Ciencistorias: Nauka opowiedziana w zabawny sposób | książki | zabawa

USFQ Press, wydawca Uniwersytetu San Francisco de Quito, przedstawia książkę, w której nauki ścisłe są związane ze sztuką.

ile ile? Skąd Mary Shelley wpadła na pomysł, że ciało można poruszać za pomocą elektryczności, tak jak zrobił to lekarz? Frankenstein? Jaki jest właściwy sposób przygotowania? fugoSłynna i droga trująca ryba w Japonii?

USFQ Press, redakcja Uniwersytet San Francisco de Quito, Prezenty Setki historiiKsiążka, w której nauki ścisłe i sztuka łączą się, budząc ciekawość młodych czytelników w każdym wieku.

Autor jest doktorem chemii Alexis Hydropo, profesor USFQ, który współpracował z ilustratorami Francisco Villarreal s Mariola Kwasek Przedstawienie tomu w twardej oprawie, który wydaje się przedstawiać science fiction, ale w rzeczywistości przedstawia czystą naukę, skierowany do studentów i wszystkich zainteresowanych odkryciami, punktami orientacyjnymi i naukowymi odkryciami historycznymi, które mają wpływ na nasze obecne życie.

był pomysł Łączenie sztuk wyzwolonych z nauką, z dużą ilością chemii, fizyki, matematyki i biologii w połączeniu ze sztuką, aby stworzyć bardziej dynamiczny tekst dla czytelnika.

Dzisiejsze zmywanie naczyń i sztućców jest łatwiejsze dzięki szczęściu naukowemu.

Hidrobo prowadzi kurs Cosmos, program, w którym uczniowie mogą patrzeć na naukę poprzez codzienne koncepcje i sytuacje. „Zainspirowana tym kursem książka została wzbogacona o pytania zadawane niegdyś przez uczniów„, mówi i dodaje, że w kolejnych rozdziałach, Setki historii Stanie się częścią czytań rozdziałów.

Architekt i artysta Francisco Villarreal wyjaśnia, że ​​wejście w proces budowania pisarzy pozwala im stykać się z magią tekstów pisanych zabawnym, prostym językiem. „Na tej podstawie mogliśmy wykonać ilustracje. Ilustracja to język wizualny, który jest tak samo ważny jak pisanie, pozwala czytelnikowi zrozumieć kontekst tego, co próbujesz przekazać pod innym kątemMają pewną wyobraźnię i różne punkty widzenia”.

Można by pomyśleć, że nauka, ściślej mówiąc, dopuszcza tylko jeden punkt widzenia. „Ale w książce Alexis pokazuje to jako wyjaśnienie” – mówi Villarreal. „Dla nas możliwość zabawy jest bardzo ważna, rozbudza indywidualny intelekt ludzi. Na uniwersytecie nie chodzi o przekazywanie konkretnej wiedzy; Chodzi o to, że uczeń ma proces odkrywania i doświadczenia aż do dostępu do wiedzy.”

Inspiracją do stworzenia pierwszego stosu były żabie udka. zdjęcie dzięki uprzejmości

W ten sposób książka jest dostępna nie tylko dla studentów nauk ścisłych, ale dla studentów wszystkich kierunków i ogólnie dla czytelnika. „Dla nas wyzwaniem było mieć takie same intencje jak Alexis” z Łączy subtelną naukę z poczuciem humoru w życiu codziennym. „Mariola jest bardzo poważna technicznie, a ja jestem trochę luźniejszy; to pozwoliło nam lepiej dopasować się do intencji scenariusza”.

W jaki sposób książka naukowa konkurowała w epoce wysoce powiązanych ze sobą wzajemnych relacji? „W Ekwadorze wielu młodych ludzi ma telefon komórkowy i Internet, ale nie każdy ma dostęp do książek naukowych i wystarczającej ilości informacji”, mówi Villarreal, chyba że czytanie jest częścią kursu. „Większość populacji szuka krótkich tekstów. Setki historii Aktywuje możliwość przyciągnięcia uwagi czytelnika i w pełni konkuruje z tekstami elektronicznymi. Uważamy, że może to bardzo pomóc”.

Ile galaktyk jest we wszechświecie? Co najmniej 100 000 milionów.

Ponadto Villarreal uważa, że ​​ważne jest posiadanie takiej książki w sztuce, jako katalizatora pomysłów, Aby uczniowie rysunku, kolorowania i ilustracji mogli nie tylko rozwijać umiejętności, ale także uczyć się, jak przenieść koncepcję na obraz, zwłaszcza gdy opisują nie rzeczy, ale idee. „To najtrudniejsze wyzwanie w sztuce”.

Tak więc odrobina powagi idzie w parze z artystką Mariolą Kwasek. „Alexis ma w sobie dawkę czarnego humoru, podobnie przedstawia swoje ilustracje Francisco; są też bardzo poważne fragmentyWszystko ma poparcie naukowe, więc moje ilustracje nie są zbyt zabawne, ale zawsze starają się odpowiedzieć na temat, aby trochę zbliżyć się do młodego czytelnika.”

Umiejętność pobudzania ciekawości jest dla Kwasika jedną z mocnych stron Setki historii. „Alexis podaje nam dziwne słowa, linki i dane, które wysyłają nas online do dalszego zbadania. Nie tylko czytamy książkę, budzimy ciekawość czytelnika Aby rozwinąć konkretny temat. Wydaje mi się to bardzo cenne. Alexis popycha nas do większej ciekawości.

Przeczytaj rekomendacje dla ciekawskich wszechświata, nauki i przyszłości

  • Kosmos, z Carl Sagan. Ta książka (na podstawie serialu dokumentalnego) Kosmos: osobista podróż, 1980) prowadzi do przebudzenia wyobraźni ku nauce. Ann DruyanŻona Carla Sagana opublikowała niedawno tę książkę zatytułowaną Wszechświat: możliwe światy, z fabułą bardzo zbliżoną do serialu telewizyjnego” – mówi Hidrobo.

  • Wynalazek natury (Andrea Wolf) to historia niemieckiego przyrodnika Aleksandra von Humboldta. z nich też Historia WenusCo przenosi nas w czasie do tego, jak starożytne kultury i współczesna nauka wyglądały na Wenus.

  • z Ted Xiang (zdobywca czterech nagród Hugo i czterech nagród Nebula), wydychanie (Fantastyka naukowa). „Skłania nas do zastanowienia się nad wszystkimi obecnymi technologiami i wszystkimi możliwościami ich wykorzystania lub niewłaściwego wykorzystania”.
  • przyszłość ludzkości, przez fizyka teoretycznego, amerykańskiego wydawcę naukowego i futurystę Michio Kaku.

O autorze i ilustratorach Ciencistorias

Alexis Hidrobo jest chemikiem z Centralnego Uniwersytetu Ekwadoru i doktorem chemii z Uniwersytetu Chile. Jest starszym profesorem USFQ i koordynatorem uniwersyteckiego sympozjum Socrates Cosmos. Co więcej, jest Redaktor w USFQ’s Journal of Mainstreaming Science for Children and Youth Nauka na ratunekI aktywny członek Towarzystwa Współczesnego Wydawnictwa Naukowego Nauki.

Mariola Kwasek studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do 2019 roku była profesorem założycielem College of Communication and Contemporary Arts (COCOA) w USFQ. Od 1978 do chwili obecnej uprawiał sztuki plastyczne, zwłaszcza w zakresie tkaniny artystycznej. W 2010 roku otrzymał nagrodę USFQ Award for Excellence in Scientific Research البحثW 2019 roku został wyróżniony przez CED w kategorii Najlepszego Nauczyciela.

Francisco Villarreal studiowal architektur na Centralnym Uniwersytecie Ekwadorskim oraz w Szkole Sztuk Pieknych w Poznaniu. Posiada tytuł magistra sztuk pięknych i był profesorem założycielem College of Communication and Contemporary Arts (COCOA) w USFQ. W 2019 roku otrzymał nagrodę Best Teaching Assessment przez CED.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *