub produktami, które można kupić w supermarkecie, co jest bardzo przydatne. Z drugiej strony Klos dodaje, że Czesi mają tendencję do skłaniania się ku chorwackiej drodze: mają bardziej śródziemnomorski styl i generalnie mogą być prostsi niż niektórzy Czesi, chociaż zapewnia również, że oba społeczeństwa mają fakt, że przechodząc przez socjalizm jest powszechne. W każdym razie twierdzi, że ugruntowana czeska tradycja spędzania lata w Chorwacji nie jest niczym nowym.

Thomas Kloss Zdjęcie: Juan Pablo Pereza, Radio Praga International

Czesi faktycznie wyjeżdżali do Jugosławii przed II wojną światową w czasach Pierwszej Republiki, zwłaszcza osoby o większej sile nabywczej. W rzeczywistości na wyspie Krk jest kilka hoteli zbudowanych przez Czechów. Potem, w okresie komunizmu, było trudniej: w latach pięćdziesiątych było to prawie niemożliwe, a potem jakoś można było odejść, oczywiście w zależności od biurokracji, ale było to możliwe ”.

Oznacza to, że chociaż istnieją bardzo różne etapy pod względem możliwości podróżowania do miejsca takiego jak Chorwacja, prawdą jest, że w czasach komunizmu ta tradycja wydaje się utrwalić, chociaż nawet pod koniec systemu można opuścić, ale zawsze w zależności od jakieś pozwolenie. W innym czasie w tym okresie historycznym wydostanie się z niej było prawie niemożliwe, z oczywistym wyjątkiem wysokich rangą polityków. Ale nawet z pewnymi trudnościami, wyjaśnia Kloss, przynajmniej te kraje były na radarze w czasie, gdy świat poza blokiem wschodnim prawie nie miał wymiaru.

Przejrzyste wody chorwackich plaż |  Zdjęcie: Juan Pablo Pereza, Radio Praga International

„Dlatego ludzie jeździli nad Bałtyk, a także do Polski, NRD, Węgier czy Bułgarii, ale prawda jest taka, że ​​nie było zbyt wielu opcji i powiedziałbym, że wśród możliwych kierunków zdecydowanie była Chorwacja. najbardziej atrakcyjne.”

Owoce morza, jedno z ulubionych dań Czechów w Chorwacji |  Zdjęcie: Juan Pablo Pereza, Radio Praga International

Ale nawet jeśli chodzi o komunizm, Kloss mówi, że nie powinniśmy zapominać, że przez długi czas loty nie były tak dostępne, jak dzisiaj, a przynajmniej tak jak przed pandemią. Daje to wskazówki, jak ważna jest możliwość dotarcia do dowolnego miejsca samochodem. Z drugiej strony Klus wyjaśnia, że ​​innym typowym aspektem czeskiego wyjazdu do Chorwacji były oszczędności, kiedy te samochody w planie kempingowym były pełne akcesoriów i posiłków, aby wydać jak najmniej pieniędzy.

„Pamiętam też, że w dzieciństwie, w latach 90. poszliśmy na pole namiotowe i spaliśmy w namiocie, a mieliśmy własny piec, więc robiliśmy własne jedzenie i naprawdę było naprawdę dobre”.

I chociaż świetnie się bawili, Kloss ujawnia, że ​​przynajmniej w tamtym czasie niektórzy Chorwaci narzekali i kpili z Czechów, którzy wymyślali własne produkty spożywcze, rzadko spożywane w restauracjach. W każdym razie podróż gospodarcza do Chorwacji jest nawykiem głęboko zakorzenionym w czeskim społeczeństwie, jak wskazuje Klos, o którym wspomina się w niektórych powieściach, a także w kinie.

“Istnieje książka Michala Voiga “Astníci zájezdu” (“Holiday Makers”) o typowej czeskiej podróży autobusem do Chorwacji, która również została nakręcona. Film jest bardzo popularny i obejrzało go wielu Czechów, i jest nawet film, który jest często oglądany podczas tych wycieczek autobusowych, co czyni go bardziej realnym.

Podkreślając, że sytuacja w tej chwili jest inna, ponieważ wielu Czechów wynajmuje apartamenty i hotele, dodaje, że nadal są osoby, które nadal biwakują w Chorwacji, chociaż jego zdaniem doświadczenie nie jest już takie samo, ponieważ stała komórka połączenie telefoniczne jest oznaczone przed i po w tym typie podróży. Kloss wyjaśnia, że ​​lato to nie jedyna pora roku, kiedy Czesi odwiedzają Chorwację, bo wiosną, w kwietniu czy maju ceny są zazwyczaj lepsze niż w szczycie sezonu, choć podkreśla, że ​​lipiec i sierpień to najpopularniejsze miesiące na wyjazd. W każdym razie dostępność i bliskość do dziś determinuje preferencje Czechów dla niektórych chorwackich miast.

Zachód słońca nad Adriatykiem |  Zdjęcie: Juan Pablo Pereza, Radio Praga International

„Myślę, że jednym z najbardziej znanych miejsc jest na przykład Makarska, która jest miastem słynącym z lodów, chociaż wiele osób jeździ też do Zadaru i wielu wysp, w rzeczywistości cały półwysep Istria jest bardzo popularny, ponieważ jest bardzo popularny Fast, na przykład z Brna. Jazda trwa około sześciu godzin”.

Centrum Zadaru |  Zdjęcie: Juan Pablo Pereza, Radio Praga International

Kloss zdradza, że ​​Zadar jest jednym z jego ulubionych miast, ponieważ łączy wspaniałe krajobrazy z historią. Ale mówi też, że Czesi zazwyczaj jeżdżą do Splitu, ponieważ stamtąd odpływa wiele promów, które zabierają ich na różne wyspy. Jego zdaniem Krk jest jednym z najbardziej znanych miejsc, a Czesi często odwiedzają miasto o tej samej nazwie, a także Vrbnik, małe historyczne miasteczko na drugim końcu wyspy, które uważają za niesamowite. Jego zdaniem wielką zaletą Chorwacji jest to, że w normalnych warunkach oferuje dużą różnorodność ośrodków miejskich, bardziej naturalne środowisko, będąc zupełnie samotnym w jakimś zakątku wybrzeża lub uczestnicząc w świątecznej atmosferze swoich miast. Thomas Kloss mówi, że stracił rachubę, ile razy był w Chorwacji, ale szacuje, że między rodzinnymi wycieczkami we dwoje a wycieczkami z jego klubem pływackim musi być ich około dziesięciu, ponieważ wiele instytutów organizuje już wycieczki, aby pokazać Vice Sport w innym środowisku nie różni się zbytnio od domu.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *