Citi widzi możliwości zysku dla akcjonariuszy poprzez sprzedaż aktywów w Meksyku

Akcjonariusze Citigroup mogą uzyskać nadzwyczajne zyski ze sprzedaży większości aktywów Citibanamex. plik graficzny

14 stycznia (Axis Negocios) — Citigroup podczas telekonferencji w celu dokonania przeglądu ostatnich wyników kwartalnych stwierdził, że wpływ finansowy sprzedaży większości aktywów w Meksyku na jej finanse pozostaje niepewny, ponieważ proces się rozpoczął i są brak negocjacji lub porozumień w tej chwili.

Jednak nowojorska firma powiedziała, że ​​od miesięcy pracowała nad decyzją, aby znaleźć najlepszy sposób na uzyskanie najlepszych wyników dla swoich akcjonariuszy, co może prowadzić do nadzwyczajnych płatności dla nich, poprzez dywidendę, prezes banku, Jane Fraser. powiedział na konferencji z analitykami i inwestorami.

„Proces separacji rozpoczniemy natychmiast, a proces sprzedaży na wiosnę” – powiedział dyrektor. „Oczywiście będzie możliwość zwrotu nadwyżki kapitału z transakcji naszym akcjonariuszom”.

Płatność może być świetną wiadomością dla właścicieli firmy, którzy nie widzieli wzrostu dywidend od połowy 2019 roku i których ostatnia premia, 51 centów za akcję, była daleka od trzech do pięciu dolarów za akcję wypłaconej w latach 2003-2008.

Instytucja finansowa odmówiła oszacowania, ile może uzyskać z wyjścia z rynku konsumenckiego i biznesowego w Meksyku. Jednak analitycy, tacy jak Bank of America, szacują, że operacja może być warta nawet 15,5 miliarda dolarów, co nie jest zdumiewającą liczbą, jeśli wziąć pod uwagę, że Citigroup zapłaciła 12,5 miliarda za operacje Citibamex, w tym czasie Banco Nacional de México lub Banamex, w 2001 roku .

Szacowana cena nie obejmuje nawet wzrostu inflacji w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

W liście bankiera podkreślono, tak jak wtedy, gdy Citigroup ogłosiła sprzedaż swojej meksykańskiej spółki zależnej, że jej decyzja nie dotyczyła ponurych perspektyw dla Meksyku, ale jego zainteresowania skupieniem się na większych i bardziej wyrafinowanych klientach, bardzo dochodowym sektorze.

„Meksyk ma przed sobą świetlaną przyszłość i jesteśmy zaangażowani w odgrywanie ważnej roli w jej budowaniu, a kraj otrzyma znaczące inwestycje i napływ kapitału w nadchodzących latach” – dodał Fraser.

Na początku rozmowy rada stwierdziła, że ​​decyzja nie została potraktowana poważnie i została podjęta po dokładnym przeanalizowaniu działalności, w którą Citigroup nie będzie się angażować w Meksyku i na całym świecie.

„Doszliśmy do surowego wniosku, że biznes pozainstytucjonalny [mexicano] Wytyczne wskazywały, że nie są one współmierne do kierunku, w jakim zmierza instytucja. „Jest to franczyza na dużą skalę, zapewniająca wysoki zwrot, ale naszą strategią jest inwestowanie w firmy, które są idealnie dopasowane do naszej działalności i usprawnienie naszej działalności”.

Proces separacji, a następnie sprzedaży byłby bardzo złożony, biorąc pod uwagę rozmiar meksykańskiej franczyzy, więc firma nie zamierza obecnie identyfikować, wyjaśniać ani odpowiadać na „wielkie spekulacje, które pojawiły się w prasie”.

Z drugiej strony bank amerykański, który jest jednym z pięciu największych banków pod względem aktywów w tym kraju, widzi wielką szansę zarówno w Meksyku, jak i na świecie, aby rozwijać swoją działalność w zakresie bankowości prywatnej i klientów instytucjonalnych.

Doprowadzi to do znaczących inwestycji, w tym w drugą co do wielkości gospodarkę Ameryki Łacińskiej, powiedział Citi, nie podając szczegółów płatności.

„Citi jest wiodącym bankiem instytucjonalnym w Meksyku. Obsługujemy tam klientów korporacyjnych i inwestorów od prawie wieku i to się nie zmieni.”

Citigroup ogłosiło w tym tygodniu, że zrezygnuje z bankowości detalicznej i korporacyjnej w Meksyku, która obejmuje aktywa o wartości 44 miliardów dolarów, w tym firmę ubezpieczeniową, zarządzanie funduszami emerytalnymi, nieruchomości, oddziały i instytucje.

Zmiana w meksykańskim systemie bankowym może być niesławna, ponieważ Citibanamex, marka jego spółki zależnej w tym kraju, jest drugą grupą finansową z największą liczbą depozytów i czwartą z największymi aktywami i portfelem kredytowym.

Dla amerykańskiej firmy finansowej wpływ również nie będzie bez znaczenia, ponieważ aktywa, które planuje sprzedać w Meksyku, przyniosły cztery tysiące 674 miliony dolarów dochodu i tysiąc 86 milionów zysków w jej działalności w 2021 roku.

Liczby te oznaczają 6,5% całkowitych przychodów Citigroup w 2021 r. i 4,9% jej dochodu netto, co jest wartością procentową, która przekracza to, co osiągnęło pozostałe 13 krajów, w których amerykańska firma finansowa również porzuca swoją działalność w zakresie bankowości detalicznej i dba o średnie i mały biznes. Kraje, z których Citigroup opuści to: Australia, Chiny, Indie, Korea Południowa, Rosja, Tajwan, Bahrajn, Indonezja, Malezja, Filipiny, Polska, Tajlandia i Wietnam.

Jak powiedział Fraser, analitycy już przewidują, ze względu na wielkość koncesji, czy jej sprzedaż pozwoli na wejście nowego gracza zagranicznego – np. brazylijskiego banku, mimo że Itau Unibanco zapowiedział, że nie zamierza kupować meksykańska filia, ani nie będzie technologia finansowa Nubank z siedzibą w Sao Paulo i Nowym Jorku – w celu zakłócenia konkurencji w meksykańskim sektorze bankowym, co stanie się również, jeśli Banorte lub Santander Mexico kupią go, aby walczyć więcej niż jeden na jeden o przywództwo, które jest obecnie własnością BBVA Mexico, spółka zależna hiszpańskiego banku BBVA.

Również w przypadku aktywów Citigroup w Meksyku może to być meksykańsko-kanadyjski bank Scotiabank Inberlat lub Banco Azteca z meksykańskiej grupy Grupo Azteca, aby zrobić skok w kierunku tak zwanej Grupy Siedmiu, siedmiu największych instytucji bankowych w kraju.

Ogłoszenie sprzedaży wywołało zamieszanie, mimo że Citibanamex stracił udział w rynku i wykazał niższą rentowność w ostatnich dwóch dekadach, które były w rękach Citi.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.