„Cisza na froncie” zdobywa Oscara dla najlepszego międzynarodowego filmu: powody, dla których

W 1917 roku w Niemczech Paul Baumer kłamie na temat swojego wieku, aby móc zaciągnąć się wraz z przyjaciółmi do I wojny światowej.

W każdy poniedziałek po rozdaniu Oscarów, bez względu na to, kto wygra, wielu widzów zadaje to samo pytanie: czy zdobył Oscara? To pytanie retoryczne, odpowiedź zawsze brzmi tak. Jeśli wygrał, to wygrał. Prawdziwe pytanie, które najbardziej pomaga zrozumieć nagrody, brzmi: dlaczego? Oscary to najsłynniejsze i najważniejsze nagrody filmowe na świecie, ale nie są niepodważalnym, obiektywnym, boskim wyborem. To ludzie, którzy głosują na grupę filmów i oceniają je z wielu powodów, nie zawsze ze względu na język filmowy czy jakość techniczną. A czasem tak, dlatego dobrze jest, w obliczu każdego zwycięstwa, spróbować dowiedzieć się dlaczego. Zatrzymajmy się jednak na ważnej dla Ameryki Łacińskiej nagrodzie w tym odcinku: dla najlepszego filmu zagranicznego, czy też, jak wypadałoby powiedzieć, najlepszego międzynarodowego filmu fabularnego. Pięciu kandydatów to: Brak wiadomości przed nami (Niemcy), Argentyna: 1985 (Argentyna), EO (Polska), Cicha dziewczyna (Irlandia) i Zamknąć (Belgia).

Zakładając, że wszystkie pięć funkcji jest nagradzanych i zdobyło już nagrody na całym świecie, pozostaje tylko to, jak dobrze plasują się na Oskarach. Tylko pięciu kandydatów Brak wiadomości przed nami Miał inne nominacje, co zawsze oznacza cechę smakującą Oscara, ponieważ oznacza to, że wyborcy w różnych kategoriach uznają go za film wysokiej jakości. Otrzymano dziewięć nominacji do Oscara Brak wiadomości przed namico uczyniło go największym konkurentem, wysoko nagrodzonym Argentyna: 1985zostaniesz z niższymi szansami, nawet jeśli jest to największe zagrożenie w momencie ostatecznego głosowania.

Ale najważniejsza nominacja dla najlepszego filmu roku. W całej historii Oscarów tylko osiem filmów było jednocześnie nominowanych do Filmu Roku i Filmów Zagranicznych. Pełna lista to: z (Algieria, 1969), imigranci (otvandarnaSzwecja, 1971/72), Życie jest piękne (Życie jest piękne, Włochy1997), Tygrys i Smok (Wu jest długiTajwan, 2000). Miłość (Austria, 2012), Rzym (Meksyk, 2018), pasożyty (gisaengchungKorea Południowa, 2019) i jadąc moim samochodem (Doraibu może ka2021). Wszystkie z wyjątkiem jednego zdobyły Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, imigranciTrzeba jednak zaznaczyć, że rywalizowała w dwóch różnych latach, najpierw o premierę, a potem o wysłanie jej przez własny kraj.. pasożyty Jako jedyna wygrała oba, a także dodała nagrodę dla najlepszego reżysera. Brak wiadomości przed nami Zachowałem też nadzieję na tworzenie historii.

Kolejny powód do zapłaty Wszystko cicho z przodu (Im Westen nichts Neues) na podstawie słynnej książki Ericha Marii Remarque Została ona opublikowana w 1929 roku. Ta słynna książka nie tylko ukazała grozę wojny, ale także zwiastowała narodziny potęgi idei, które po raz kolejny poprowadzą w tym kierunku. Sukces w Stanach Zjednoczonych stał się kolejnym rokiem w filmie Brak wiadomości przed nami (Wszystko jest spokojne na froncie zachodnim1930) wyprodukowany przez Universal i ostatecznie zdobył Oscara dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera. Ten ogromny sukces kinowy wśród publiczności, krytyków i nagród uczynił go jednym z najbardziej lubianych i szanowanych klasyków. Powrót do tego filmu niesie ze sobą ciężar emocjonalny, który z pewnością nie został zignorowany.

Na tym zdjęciu dostarczonym przez Netflix Felix Kammerer jest w scenie z filmu „Im Westen nichts Neues” („Przed nami cisza”). (Reiner Bajo/Netflix przez AP)

Należy również wspomnieć, że jest to rodzaj filmu, który Hollywood kręcił wcześniej i zdobywał nagrody. Wśród wielu zmian, dobrych i złych, w branży, ten remake All Quiet on the Front nawiązuje do czasów, gdy kino było spektaklem z historiami z epoki. Głosowanie na niego to celebracja tej tradycji kina dramatycznego i budzącego podziw. Jest w tym trochę ironii, ponieważ był to najwyższy zakład dla Netflix w jego historii. Prawie wszyscy widzowie widzieli go za pośrednictwem transmisji, a jego premiera w kinach była niewielka i efemeryczna. Kampania giganta telewizyjnego mająca na celu zdobycie długo oczekiwanego prestiżu była niezwykła. Po raz kolejny ich walka była przeciwko Argentynie: 1985, kandydat wyprodukowany przez Amazon. Poza krajami i filmami jest to wielka wygrana dla Netflix.

Wreszcie jest to, co nieuniknione. Brak wiadomości przed nami To film antywojenny. Film fabularny opowiadający o tym, jak grupa młodych Niemców zostaje poświęcona w krwawej i bezsensownej wojnie, przekonana, że ​​uratują swój kraj. Chociaż dotyczy I wojny światowej, wersja z 1930 roku została przerobiona na film przeciwko Adolfowi Hitlerowi i doczekała się reedycji z epilogiem, w którym powieść Remarque’a została spalona przez nazistów. W dzisiejszej Europie, nawiedzonej przez rosyjską inwazję na Ukrainę, idea, że ​​wojna niszczy kolejne pokolenie, doprowadziła do obecnej wersji Brak wiadomości przed nami, wyprodukowany w Europie, a nie w Stanach Zjednoczonych, wiąże się z dodatkowymi kosztami dramatu. Na brytyjskich nagrodach BAFTA film wyszedł na prostą, bez półśrodków. Być może Akademia, która w nie zawsze oczywisty sposób miesza kino i politykę, poczuła się napędzana tym palącym konfliktem, który dotyka cały świat. Nie tylko Akademia, oczywiście, Oscar wie, jak odzwierciedlać ludzkie lęki, a dziś wojna w Europie nie jest już czymś, co sto lat temu stała się przytłaczającym darem. Brak wiadomości przed nami To był najlepszy sposób, aby ta nagroda zjednoczyła historię, przeszłość i teraźniejszość, i sposób na robienie filmów, które zawsze wyróżniały Hollywood bardziej niż kraj, który zdobył statuetkę.

Brak wiadomości przed nami Zdobył Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego i można go obejrzeć w serwisie Netflix.

Czytaj:

Oscar 2023: nominacje dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej
Oscary 2023: Gdzie widzisz nominowanych do najlepszego filmu animowanego?
Oscar 2023: Gdzie widzisz nominowanych do najlepszego filmu zagranicznego, w tym „Argentyna 1985”

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *